Vrátí se válečné právo? Sýrii čekají těžké časy, tvrdí analytik

Po téměř pěti letech brutálních bojů v Sýrii se v reakci na zničení dvou nemocnic na severu země znovu vynořuje otázka válečných zločinů páchaných v tomto konfliktu, tvrdí James Denselow, mezinárodněpolitický analytik a expert na blízkovýchodní region z think tanku Foreign Policy Centre. V komentáři pro server Al Džazíra rozebral možnost dokumentace a potrestání činů porušujících válečné právo.

Přidejte svůj názor 72 komentářů

Boje v Sýrii

Symbolické záběry vybombardovaných zdravotnických zařízení podle Denselowa spustily bouři vzájemných obvinění mezi klíčovými hráči syrského konfliktu. Expert konstatuje, že dosavadní absence odpovědnosti za válečné zločiny je sice pozoruhodná, ale je důležité, že mechanismy globální justice lze již nyní účinně aplikovat, a ovlivnit tak akce bojujících stran a pomoci budoucímu zotavení Sýrie. Aby k tomu došlo, musí se současná obviňovací rétorika zaměřit více na praktické akce směřující k vymáhaní odpovědnosti, doplňuje analytik.  

Denselow připomíná, že OSN varovala, že záměrně cílené útoky na nemocnice a zdravotnické jednotky budou považovány za válečný zločin a generální tajemník OSN Pan Ki-mun potvrdil, že takové údery porušují mezinárodní právo. Dodává, že Turecko bylo ohledně možné ruské viny ještě ostřejší, když konstatovalo, že stálý člen Rady bezpečnosti se dopustil "očividného válečného zločinu". Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov však kontroval, že ti, kdo činí taková prohlášení, nejsou schopni je podepřít jakýmkoliv důkazem, nastiňuje odborník.  

Útoky na nemocnice

"Lékaři bez hranic, jejichž nemocnice byla zasažena, se rozhodli nesdělit syrským úřadům její přesnou lokaci, jelikož se báli útoku," vysvětluje Denselow. Podivuje se nad skutečností, že nyní, když byla nemocnice zničena, má syrský vyslanec v OSN odvahu označit výše uvedenou zdravotnickou organizaci za zpravodajskou ruku francouzské vlády.    

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.    

Analytik připomíná, že rovněž ruský prezident Vladimir Putin se drží své politiky kompletního popírání jakýchkoliv civilních škod plynoucích z ruských vojenských akcí v Sýrii, když tvrdí, že Moskva podobná prohlášení kategoricky odmítá.

Denselow poukazuje na fakt, že nejde o první případ, kdy bylo v Sýrii zasaženo zdravotnické zařízení. "Ve skutečnosti dochází k exodu zdravotníků ze země, přičemž jsou ničeny budovy a vozidla správně disponující ochranným statutem," píše expert. Přeplněné provizorní nemocnice, které jsou nyní provozovány mimo sklepy v Aleppu, představují snadný cíl pro vzdušné údery, deklaruje Denselow. Odkazuje na tvrzení Syrsko-americké zdravotnické společnosti, že rok 2015 přinesl rekordní počet útoků na zdravotnickou infrastrukturu, přičemž k útokům docházelo průměrně každý druhý až třetí den.  

"Mohl by tedy tento poslední útok na zdravotníky v Sýrii být spouštěčem pro znovuzavedení válečného práva do (syrského) konfliktu?" ptá se analytik. V té souvislosti soudí, že rozhodnutí OSN z roku 2014 OSN přestat počítat oběti v Sýrii nevěstí nic dobrého ohledně naděje přivést k odpovědnosti ty, kdo budou zabíjet další Syřany.   

Denselow se nicméně domnívá, že pokud by existoval mechanismus, jehož prostřednictvím by důvěryhodní aktéři zaznamenávali potenciální válečné zločiny, vyslalo by to jasnou zprávu těm, kdo nařizují nálety na nemocnice a možná i omezilo pravděpodobnost, že tak v budoucnu učiní znovu.

Síla důkazů

Za příklad síly důkazů o vláčených zločinech, který jsme již v rámci syrského konfliktu viděli, označuje expert propašování snímků syrského vojenského fotografa známého jako César. "Tisíce jeho fotografií, které nakonec skončily vystavené na chodbách OSN, ukázaly realitu hrozivého osudu těch, jejichž životy skončily v režimních věznicích," konstatuje analytik. Upozorňuje, že za zločiny, které César odhalil, nebyl dosud nikdo hnán k odpovědnosti.

Dle Denselowa bychom neměli zapomínat, že většina mechanismů válečného práva se objevila na konci druhé světové války a právě dnešní syrská krize přinesla největší počet uprchlíků od posledního globálního konfliktu. Přesto válečné zločiny, kterým se mělo předcházet a které se měly trestat, nyní beztrestně zaplavují Sýrii, kritizuje odborník. "To, že se na takové zločiny nyní upozorňuje, je pozitivní krok, ale existuje zde nebezpečí, že budou využity pro eskalaci namísto původních záměrů," varuje analytik.    

Expert proto míní, že namísto zpolitizovaných obvinění stupňujících rétoriku jsou nutná hlášení potenciálních válečných zločinů podepřená důkazy. Soudí, že útoky na nemocnice z tohoto měsíce by si zasloužily nezávislé vyšetřování s mandátem mezinárodního společenství, který by umožnil bezpečný přístup na místa činu a shromáždění důkazů o tom, co se ve skutečnosti stalo. Denselow se domnívá, že by se jednalo o významný posun v přístupu k vedení bojů v Sýrii.    

"Jednoho dne - doufejme, že brzy - válka v Sýrii skončí a lidé, kteří přežijí se budou muset vypořádat s hrůzami, které proběhly," varuje expert. Podotýká, že bez skutečné odpovědnosti za to, co se stalo v minulosti, budou budoucí nesnadné výzvy v Sýrii ještě těžší.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.  

Vstupte do diskuze (72)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vojenský střet Ruska a Izraele? Situace je nebezpečná, varuje analytik

26.09.2018 00:01 NÁZOR - Rusko-izraelské vztahy jsou momentálně v nejhorší krizi za poslední roky, varuje Jurij…

Do Sýrie se vrátilo 50 tisíc uprchlíků. Bude se jim Asadův režim mstít?

25.09.2018 16:23 Bejrút - Do Sýrie se z Libanonu letos vrátilo 50.000 Syřanů a do konce roku by při současném trendu…

Trumpův sen se rozplývá. Írán rázně odmítl vrcholnou schůzku s USA

25.09.2018 13:58 Aktualizováno Teherán - Írán nikdy nepřijme americký návrh na uspořádání vrcholné schůzky s íránským vedením.…

Hodlají USA svrhnout režim v Íránu? Fakta jsou znepokojivá

25.09.2018 12:22 Teherán/ Washington - Teroristický útok během sobotní vojenské přehlídky ve městě Ahváz na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama