Nové spojenectví na Blízkém východě? Analýza poukázala na překvapivý vývoj

Ankara/Tel Aviv - Na Blízkém východě se probouzí dlouho spící aliance. Zmírnění přítomnosti Spojených států v regionu může vést k významnému posílení turecko-izraelských vazeb. Otázkou možného významného oteplení vztahů mezi Tureckem a Izraelem se zabývá analýza zpravodajské společnosti Stratfor.

Turecko, ilustrační foto

Navzdory tomu, že dříve bývali spojenci, Turecko a Izrael mají za sebou téměř desetiletí vzájemných sporů. V současnosti se však jejich vztah může nacházet před významným zlepšením. Stojí za tím skutečnost, že Spojené státy zmenšují svou přítomnost na Blízkém východě a tamní aktéři soupeří o to, kdo je zastoupí, shrnuje v úvodu analýza: "Spolu se sílící konkurencí, Turecko a Izrael pravděpodobně zjistí, že spojení vlastních sil je tou nejlepší možností, jak dosáhnout svých strategických cílů."

Dále analýza konstatuje, že dnes vypadá Blízký východ naprosto odlišně než na přelomu století; USA se vzdávají své historické role primární vojenské síly v blízkovýchodních konfliktech. Namísto toho začali tíhu bojů nést místní partneři USA. Washington je z dálky podporuje, přičemž se snaží zajistit, aby se žádná z těchto zemí nestala dominantní mocností v regionu.

Regionální soutěž se zintenzivňuje: "Země Blízkého východu mají své vlastní plány. Spojené státy se po jejich odchodu snaží nahradit tři kandidáti: Turecko, Írán a aliance sunnitských států Perského zálivu pod vedením Saúdské Arábie."

Analýza upozorňuje, že Írán začal budovat svůj vliv prostřednictvím posilování vazeb s blízkovýchodními státy s šíitskou většinou a podporou šíitských menšin například v Bahrajnu či Saúdské Arábii. Sunnitské arabské státy pak sledují kroky Teheránu s rostoucí nervozitou a v následku toho zlepšují své vztahy s USA. Saúdská Arábie a její spojenci se také snaží posílit svůj vliv v regionu prostřednictvím několika společných iniciativ v oblasti bezpečnostní a hospodářské spolupráce.

V té souvislosti analýza poukázala na spolupráci Turecka s blokem vedeným Saúdskou Arábií. Pojí je obavy z rostoucího íránského vlivu. To se projevuje například spoluprací v Sýrii, budováním turecké letecké základny v Kataru či posilování vazeb s dalšími zeměmi Perského zálivu.

"Přesto má však Turecko svou vlastní blízkovýchodní vizi a s blokem vedeným Saudskou Arábií bude spolupracovat jen do té míry, kdy se to bude shodovat s jeho širšími cíli. Zatímco Ankara hledá způsoby, jak dostát svým strategickým cílům, znovuoživení vztahů s Izraelem se stává stále atraktivnější volbou," konstatuje analýza.

V posledních letech byly přitom turecko-izraelské vztahy problematické. V důsledku tureckých voleb v 2007 a izraelské válce v Gaze v letech 2008-2009, začala Ankara poskytovat větší podporu Muslimskému bratrstvu a na něj napojeným skupinám. Turecko se tehdy dostalo do přímého konfliktu s izraelskými zájmy, a to zvláště kvůli podpoře egyptského prezidenta Mursího a palestinských organizací, jako je Hamás, jenž izraelští představitelé považují za vážnou hrozbu.

Vzájemné vztahy se pak vyhrotily poté, co v květnu 2010 izraelské námořnictvo přepadlo tureckou flotilu, která prolomila izraelskou blokádu Gazy s cílem dopravit zde humanitární pomoc. Incident za sebou zanechal deset mrtvých Turků a ostrá diplomatická roztržka, která ukončila dosavadní spolupráci, na sebe nenechala čekat.

Psali jsme:  

"Navzdory pozdější Izraelské oficiální omluvě a dohodě o finanční kompenzaci rodinám zabitých Turků nicméně izraelská blokáda Gazy zůstává i nadále překážkou normalizace vzájemných vztahů. Turecko trvá na tom, aby mu bylo povoleno do Gazy dodávat humanitární pomoc, což Izrael považuje za hrozbu pro svou národní bezpečnost."

Zdá se, že vzájemná turecko-izraelská rezervovanost moc nicméně dlouho nevydrží. Analýza upozornila na to, že od prosince 2015 byly zahájeny rozhovory o obnovení vzájemných diplomatických styků a bylo též dosaženo jistého pokroku směrem ke zrušení blokády Gazy. Turecko a Izrael přitom tlačí k usmíření stávající realita Blízkého východu. Izrael pak považuje sblížení s Tureckem za svůj strategický cíl ze dvou důvodů: energie a bezpečnost.

Izrael se snaží využít svých značných zásob zemního plynu k vybudování strategických partnerství v regionu, v současné době jedná o uzavření dohod o vývozu s Egyptem a Jordánskem. I přes dosavadní Izraelské úspěchy bude nicméně trvat, než tyto dohody přinesou Izraeli hmatatelné výsledky. Také z toho důvodu bude Izrael i nadále usilovat o další trhy pro svůj zemní plyn. Jedním takových trhů se podle analýzy může stát právě Turecko, které nedávné politické spory s Ruskem odsoudily k hledání dalších spolehlivých dodavatelů zemního plynu.  

Kromě energie mají obě země společný zájem také na rozšíření bezpečnostní spolupráce, a to zejména v Sýrii. Analýza uvádí, že obě země by mohly profitovat ze společných vojenských cvičení, transferu technologií či sdílení zpravodajských informací. Izrael a Turecko spolu ostatně již dříve v oblasti vojenství a bezpečnosti spolupracovaly.

"To ovšem neznamená, překážky k oživení vztahů mezi Tureckem a Izraelem již neexistují," upozornila analýza. "Izraelská energetická politika je složitá a nejasná, což u Turecka bude vyvolávat mnoho nejistoty. Kromě toho pravděpodobně nastanou problémy při přepravě izraelského zemního plynu do Turecka." Další možnou překážku představuje problematika Gazy a potřeba Turecka, které usiluje o dominantní postavení v regionu, profilovat se jako ochránce palestinských zájmů.

"Každá z těchto věcí nicméně pouze zpozdí nevyhnutelné. Turecké a izraelské zájmy se rychle spojují. A protože se region i nadále přizpůsobuje oslabení americké přítomnosti, bude jen otázkou času, kdy tyto dvě země oživí svou dlouhá léta spící alianci," shrnuje závěrem analýza.

Témata: Izrael | Turecko

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

18.09.2021 18:50 Omluva nestačí, řekl dnes Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel v…

Exploze v Afghánistánu si vyžádaly nejméně dva mrtvé a 19 zraněných

18.09.2021 12:52 Nejméně dva mrtvé a 19 zraněných si dnes v Dželálábádu na východě Afghánistánu vyžádala série…

Tálibán tvrdí, že řeší problémy, kvůli nimž jsou státní zaměstnanci bez…

16.09.2021 21:32 Nová afghánská vláda se snaží vyřešit řadu problémů, kvůli kterým zaměstnanci ve veřejném sektoru…

Členové Tálibánu se po obsazení prezidentského paláce v Kábulu poprali

15.09.2021 21:26 Mezi vůdci islamistického hnutí Tálibán, které od srpna vládne Afghánistánu, údajně propukl koncem…

Pákistánský vrtulník zachránil dva české horolezce

15.09.2021 07:32 Vrtulník pákistánské armády dnes ráno převezl do bezpečí české horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka…

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

14.09.2021 19:32 Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků.…

Záchrana českých horolezců v Pákistánu dnes končí, vrtulník je vyzvednout…

14.09.2021 18:05 Záchrana dvou českých horolezců a jejich pákistánského kolegy bude v Pákistánu pokračovat ve středu…

Dva čeští horolezci zahájili v Pákistánu sestup

14.09.2021 09:55 Dva čeští horolezci a jejich pákistánský kolega, kteří uvázli v 6900 metrech na hoře Rakapoši v…

V Pákistánu odložili záchranu uvězněných českých horolezců. Situaci…

13.09.2021 22:01 Aktualizováno Záchranáři, kteří se snaží vyprostit dva české horolezce a jejich pákistánského kolegu z hory…

Afghánistánu podle OSN hrozí hlad, situaci komplikují obavy z vlády…

13.09.2021 17:22 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval účastníky ženevské konference k Afghánistánu k…

Související:

Právě se děje

reklama