Další hrozba od džihádistů: Islámský stát nasadí novou zbraň, varuje analytik

Loni v listopadu se ze zařízení v Zubayru, města v jižním Iráku, ztratilo malé množství radioaktivního izotopu iridia-192. Po mnoha nepodložených a často divokých mediálních spekulacích, že materiál ukradla organizace Islámský stát (IS) a použije ho pro výrobu špinavé bomby, se radioaktivní látka objevila nedaleko místa, odkud zmizela, začíná svůj komentář pro server Al Džazíra Luke Coffey. Bezpečnostní analytik a bývalý poradce britského ministra obrany v něm nastínil možné riziko zneužití jaderného materiálu ze strany džihádistů.

Bojovník Islámského státu

Coffey vysvětluje, že radiační rozptylové zařízení, obecně známé jako špinavá bomba, je často označováno za jadernou bombu chudých. To však expert nepovažuje za správný popis. "Špinavá bomba není jaderná bomba, protože ve skutečnosti nespoléhá na jadernou reakci, která spustí explozi," deklaruje odborník. Dodává, že namísto toho špinavá bomba uvolňuje za pomoci tradičních výbušnin, jako je dynamit, radioaktivní materiál. Její účinnost pak závisí na mnoha faktorech, například typu použitého radioaktivního materiálu, povětrnostních podmínkách a místu, kde exploduje, konstatuje Coffey.

Zbraň psychologické války

Ve většině případů má špinavá bomba hodnotu spíše jako zbraň psychologické války než nástroj masového vraždění, uvádí analytik. Přesto připouští, že dobře sestavená špinavá bomba za použití správného materiálu, odpálená ve správný čas na správném místě za příhodných okolních podmínek může způsobit značné lidské i ekonomické škody a přitom je relativně snadné ji nastražit.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Radioaktivní materiál se nachází v celé řadě zdravotnických zařízení, varuje expert. Připomíná, že v roce 1998 se z nemocnice v Severní Karolíně ztratilo 19 malých dóz s cesiem-137, které se nikdy nenašly. V letech po kolapsu Sovětského svazu bylo opuštěno a bez ostrahy zanecháno více než 130 majáků napájených z atomových reaktorů ze sovětské éry, doplňuje Coffey. "Není neobvyklé, když jsou takové věci ukradeny a následně prodány, jelikož jejich vysoká hodnota je činí velmi přístupné černému trhu," konstatuje odborník.

Pro příklad Coffey uvádí, že v roce 1998 ukradli dva sběrači kovů z brazilské opuštěné radioterapeutické kliniky zdravotnický přístroj obsahující cesium. Muži přitom netušili, co přesně ukradli, přístroj rozebrali, čímž uvolnili cesium-137 a následně muselo být kvůli radioaktivní kontaminaci vyšetřeno více než 100 tisíc lidí, pokračuje expert. Dodává, že tisícovka z nich byla ozářena, 151 trpělo i vnitřní kontaminací, 20 vážně onemocnělo a 5 dokonce zemřelo, přičemž při čištění zamořeného prostoru muselo být odtěžena velká část svrchní půdy a zbouráno několik domů.   

"Představte si podobný scénář, který zahrnuje bombu rozptylující cesium-137 v hustě obydleném městě, jako je Londýn," píše Coffey s tím, že právě proto se úřady tolik obávají špinavých bomb.

Špinavá bomba a terorismus

Analytik konstatuje, že k dnešnímu datu obdrželo nejvíce výhrůžek útoku špinavou bombou Rusko, navíc v listopadu 1995 se o takový útok skutečně pokusila skupina čečenských teroristů. Ruská televizní stanice tehdy obdržela zprávu, že 4,5 kilogramu dynamitu bylo spolu s cesiem-137 zahrabáno v moskevském Izmailovském parku, připomíná Coffey. Naštěstí bomba neexplodovala a cesium-137 bylo nalezeno přesně tam, kde teroristé televizi řekli, že ho zanechali, uvádí odborník.    

Pachatele, ani zdroj cesia-137 se nikdy nepodařilo identifikovat, pokračuje Coffey. Deklaruje, že v jistém ohledu je jedno, že bomba neexplodovala, protože čečenským teroristům se úspěšně podařilo zasít semeno strachu do mysli ruské populaci i vlády. Expert též upozorňuje na následný případ v prosince 1998, kdy byla na železniční trati 16 kilometrů východně od čečenské metropole Grozného nelezena mina připevněná k nádobě s radioaktivním materiálem.   

"Není překvapivé, že teroristická skupina jako IS, která přiznala svůj záměr opatřit si zbraně hromadného ničení, by dychtivě natáhla ruku po dostatečném množství radioaktivního materiálu pro špinavou bombu," varuje Coffey. Připomíná, že se předpokládá, že IS provozuje velký program vývoje biologických a chemických zbraní, přičemž druhé jmenované již použil v Iráku a Sýrii.  

Expert tedy pokládá otázku, zda jednou může IS získat materiál pro špinavou bombu. "Jednoznačně," zní jeho odpověď.

Coffey vysvětluje, že naštěstí zacházení s radioaktivním materiálem je nebezpečné a přináší značná zdravotní rizika, což manipulaci s ním značně znesnadňuje. Čím silnější však takový materiál bude, tím smrtelnější by byl dopad špinavé bomby, píše odborník. "V organizaci jako je IS, která umožňuje i mladým a zranitelným, aby se stali sebevražednými atentátníky, nebude zajisté otázka bezpečného převozu radioaktivního materiálu či špinavé bomby problém," domnívá se analytik. Z tohoto důvodu považuje spojení IS a radioaktivního materiálu za vražednou kombinaci.  

V posledním případu v Iráku ztraceného iridia-192 se radioaktivní materiál naštěstí našel, připomíná odborník. Přesto se obává, že je pouze otázkou času, než teroristé použijí špinavou bombu v ulicích západních či syrských měst.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení. 

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 16:03 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Volby v Německu mohou trhnout nový rekord v počtu poslanců

25.09.2021 11:15 Německý Spolkový sněm by mohl mít po nedělních parlamentních volbách více než 900 poslanců. Vyplývá…

Tálibán tvrdil, že se změnil. Pak pověsil na jeřáb mrtvé tělo

25.09.2021 18:52 Aktualizováno Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

MONITOR: Biden slibuje tvrdý postup, na Tálibán však nemusí fungovat

25.09.2021 10:30 Americký prezident Joe Biden ve svém úterním projevu na Valném shromáždění OSN přednesl nezbytnou…

Válka v Sýrii si podle nové bilance OSN vyžádala přes 350 tisíc mrtvých

24.09.2021 18:22 Nejméně 350.209 lidí přišlo v uplynulých deseti letech o život v syrské občanské válce. Uvedl to…

Experti radí izraelské vládě zpřísnit opatření proti koronaviru

24.09.2021 12:20 Experti, kteří radí izraelské vládě v otázkách epidemie koronaviru, doporučili znovu zavést některá…

Kolik stojí lidský život? V Afghánistánu někdy i pouhé 3100 korun

23.09.2021 21:58 Britská organizace zveřejnila poprvé informace o odškodněních pro příbuzné stovek afghánských…

Činy Tálibánu zatím nesvědčí o tom, že by se hnutí změnilo, tvrdí…

22.09.2021 09:18 Činy Tálibánu z poslední doby nesvědčí o tom, že by se hnutí oproti své minulosti příliš změnilo.…

Většina Palestinců chce rezignaci prezidenta Abbáse

21.09.2021 19:01 Skoro 80 procent Palestinců si podle nového průzkumu veřejného mínění přeje, aby prezident Mahmúd…

Tálibán zveřejnil seznam náměstků ministrů nové vlády, ani mezi nimi…

21.09.2021 13:41 Islamistické hnutí Tálibán jmenovalo náměstky ministrů nové afghánské vlády, kterou vytvořilo poté,…

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

18.09.2021 18:50 Omluva nestačí, řekl dnes Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel v…

Exploze v Afghánistánu si vyžádaly nejméně dva mrtvé a 19 zraněných

18.09.2021 12:52 Nejméně dva mrtvé a 19 zraněných si dnes v Dželálábádu na východě Afghánistánu vyžádala série…

Související:

Právě se děje

reklama