Napětí mezi Íránem a Saúdy roste: Ruhání odsoudil přerušení diplomatických styků

Teherán - Vztahy mezi Íránem a Saúdskou Arábií se dál zhoršují. Íránský prezident Hasan Rúhání dnes zkritizoval přístup Rijádu a uvedl, že poprava šíitského šajcha je zločin, který nelze zamést pod koberec přerušením diplomatických styků. Svět má také obavy, jak budou pokračovat mírová jednání o Sýrii.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Hasan Rúhání, íránský prezident
doporučujeme

"Saúdská Arábie nemůže ukrýt svůj zločin, jakým je poprava náboženského vůdce, zrušením politických vztahů s Íránem. Nejlepším prostředkem k řešení problémů mezi státy je diplomacie a jednání. Státy mohou region ochránit před nebezpečím terorismu tím, že se spojí," řekl dnes Rúhání.

Íránské vedení se snaží krizi klidnit a distancuje se od útoku na ambasádu a konzulát. Někteří představitelé tvrdí, že to byly akce organizované zvenčí. Vládní mluvčí drancování označil za "podezřelé" a domnívá se, že "nahrálo politice Saúdské Arábie". "Několik osob využilo nálady lidí, i když není jasné, v zájmu jaké země jednali," řekl mluvčí Mohammad Bákir Nobacht.

Také ministr spravedlnosti Mostafá Púrmohammadí řekl, že "akce proti saúdskoarabskému velvyslanectví mohli naplánovat infiltrovaní agenti". Rúhání útočníky považuje za extremisty a vyslovil se pro to, aby Írán jednou pro vždy zabránil útokům na zastupitelské úřady.

Zdroj: YouTube

Za útoky Írán ostře kritizoval při své dnešní návštěvě Rijádu egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí. Íránskou kritiku Nimrovy popravy označil za "vměšování do věcí Saúdské Arábie".

Hromadná poprava ale vyvolala kritiku v mnoha zemích. Švýcarské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo saúdskoarabského chargé d´affaires, aby mu vyjádřilo nesouhlas nejenom s hromadnou popravou, ale s trestem smrti jako takovým.

Britský premiér David Cameron odložil svou blízkovýchodní cestu, i když podle listu The Times není oficiálně potvrzeno, že kvůli současné krizi. Cameron měl v příštích týdnech navštívit několik zemí Perského zálivu včetně Saúdské Arábie. Jeho mluvčí nepotvrdila, že zrušení cesty souvisí s Nimrovou popravou. Podle The Times Cameron do oblasti Perského zálivu nejméně do března nepojede.

Íránsko-saúdskoarabský konflikt se považuje za komplikaci diplomatického úsilí v řešení krize v Sýrii. Írán i Saúdská Arábie se účastnily minulých kol mezinárodních jednání, která mají v lednu pokračovat.

Pro to, aby se Írán a Saúdská Arábie vrátily k jednání, se dnes vyslovil turecký premiér Ahmet Davutoglu. "Je třeba okamžitě aktivovat diplomatické kanály. Nabízíme jakoukoli pomoc, která povede k řešení," řekl Davutoglu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se obořil na Rusko: Přestaňte podporovat zvěrstva Asadova režimu

17.02.2020 07:33 Americký prezident Donald Trump vyzval Rusko, aby přestalo podporovat zvěrstva syrského režimu…

Vraha českého psovoda američtí vojáci ubili k smrti

16.02.2020 22:22 Aktualizováno Afghánského vojáka Vahidulláha Chána, který zastřelil českého psovoda, podle svědka při výslechu…

Netanjahu ocenil, že Česko a další státy podpořily Izrael u ICC

16.02.2020 20:57 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes uvítal, co nazval snahou spřátelených států zabránit tomu…

Syrská armáda dobyla většinu provincie Halab z rukou rebelů

16.02.2020 20:56 Aktualizováno Vojska syrského prezidenta Bašára Asada, jejichž hlavním spojencem je Rusko, dnes z rukou odpůrců…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama