Omán se potýká s problémy kvůli nízké ceně ropy. Připravuje razantní změny

Maskat – Nízká cena ropy zřejmě negativně dopadne také na obyvatele Ománu. Sultanát má v plánu snížit státní výdaje a naopak zvýšit některé daně.

Těžba ropy
doporučujeme

Omán hodlá mimo jiné zvednout ceny dosud velmi levného benzínu. Země stejně jako dalščí státy v regionu trpí kvůli propadu cen ropy. „Rada ministrů schválila více opatření, aby čelila dopadu nižších cen ropy a zajistila udržitelnost finanční situace země," informovala ománská státní tisková agentura ONA.

Ceny ropy na světových trzích klesly od poloviny loňského roku vlivem převisu nabídky nad poptávkou o více než 60 procent a dostaly se pod 40 dolarů za barel.

A jaké změny arabský sultanát čekají? Dojde na zvýšení daně z příjmů právnických osob, zvýšení poplatků za některé veřejné služby a „úpravu cen ropných produktů" tak, aby lépe odpovídaly cenám na globální úrovni. 

Aby se předešlo nepřiměřenému zdražování, bude na vše dohlížet úřad pro ochranu spotřebitele. Podrobnější informace ománská agentura nepřinesla. Podle webu GlobalPetrolPrices.com stál v pondělí litr benzinu v Ománu v přepočtu 7,40 Kč, což je jedna z nejnižších cen na světě.

Problémy mají i další státy. Saúdská Arábie v pondělí oznámila, že bude kvůli propadu cen ropy letos hospodařit s rekordním rozpočtovým deficitem. V úterý se v zemi zvýšily dotované ceny energií, včetně benzinu. K liberalizaci cen paliv letos přikročily Spojené arabské emiráty, zatímco Kuvajt a Bahrajn ukončily státní podporu nafty a petroleje.

Témata: Omán | ropa
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

VIDEO: V Turecku explodovala továrna na pyrotechniku. Dva mrtví, 73…

03.07.2020 14:19 Aktualizováno Při výbuchu v továrně na zábavní pyrotechniku na severu Turecka dnes přišli o život dva lidé a 73…

V Turecku začal proces s lidmi viněnými z vraždy Chášukdžího

03.07.2020 10:51 V nepřítomnosti obžalovaných dnes v Turecku začal proces s 20 lidmi, kteří byli obviněni z vraždy…

Írán prý souhlasí s odškodněním cizinců za lednový pád letadla v Teheránu

02.07.2020 19:49 Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy