Saúdská Arábie loni popravila 157 lidí, nejvíce za 20 let

Rijád - V Saúdské Arábii bylo loni popraveno 157 osob, což je nejvíce od roku 1995. Trest smrti je dodnes možné ukládat ve více než 55 zemích světa.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Saúdská Arábie
doporučujeme

V roce 1995 bylo v zemi popraveno 192 osob, uvedla lidskoprávní organizace Amnesty International už v listopadu. V Saúdské Arábii jsou lidé popravováni zejména v souvislosti s drogovými zločiny. Tamní ministerstvo vnitra dnes uvedlo, že bylo popraveno 47 lidí usvědčených z terorismu.

Podle prohlášení je mezi popravenými šíitský duchovní Nimr Bákir Nimr, který působil mezi šíity ve Východní provincii. Většina z popravených byla podle ministerstva zapojená do útoků spáchaných teroristy ze sítě Al-Káida v letech 2003 až 2006.

Nimr prosazoval odtržení Východní provincie, v níž žijí saúdskoarabští menšinoví šíité, od zbytku království. Rijád na něj vydal zatykač, v roce 2012 byl při přestřelce postřelen a zatčen. K trestu smrti byl odsouzen v roce 2014.

Saúdskoarabské království patří mezi pět zemí, ve kterých dochází k největšímu množství poprav. V roce 2014 byla země třetí za Čínou a Íránem a před Irákem a Spojenými státy.

V Číně se popravuje mj. i za „narušování sociální stability", za pašování drog nebo za hospodářské trestné činy. V Íránu za projevování sexuální orientace či politického smýšlení, v Súdánu mimo jiné za odpadlictví od víry, či za „nezákonný" pohlavní styk. Ve Vietnamu hrozí trest smrti za politickou aktivitu či za hospodářskou kriminalitu, Ve Spojených státech také např. za pašování drog či velezradu. Severní Korea popravuje i za „šíření škodlivých informací", distribuci náboženských materiálů (např. Bible) nebo za špionáž, uvedla amnesty.cz.

Mezi způsoby popravy nacházíme oběšení (např. Japonsko, Severní Korea, Botswana, Irák), elektrické křeslo (USA), zastřelení (např. Malajsii, Libye, Sýrie, Jemen), smrtící injekce (Thasjko, USA, Čína) a také ukamenování (Írán) nebo stětí (Saúdská Arábie).

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se obořil na Rusko: Přestaňte podporovat zvěrstva Asadova režimu

17.02.2020 07:33 Americký prezident Donald Trump vyzval Rusko, aby přestalo podporovat zvěrstva syrského režimu…

Vraha českého psovoda američtí vojáci ubili k smrti

16.02.2020 22:22 Aktualizováno Afghánského vojáka Vahidulláha Chána, který zastřelil českého psovoda, podle svědka při výslechu…

Netanjahu ocenil, že Česko a další státy podpořily Izrael u ICC

16.02.2020 20:57 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes uvítal, co nazval snahou spřátelených států zabránit tomu…

Syrská armáda dobyla většinu provincie Halab z rukou rebelů

16.02.2020 20:56 Aktualizováno Vojska syrského prezidenta Bašára Asada, jejichž hlavním spojencem je Rusko, dnes z rukou odpůrců…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama