Porazit Islámský stát je možné, tvrdí expert. Nabízí překvapivý recept

Nedávné teroristické útoky v Paříži a San Bernardinu ukazují, že Islámský stát (IS) má globální dosah, soudí Nawaf Obaid. Saúdskoarabský expert na mezinárodní vztahy a islám působící na prestižní Harvard's Kennedy school of government v komentáři pro server The Guardian tvrdí, že uvedenou džihádistickou skupinu může porazit pouze jeho země.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Islámský stát
doporučujeme

Boj o vedoucí roli v sunnitském islámu

IS se podle Obaida již nespokojí s terorizováním velkých částí Blízkého východu, ale inspiruje, rekrutuje, trénuje a zásobuje teroristy, kteří páchají vražedné útoky po celém světě. Expert deklaruje, že se jedná o novou mezinárodní situaci a analytikové, kteří se pokoušejí zjistit, jak skupinu zastavit, mají problém s určením jejích zdrojů.     

"Co se týká jejích zdrojů, nejčastěji se ukazuje na Saudskou Arábii. Co se týká zastavení (IS), nejčastěji se ukazuje na Spojené státy," konstatuje odborník. Bližší pohled na IS však podle něj odhalí, že vede hlubokou teologickou válku se saúdským náboženským establishmentem o to, kdo má právo vykládat nejčistší principy sunnitského islámu.

Jako ochránce dvou nejposvátnějších mešit v Mekce a Medíně a hostitel muslimských poutníků z celého světa by pak Saudská Arábie měla vést jednu a půl miliardy muslimů v boji proti IS, apeluje Obaid. Připomíná, že vedení království nedávno oznámilo vznik muslimské koalice pro boj se všemi formami terorismu, do níž se přidalo na 34 zemí, což považuje za potvrzení toho, že Saudská Arábie nejenže není zdrojem IS, ale je hlavním protivníkem této teroristické skupiny a jediným státem, který ji může plně a legitimně porazit jednou pro vždy.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.      

Důvody saúdskoarabské totální války proti IS spatřuje Obaid ve třech faktorech: Zaprvé, mnoho lidí tvrdí, že Saudská Arábie je zdrojem IS protože rovněž praktikuje verzi islámu zvanou salafismus, na Západě chybně označovanou za wahhábismus. Salafismus má základ ve slově salaf (předkové) a odkazuje na způsob, kterým první tři generace následovníků proroka Mohammeda praktikovali islám, vysvětluje expert.  

"Jelikož je pravda, že se království k salafismu hlásí, IS tvrdí, že jsou to salafisté, kdo nemají žádný teologický základ, jelikož skupina je ve skutečnosti pokračováním surové sekty známé jako Cháridža, nebo-li těch, kteří zběhli z muslimské komunity (ummy) během vlády čtvrtého chalífy Alího, jehož cháridžaíté zavraždili," pokračuje Obaid. Doplňuje, že cháridžaíté, stejně jako IS, věří, že kdokoliv s nimi nesouhlasí, měl by být zavražděn jako bezvěrec, ospravedlňují masové zabíjení civilního obyvatelstva včetně žen a dětí a praktikují extrémní formy inkvizice, aby testovali vírů svých oponentů.   

Příslušnost k cháridžitské ideologii není podle odborníka jediným důvodem, proč v případě IS nejde o pravé salafistické hnutí - provinil se navíc neposlušností, které definitivně anuluje jeho salafistické nároky. Obaid vysvětluje, že v původním islámském písmu a praxi byl nejvyšší autoritou strážce ummy a veškeré náboženské, politické a vojenské síly byly podřízeny jeho autoritě, což v moderním světě nejlépe ztělesňuje právě saúdskoarabský systém.             

"Jinými slovy, legitimita krále Salmána vládnout mu zaručuje titul prvního a hlavního strážce ummy a lidé naopak prokazují přijímání jeho vlády tím, že ho prohlašují za svého vládce," uvádí expert. Toto prohlášení označuje za smlouvu mezi vládce a poddanými, v níž první přísahá podporovat islám a blahobyt těch druhých jmenovaných a ti zase přísahají věrnost principům islámu a vůdcovství prvního, objasňuje Obaid. Dodává však, že pokud vládce sejde z islámu, poddaní mají povinnost ho nahradit. Společná smlouva mezi ummou a vládcem je tak základem salafismu a kdokoliv ji poruší, jak IS učinil, nikdy nemůže být považován za pravého salafistu, píše expert. Deklaruje, že s ohledem na důležitost strážce ummy v sunnitském islámu, jsou IS i Saudská Arábie uzamčeni v teologickém boji, z něhož může vzejít pouze jeden vítěz.

Jde o peníze a ropu

Druhý důvod, proč Saudská Arábie a IS jsou v jasné opozici, spatřuje Obaid v klíčové misi IS obnovit chalífát, tedy islámskou říši vedenou nejvyšším vůdcem. "Jelikož je (saúdské) království epicentrem islámu, cesta IS k chalífátu vede skrze něj a saúdský lid," uvádí odborník. Připomíná, že IS v zemi spáchal v uplynulém roce mnoho teroristických útoků, kvůli čemuž Saudská Arábie zařadila skupinu na seznam sponzorů terorismu a deklarovala, že příslušnost či financování IS je zločin trestaný smrtí, přičemž zatkla nespočet stoupenců, členů a podporovatelů organizace.        

Za konečný důvod, proč Saudská Arábie a IS představují strategické nepřátele, považuje expert finanční rovinu. Jako organizace s ambicí expandovat, vyžaduje IS neustále větší zdroje, a proto obdobně jako Al-Káida prahne po ohromných ropných polích a peněžním bohatství království, soudí Obaid.  

"Když se v roce 2011 IS poprvé objevil v Sýrii, Saudská Arábie se pokusila posílit podporu umírněné syrské opozici," tvrdí expert. Svět však podle něj nechtěl poslouchat a IS nyní neohrožuje pouze Blízký východ, ale také zbytek planety. Obaid proto míní, že pouze koalice vedená Saudskou Arábií dokáže IS skutečně porazit a zároveň delegitimizovat skupinu v očích širšího muslimského světa. Pokud státy světa doufají v kompletní porážku IS, měly by dle odborníka přestat obviňovat Saudy z vytvoření této organizace a namísto toho se k nim přidat v boji za její porážku.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.     

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se obořil na Rusko: Přestaňte podporovat zvěrstva Asadova režimu

17.02.2020 07:33 Americký prezident Donald Trump vyzval Rusko, aby přestalo podporovat zvěrstva syrského režimu…

Vraha českého psovoda američtí vojáci ubili k smrti

16.02.2020 22:22 Aktualizováno Afghánského vojáka Vahidulláha Chána, který zastřelil českého psovoda, podle svědka při výslechu…

Netanjahu ocenil, že Česko a další státy podpořily Izrael u ICC

16.02.2020 20:57 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes uvítal, co nazval snahou spřátelených států zabránit tomu…

Syrská armáda dobyla většinu provincie Halab z rukou rebelů

16.02.2020 20:56 Aktualizováno Vojska syrského prezidenta Bašára Asada, jejichž hlavním spojencem je Rusko, dnes z rukou odpůrců…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama