Předstíraná válka proti Islámskému státu? Komentátor analyzuje situaci a nevypadá to dobře

Praha – Do bojů proti Islámskému státu se přidává stále více zemí, přesto za více než rok bojů džihádisty nikdo porazit nedokázal. Americký novinář a komentátor Erik Best ve svém zpravodaji naznačil, proč tomu tak je.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

V souvislosti s džihádisty se Best vrací k nedávnému dění ve Francii. „Jedna z věcí, na které se skoro nikdo nechce nahlas ptát, je nakolik přispěla předstíraná válka s Islámským státem k útokům v Paříži. Proč 'předstíraná'? Téměř všichni hlavní aktéři války s ISIS se drží zpátky, každý z vlastních důvodů," vysvětluje na úvod novinář.

Připomíná, že USA už Islámský stát bombardují vice než rok, přesto to žádné výrazné výsledky nepřineslo. „Zdá se, že je pro ně důležitější nahradit Assada sunnitskou vládou, než porazit ty, které označují jako teroristy. Rusové dokonce tvrdí, že Američané rozehrávají smrtelně nebezpečnou hru, když se snaží podporovat ISIS do té míry, aby zvládl porazit Assada, zároveň se ale nestal významnou silou," domnívá se Best.

I Rusko podle něj boje úmyslně prodlužuje, když islamisty dráždí podporou syrského prezidenta Bašára Asada. „A v průběhu posledního měsíce také tím, že bombarduje skupiny, které nejsou nutně napojené na Islámský stát," rýpnul si komentátor. Turecko se pak více než na IS soustředí na Kurdy.

„Rusové a Kurdové shodně obviňují Ankaru z toho, že ISIS podporuje a poskytuje mu na svém území bezpečný přístav," připomíná novinář obvinění, která vygradovala v posledních dnech v souvislosti se sestřelením ruské stíhačky na turecko-syrské hranici.

Cituje také slova amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, který pro CNN uvedl, že „každá země v regionu i na světě stojí proti Daeš, proti tomu, co Daeš představuje, a proti tomu, co Daeš dělá".

„Zmínil Irák, Írán, Turecko, Libanon, Jordánsko, Egypt, Saúdskou Arábii, Rusko, Spojené státy a Evropu, a řekl, že všichni jsou v odporu proti Daeš jednotní. Krátce poté Bohuslav Sobotka v OVM prohlásil, že Islámský stát je neporazitelný, pokud ho budou skrytě podporovat významné politické síly ze zemí jako je Saudská Arábie," píše novinář, že následně Sobotka doplnil, že tím nemyslel saudskou vládu.

„Co jiného by také mohl říci? Saúdové jsou největšími odběrateli českých zbraní. Pokud by Sobotka připustil, že i oni jsou na obou stranách boje s Islámským státem, mohlo by se zdát, že Česká republika k útokům v Paříži také nepřímo přispěla," rýpnul si na závěr Best.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IS v rozkladu? USA mají v hledáčku třetího muže organizace

12.11.2019 20:18 Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby,…

Izrael pod palbou raket z Pásma Gazy. Odveta bude tvrdá, avizuje armáda

12.11.2019 19:17 Aktualizováno Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele od dnešního rána odpáleno 190 raket, proti kterým…

Soud EU nařídil povinné označování zboží z židovských osad, Izrael skřípe…

12.11.2019 16:13 Aktualizováno Soudní dvůr Evropské unie dnes rozhodl, že na potravinách pocházejících z území okupovaných…

Arab pobodal na jevišti divadla tři herce. Útok zachytila kamera

12.11.2019 11:57 Muž ozbrojený nožem v pondělí večer zaútočil na jevišti divadla v Rijádu a zranil tři účinkující.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama