V Saúdské Arábii popravili 47 teroristů včetně šíitského šajcha. Írán hrozí odplatou

Rijád/Teherán - V Saúdské Arábii bylo popraveno 47 osob. Mezi nimi také duchovní Nimr Bákir Nimr, který působil mezi šíity ve Východní provincii a netajil se kritikou Rijádu. Írán, nepřítel saúdskoarabského režimu, reaguje velmi ostře.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Alí Chameneí, íránský ajatolláh
doporučujeme

Nimr (†56) prosazoval odtržení Východní provincie, v níž žijí saúdskoarabští menšinoví šíité, od zbytku království. Šíitskou komunitu v Saúdské Arábii podporuje šíitský Írán. Jeho představitelé Nimrovu kauzu sledovali a pohrozili, že pokud ho Saúdská Arábie popraví, "draze za to zaplatí".

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes prohlásil, že muslimský svět by měl Saúdskou Arábii za Nimrovu popravu odsoudit.

Psali jsme:  

K protestům vyzval na internetu irácký šíitský duchovní Muktada Sadr. "Žádám šíity v Saúdské Arábii, aby prokázali odvahu a vyšli k poklidným demonstracím. Totéž by měli udělat šíité z oblasti Perského zálivu, aby zabránili vládní nespravedlnosti a terorismu v budoucnu. Protesty by se měly konat před objekty Saúdské Arábie. Vyzývám také iráckou vládu, aby nechala zavřít saúdskoarabské velvyslanectví," sdělil.

Vůdce irácké šíitské polovojenské organizace Badr podporované Íránem chce, aby irácká vláda omezila vztahy se Saúdskou Arábií. "Je to velký zločin, který otevřel brány pekla," řekl Kásim Aradží. Bývalý irácký premiér Núrí Málikí prohlásil, že Nimrova poprava povede ke svržení režimu Saúdské Arábie.

Irácký šíitský poslanec Muhammad Sajhúd se domnívá, že Saúdská Arábie chce popravou známého šíity zvýšit napětí v oblasti. Nimrův bratr Muhammad řekl, že si šajcha Nimra velmi vážila nejen jeho komunita a že je jisté, že jeho smrt vyvolá reakci.

Zdroj: YouTube

V první reakci z Evropy dnes německé ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že Nimrova poprava může v regionu zvýšit napětí a prohloubit existující spory. "Poprava Nimra Bákira Nimra jen posiluje naše obavy z rostoucího napětí a ze stále hlubších sporů v regionu," citovala z prohlášení agentura Reuters. Berlín dal zároveň najevo, že pro Německo jsou hrdelní tresty nelidské a nehumánní.

Vážné znepokojení dala dnes najevo i Evropská unie. "Nimrův případ vyvolává vážné obavy o svobodu projevu a další základní občanská a politická práva, která je třeba respektovat v každém případě, a to i v boji s terorismem," uvedla unijní ministryně zahraničí Federica Mogheriniová. "Tato kauza může dál roznítit sektářské napětí a způsobit regionu další škody s vážnými následky," uvedla v prohlášení.

Velmi ostře reagoval Írán, který si předvolal saúdskoarabského chargé d ́affaires v Teheránu. Kvůli "nepřátelské" reakci Íránu na Nimrovu popravu si pak v Rijádu povolalo saúdské ministerstvo zahraničí i íránského velvyslance.

Podle saúdskoarabského ministerstva vnitra bylo mezi popravenými 45 Saúdských Arabů, jeden Egypťan a jeden Čaďan. Agentura SPA zveřejnila seznam všech odsouzenců. Je mezi nimi jeden z kdysi nejhledanějších lidí v království Fáris Zahrání. Patřil k Al-Káidě a ve vězení byl od roku 2004, kdy byl zatčen kvůli držení zbraní.

Saúdskoarabští představitelé trvají na tom, že dotyční byli popraveni výhradně za teroristickou činnost bez ohledu na svou náboženskou příslušnost.

V okrese Katíf ve Východní provincii se konal protest, jehož účastníci při pochodu Nimrovou rodnou vesnicí provolávali heslo "pryč se Saúdy". K demonstraci se sešlo západně od Manámy také několik desítek bahrajnských šíitů a policie je rozehnala slzným plynem. Šíité jsou sice v Bahrajnu ve většině, ale vládne jim sunitská menšina.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecký zásah v Idlibu je podle Erdogana otázkou času

19.02.2020 15:31 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že je pouze otázkou času, kdy Turecko zahájí…

Celou pravdu o sestřelení boeingu v Íránu se nedovíme? Vyvstal problém

19.02.2020 11:52 Černá skřínka z ukrajinského letadla, které bylo v lednu sestřeleno nad Íránem, je výrazně…

Izrael chce u Zdi nářků postavit vysokorychlostní trať, Jordánsko…

19.02.2020 09:20 Vysokorychlostní trať spojující Tel Aviv a Jeruzalém by nově měla vést až ke Zdi nářků. O schválení…

Haftarovy jednotky ostřelovaly přístav v Tripolisu, mířily na tureckou loď

18.02.2020 22:00 Síly polního maršála Chalífy Haftara dnes ostřelovaly přístav v libyjské metropoli Tripolisu, jež…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama