Rusko v Sýrii útočí chemickými zbraněmi, tvrdí svědci

Rakka/Damašek - Ruská armáda v Sýrii používá chemické zbraně v podobě bílého fosforu, který ze svých letadel shazuje v místech obývaných civilisty. Podle zpravodajských webů The Times, Mirror a Daily Mail to uvádí očití svědkové a humanitární pracovníci.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Bojová letka RF v Sýrii

Řada svědků podle zpravodajských deníků vypověděla, že Rusko na islamisty a civilisty už několik týdnů útočí chemickými zbraněmi, čímž se dopouští přečinu proti Ženevské konvenci a válečného zločinu. Dokazuje to řada fotografií a videí, na nichž je jasně patrný bílý fosfor, který způsobuje mimořádně těžké a špatně hojitelné popáleniny na lidské kůži a tkáni.

Podle svědků měly být chemické zbraně použity proti baště Islámského státu ve městě Rakka, které kromě radikálů obývá také nespočet civilistů. Právě díky jejich přítomnosti média hovoří o válečném zločinu proti nevinným lidem.

Tvrzení doposud nebyla ověřena a pravost fotografií a videí nebyla potvrzena, ruská armáda se k indicentu zatím nevyjádřila. O nasazení chemických zbraní ale hovoří řada nezávislých svědků včetně několika přítomných novinářů.

"Na ochranu ďábla Asada používá ruské letectvo fosforové bomby," napsala například na twitteru uživatelka Moonor27, která v Sýrii působí jako humanitární pracovnice.

"Víme, že je to fosfor, zalil celou oblohu světlem a po dopadu se vše vzňalo," potvrdil svědek Ahmed zahraničním deníkům. Dodal, že podobně Rusové zaútočili na dvě vesnice plné civilistů vzdálené asi 40 mil od nejbližší základny islamistů.

Nasazení bílého fosforu je podřízeno mezinárodnímu právu a Ženevská konvence jeho použití v civilních oblastech zakazuje.

Vstupte do diskuze (37)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Naštvaná Indie obvinila z bombového útoku v Kašmíru Pákistán

15.02.2019 21:31 Indický premiér Naréndra Módí dnes slíbil "drtivou odpověď" za čtvrteční bombový útok v indické…

Trump napíná svět: USA učiní významné oznámení k Sýrii

15.02.2019 17:27 Spojené státy v nadcházejících 24 hodinách učiní významné oznámení týkající se Sýrie a amerického…

Dědictví Sovětů je pozitivnější než to americké, tvrdí veteráni…

15.02.2019 16:38 Před třiceti lety se sovětské síly stáhly z Afghánistánu, ne nadarmo zvaného „pohřebiště impérií“.…

Netanjahu podněcuje k válce? Záměrně vypustil video ze schůzky arabských…

15.02.2019 13:48 Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua umístil na YouTube klip pořízený ve Varšavě při…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama