Jaký je počet džihádistů? Analytik dospěl k překvapivým závěrům

Ředitel amerického Národního zpravodajství, James Clapper, dne 9 února potvrdil, že do Iráku a Sýrie odcestovalo na 6900 osob ze Západu, aby tam bojovaly za cizí teroristické organizace, připomíná David Sterman úvodem svého komentáře pro server CNN. Bezpečnostní analytik působící v think tanku New America naznačil, že celkový počet zahraničních džihádistů nevypovídá o skutečné síle Islámského státu (IS).

Výcvikový tábor Islámského státu v Afghánistánu

Celkové počty porostou vždy

Sterman přiznává, že počet zahraničních bojovníků se od posledního oficiálního odhadu vydaného Spojenými státy zvýšil. Odborník však soudí, že přestože číslo zní hrozivě, odhaluje méně, než by se mohlo zdát. "Oficiální počet zahraničních bojovníků uvedený Clapperem se může pouze zvýšit a riskuje se tím zbytečné šíření strachu mezi veřejností," míní analytik.  

Expert konstatuje, že celkový počet zahraničních bojovníků, kteří odešli do Sýrie, není tak podstatný jako zastavení jejich přílivu a redukce počtu stávajících bojovníků IS. Nedávné zisky a opatření pak podle Stermana začaly v tomto směru fungovat. Přesto je narůstající počet džihádistů stále dokola uváděn, aby se zdůraznila hrozba, jakou IS a podobné skupiny představují, kritizuje analytik.

Odborník poukazuje na únorovou zprávu serveru Washington Free Beacon, podle které přední zpravodajští představitelé varovali, že USA čelí největší teroristické hrozbě od útoků 11. září 2001 s odkazem na rekordně sílící tok zahraničních bojovníků do Sýrie a Iráku. Dodává, že stejně tak televize NBC v roce 2015 přinesla reportáž s názvem "IS v číslech: Počet zahraničních bojovníků narůstá".  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Sterman cituje též Ryana Greera, bývalého zahraničněpolitického poradce amerického ministerstva zahraničí USA, který o zahraničních bojovnících prohlásil, že rostoucí počet těch, kteří odešli válčit, může sice vypovídat o rozsahu hrozby, které Spojené státy čelí, avšak pokud chceme posoudit pokrok, kterého dosáhla koalice proti IS, je třeba se podívat na čísla za aktuální měsíc. Greer zdůraznil, že celkový počet bude vždy narůstat, tudíž není užitečným ukazatelem.  

"Bez ohledu na celkové počty, měsíční příliv bojovníků do Sýrie se může brzy dostat pod počet zabitých (džihádistů), což znamená, že IS a podobné organizace postihne úbytek živé síly dostupné vedení tohoto kvazi-státu pro vedení války v Sýrii a Iráku a provádění teroristických operací v zahraničí," deklaruje Sterman.  

Boj proti IS je úspěšný

Nedávné vojenské úspěchy odřezávají poslední území, které spojuje oblasti kontrolované IS s Tureckem, včetně regionů představujících hlavní trasu pro zahraniční bojovníky, uvádí analytik. Doplňuje, že Turecko zároveň zvýšilo své úsilí při ostraze své hranice s územím pod vládou IS. Stejně tak společnosti provozující sociální sítě se zmobilizovaly a potlačují internetový verbovací aparát IS, připomíná expert s tím, že Twitter jen za tento rok zablokoval více než 125 tisíc účtů podporujících džihádisty.

"I další snahy přerušit verbovací sítě IS expandují," pokračuje odborník. Uvádí, že ve Spojeném království bylo v roce 2015 zatčeno rekordních 315 osob podezřelých z terorismu a v prvních osmnácti dnech po listopadových útocích v Paříži, které připravily o život 130 lidí, provedla Francie 2000 razií, při nichž zadržela 210 podezřelých. Sterman však poukazuje, že právě zvýšené policejní úsilí může mít za následek nárůst odchodů džihádistů na Blízký východ.        

Analytik vysvětluje, že Clapper hovoří o 6900 lidech ze Západu, kteří odcestovali do Sýrie, od vypuknutí tamního konfliktu, což však zahrnuje i jedince zatčené dříve, než se do země dostali. Sterman cituje představitele amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost Francise Taylora, který v únoru 2015 prohlásil, že s cílem zapojit se do bojů odcestovalo do Sýrie více než 150 amerických občanů a dalších 3400 osob ze Západu. Odborník však připomíná, že již v září 2015 zpráva OSN hovořila o počtech těch, kteří odjeli do Sýrie, včetně lidí, kteří se na bojiště nikdy nedostali, ale byli zadrženi mimo svůj domovský stát, například v Turecku.    

"Zahraniční bojovníci zároveň v Sýrii nadále umírají ve velkých počtech," deklaruje Sterman. Uvádí, že think tank New America, který analyzoval 474 případů osob, jež odcestovaly do Sýrie a Iráku, zjistil, že více než třetina z nich je po smrti, přičemž mezi muži úmrtnost dosahovala téměř 50%. Expert varuje, že počítání mrtvých při opomenutí dalších ukazatelů může být rovněž zavádějící jelikož snadno zastíní strategické otázky. "Spojené státy si nemůžou prozabíjet cestu ze syrské občanské války a srovnání přílivu zahraničních bojovníků a jejich úmrtnosti je pouze jedním z ukazatelů," konstatuje odborník.       

Analytik poukazuje na skutečnost, že 51% americké veřejnosti se obává, že oni sami či jejich rodinní příslušníci by se mohli stát obětí terorismu. Z tohoto důvodu považuje za klíčové posunout se od celkových počtů bojovníků, která nedokážou postihnout úspěchy, pokud k nim dochází. Na základě nedávných výroků Bretta McGurka, amerického vyslance u koalice proti IS, Sterman soudí že americká vláda se právě o toto snaží.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.  

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Tálibán tvrdil, že se změnil. Pak pověsil na jeřáb mrtvé tělo

25.09.2021 18:52 Aktualizováno Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

MONITOR: Biden slibuje tvrdý postup, na Tálibán však nemusí fungovat

25.09.2021 10:30 Americký prezident Joe Biden ve svém úterním projevu na Valném shromáždění OSN přednesl nezbytnou…

Válka v Sýrii si podle nové bilance OSN vyžádala přes 350 tisíc mrtvých

24.09.2021 18:22 Nejméně 350.209 lidí přišlo v uplynulých deseti letech o život v syrské občanské válce. Uvedl to…

Experti radí izraelské vládě zpřísnit opatření proti koronaviru

24.09.2021 12:20 Experti, kteří radí izraelské vládě v otázkách epidemie koronaviru, doporučili znovu zavést některá…

Kolik stojí lidský život? V Afghánistánu někdy i pouhé 3100 korun

23.09.2021 21:58 Britská organizace zveřejnila poprvé informace o odškodněních pro příbuzné stovek afghánských…

Činy Tálibánu zatím nesvědčí o tom, že by se hnutí změnilo, tvrdí…

22.09.2021 09:18 Činy Tálibánu z poslední doby nesvědčí o tom, že by se hnutí oproti své minulosti příliš změnilo.…

Většina Palestinců chce rezignaci prezidenta Abbáse

21.09.2021 19:01 Skoro 80 procent Palestinců si podle nového průzkumu veřejného mínění přeje, aby prezident Mahmúd…

Tálibán zveřejnil seznam náměstků ministrů nové vlády, ani mezi nimi…

21.09.2021 13:41 Islamistické hnutí Tálibán jmenovalo náměstky ministrů nové afghánské vlády, kterou vytvořilo poté,…

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

18.09.2021 18:50 Omluva nestačí, řekl dnes Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel v…

Exploze v Afghánistánu si vyžádaly nejméně dva mrtvé a 19 zraněných

18.09.2021 12:52 Nejméně dva mrtvé a 19 zraněných si dnes v Dželálábádu na východě Afghánistánu vyžádala série…

Související:

Právě se děje

reklama