Rusko chce oklamat svět? Expert varuje před iniciativou Kremlu

Jak se válčící strany a jejich zahraniční patroni chystají na nové kolo rozhovorů v Ženevě, myšlenka, že řešením pro Sýrii může být federalizace, se najednou objevila na jednacím stole, uvádí Vicken Cheterian v komentáři pro server Al-Džazíra. Expert na mezinárodní vztahy, který přednáší na Univerzitě v Ženevě a Websterově univerzitě v Ženevě, nicméně varuje, že Moskva pojem federalizace chápe poněkud odlišně.

Vladimir Putin, ruský prezident

Ruská diplomacie podle Cheteriana vyvolala senzaci, když v únoru náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov oznámil, že federalizace je možným řešením pro Sýrii. "Pokud výsledek rozhovorů, konzultací a diskuzí o budoucím státním uspořádání Sýrie...dojde k názoru, že jmenovitě tento federální model bude fungovat a poslouží úkolu zachovat Sýrii jako jednotný, nezávislý a suverénní stát, kdo by to pak odmítal?" cituje expert Rjabkovova slova.

Odborník dodává, že ruský návrh federalizované Sýrie dostal větší váhu, když zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura 11. března před zahájením dalšího kola ženevských rozhovorů deklaroval, že "Syřané odmítli rozdělení (země) a federalizace může být diskutována na (nadcházejících) jednáních".

Obavy z parcelace

Obavy z rozdělení Sýrie posílily po oznámení amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, který hovořil o "Plánu B", pokud jednání v Ženevě selžou, připomíná Cheterian. Konstatuje, že i kurdská Sjednocená demokratická strana, která se současných rozhovorů neúčastní, prosazuje federalizaci.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Myšlenku federace naopak kategoricky odmítá syrská opozice, poukazuje expert. Cituje slova Ridžáda Hidžaba, šéfa Vysokého vyjednávacího výboru, v Rijádu sídlícího zastupitelského orgánu syrské opozice, že "jednota Sýrie je červenou linií. O této otázce se nedá vyjednávat a myšlenka federalizace je předehrou pro parcelaci Sýrie". Zajímavá je podle odborníka skutečnost, že právě Hidžab a syrská opozice dříve navrhovali administrativní decentralizaci země.     

"Takže, je dohoda mezi dvěma hlavními mocnostmi o rozdělení Sýrie nejlepší cestou z krize?" pokládá otázku Cheterian. Soudí, že pokud se pečlivě podíváme na to, co slovo federace, rusky federacija, znamená v současném Rusku, pak začne být jasné, že parcelace není bezprostřední politickou hrozbou pro mírové rozhovory.

Expert připomíná, že Rusko je oficiálně federací složenou z 85 subjektů, přičemž federativní strukturu zdědilo po Sovětském svazu, kdy Ruská sovětská federativní socialistická republika představovala jednu z 15 svazových republik.  

Jak v sovětské, tak současné ruské politické kultuře federace v zásadě znamená uznání národnostních a kulturních specifik v rámci totalitního, či autoritářského režimu, deklaruje odborník. "Během počátečních let svého formování ve 20. letech přislíbily sovětské úřady sebeurčení a federalismus mnoha národům, které dříve tvořily Ruskou říši," vysvětluje Cheterian. Doplňuje, že když sovětské úřady posílily svou kontrolu státní moci, federalismus se stal víceméně vnější formou ozdoby socialistického realismu, kdy moc byla koncentrována v ústředí.

Jelcinův systém

Podobná situace nastala dle experta v Rusku po roce 1991. Ruský prezident Boris Jelcin nejprve navrhl federativní uspořádání pro mnoho republik, aby předešel rozpadu Ruska po vzoru SSSR, míní Cheterian. Dodává, že se tak dělo v době, kdy byl ústřední stát slabý a mnoho republik vyhlašovalo suverenitu. Jako příklad uvádí dohodu Moskvy s Tatarstánem z roku 1994, v níž se uvedená turecko-jazyčná republika na střední Volze vzdala nároků na nezávislost výměnou za kontrolu místních daní a pětiny expertu tamní ropy.

Cheterian uvádí, že podobné dohody byly podepsány i s ostatními ruskými republikami, s výjimkou Čečenska. "Tam se Jelcinova vláda pokusila vyřešit problém masivní demonstrací síly, ale válka v letech 1994-1996 skončila katastrofální ruskou porážkou," připomíná expert. Poukazuje, že druhý ruský prezident Vladimir Putin učinil z Čečenska výkladní skříň svých ambicí. Mnoho Putinovy politické zkušenosti vychází z řízení čečenského konfliktu a jeho úspěchu v pacifikaci této kavkazské republiky, míní odborník.   

"Cena tohoto úspěchu byla velmi vysoká, nejen kvůli velkému počtu obětí mezi čečenskými civilisty, bojovníky i ruskými vojáky, ale také kvůli tomu, že poválečnému Čečensku vládne železnou pěstí Kadyrovova diktatura," kritizuje expert. Dodává, že Putin po svém vojenském vítězství v Čečensku posílil mocenskou vertikálu ústředního státu, když prezidenty mnoha ruských republik nyní jmenuje Kreml.   

Putin a jeho generace ruských vůdců jsou posedlí myšlenkou kolapsu centralizovaného státu a následného chaosu, myslí si Cheterian. "To byly temné dny sovětského kolapsu a jejich politika směřuje k odvrácení jejich opakování," konstatuje odborník. Závěrem proto varuje, že zatímco během ženevských rozhovorů může mnoho delegátů debatovat o federálním řešení pro Sýrii, Rusko bude mít na mysli svůj model federacije, namísto skutečného federalismu.  

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.  

Témata: Sýrie | Rusko

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

V Dubaji je nošení roušek povinné uvnitř i venku, striktně se dbá na…

27.09.2021 13:36 V Dubaji musí mít lidé roušky nasazené ve vnitřních prostorách, povinné jsou také venku. V hotelích…

Palestinské úřady: Izraelští vojáci zabili na Západní břehu čtyři…

26.09.2021 11:33 Izraelské síly dnes zabily nejméně čtyři Palestince při zásahu na okupovaném Západním břehu Jordánu…

Tálibán tvrdil, že se změnil. Pak pověsil na jeřáb mrtvé tělo

25.09.2021 18:52 Aktualizováno Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

MONITOR: Biden slibuje tvrdý postup, na Tálibán však nemusí fungovat

25.09.2021 10:30 Americký prezident Joe Biden ve svém úterním projevu na Valném shromáždění OSN přednesl nezbytnou…

Válka v Sýrii si podle nové bilance OSN vyžádala přes 350 tisíc mrtvých

24.09.2021 18:22 Nejméně 350.209 lidí přišlo v uplynulých deseti letech o život v syrské občanské válce. Uvedl to…

Experti radí izraelské vládě zpřísnit opatření proti koronaviru

24.09.2021 12:20 Experti, kteří radí izraelské vládě v otázkách epidemie koronaviru, doporučili znovu zavést některá…

Kolik stojí lidský život? V Afghánistánu někdy i pouhé 3100 korun

23.09.2021 21:58 Britská organizace zveřejnila poprvé informace o odškodněních pro příbuzné stovek afghánských…

Činy Tálibánu zatím nesvědčí o tom, že by se hnutí změnilo, tvrdí…

22.09.2021 09:18 Činy Tálibánu z poslední doby nesvědčí o tom, že by se hnutí oproti své minulosti příliš změnilo.…

Většina Palestinců chce rezignaci prezidenta Abbáse

21.09.2021 19:01 Skoro 80 procent Palestinců si podle nového průzkumu veřejného mínění přeje, aby prezident Mahmúd…

Tálibán zveřejnil seznam náměstků ministrů nové vlády, ani mezi nimi…

21.09.2021 13:41 Islamistické hnutí Tálibán jmenovalo náměstky ministrů nové afghánské vlády, kterou vytvořilo poté,…

Související:

Právě se děje

reklama