Islámský stát chystá cosi "morbidně brilantního", bije na poplach expert

Ráno 16. března 1988 irácká bojová letadla a dělostřelectvo zasypaly kurdské město Halabadža v severním Iráku hořčičným plynem a smrtící nervovou látkou sarin, připomíná úvodem svého komentáře pro server Al Džazíra Hamish de Bretton-Gordon. Bývalý důstojník britské armády a expert na chemické zbraně v něm varoval, že ničivý arzenál by nyní ve větší míře mohla nasadit i organizace Islámský stát (IS).

Islámský stát

Hitler, Saddám, Asad a IS

Expert uvádí, že toho dne zahynulo na 5 tisíc lidí, především žen a dětí, přičemž dalších 12 tisíc dalších zemřelo později. Stejná metoda, jen o 25 let později, byla využita 21. srpna 2013 při plynovém útoku na předměstí Damašku Ghúta, dodává Bretton-Gordon. Poukazuje, že v obou případech došlo nejprve ke konvenčnímu bombardování, které mělo rozbít okna a dostat lidi do sklepů, po němž následovaly smrtící chemické látky sarin a yperit.    

"Jelikož je plyn těžší než vzduch - a při absenci oken a dveří, které by ho zastavily - našel si své bezbranné a nechráněné oběti v podzemních sklepích a protivzdušných krytech," vysvětluje odborník. Doplňuje, že po těchto zločinech proti lidskosti následovalo opět konvenční bombardování, které mělo zakrýt důkazy.   

"Naštěstí, jak Adolf Hitler a Saddám Husajn nakonec zjistili, vždy se najdou přeživší plynových útoků s cílem vyhlazení - a spravedlnost nakonec zvítězí i v případě IS a těch představitelů syrského režimu odpovědných za Ghútu," deklaruje expert.  

Bretton-Gordon uvádí, že 28 let po Halabdže se iráčtí Kurdové opět stali terčem chemického útoku ze strany svých utlačovatelů, v tomto případě pod praporem IS. Odborník tak poukazuje na fakt, že během posledních dvou týdnů pešmergové, bojující jednotky Kurdské regionální vlády v Iráku, čelili chemickému bombardování IS. Ačkoliv se jednalo o podomácku vyrobený prašný yperit, který nebyl tak toxický jako ten tekutý vyprodukovaný Saddámovým a syrským režimem, i tak mnoho lidí zabil a stovky dalších zranil, píše expert.   

IS údajně minulý rok opakovaně a v mnoha případech nasazoval hořčičný plyn proti pešmergům v oblasti Mosulské přehrady a také proti civilistům v severosyrském městě Marea, varuje Bretton-Gordon. Poukazuje též na zprávy, které o uplynulém víkendu dorazily z Iráku, hovořící o tom, že IS ve dvou případech nasadil yperit v Taze nedaleko Tikrítu, přičemž události si vyžádala jeden lidský život a na 600 zraněných.   

Expert připomíná, že pešmergové chemické útoky dobře znají a mnoho z nich zažilo nejen Halabdžu, ale též desítky dalších plynových úderů v rámci kampaně Anfal. "Nyní čelí této nejstrašnější zbrani znovu ze strany IS a mají jen malou, či žádnou ochranu," konstatuje Bretton-Gordon. Soudí, že ochrana a příslušné proškolení by nejen zachránily životy, ale zároveň by eliminovaly potenciál zbraně, u níž hrozí, že zvrátí poměr sil na bojišti ve prospěch IS, především pokud západní země nehodlají do oblasti vyslat pozemní vojska se zkušeností s protichemickým bojem.

Morbidně brilantní psychologická válka   

"Jsou to irácké kurdské jednotky pešmergů, kdo vede nejúpornější pozemní boje proti IS," připomíná odborník. Domnívá se, že pokud by v Iráku a Sýrii byly vyhlášeny bezletová zóna a tzv. bezpečné oblasti - podobné těm, které vyhlásila v roce 1991 Spojenými státy vedená koalice, aby zabránila Saddámovým jednotkám vyhlazovat Kurdy - zřejmě by se podařilo zatlačit vojska IS zpět k Mosulu a následně k Rakce. Podle Bretton-Gordona je totiž pravděpodobné, že bez bezletové zóny bychom v Evropě viděli miliony kurdských uprchlíků, jelikož se je Saddám chystal vyhladit a právě za tímto účelem zahájil v 80. letech tažení Anfal, jehož synonymem je právě chemický útok v Halabdže z roku 1988.

Odborník varuje, že právě strach z chemických zbraní umocňuje válečný teror. "Méně než 0,5% obětí během první světové války připadl na chemické zbraně, přesto se Velká válka stala synonymem jejich užití," vysvětluje Bretton-Gordon. Deklaruje, že současný konflikt v Sýrii a Iráku nabízí podobný obrázek: "IS rozvíjí morbidně brilantní psychologickou válku a chemické zbraně jsou tou nejvíce psychologickou zbraní proti všem nepřátelům."            

Jak IS ztrácí území a je zatlačován zpět do Rakky, použije podle experta každý prostředek, který má k dispozici, aby odvrátil porážku. Ve světle útoků z Tazy a Sindžáru tak chemické zbraně mohou být nasazeny znovu, předpovídá Bretton-Gordon.

"Pokud pešmerga a irácká armáda dokážou dobýt Mosul a vytlačit IS z Iráku, porážka této teroristické skupiny bude na dohled," soudí odborník. Konstatuje, že pak bude naše kolektivní odpovědnost, aby v regionu zavládla nějaká forma stability. V první řadě je však nutné připravit pozemní vojska na chemické útoky, přičemž Západ nesmí nechat Kurdy na holičkách a nechat je čelit další Halabdže, apeluje závěrem Bretton-Gordon.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.  

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Činy Tálibánu zatím nesvědčí o tom, že by se hnutí změnilo, tvrdí…

22.09.2021 09:18 Činy Tálibánu z poslední doby nesvědčí o tom, že by se hnutí oproti své minulosti příliš změnilo.…

Většina Palestinců chce rezignaci prezidenta Abbáse

21.09.2021 19:01 Skoro 80 procent Palestinců si podle nového průzkumu veřejného mínění přeje, aby prezident Mahmúd…

Tálibán zveřejnil seznam náměstků ministrů nové vlády, ani mezi nimi…

21.09.2021 13:41 Islamistické hnutí Tálibán jmenovalo náměstky ministrů nové afghánské vlády, kterou vytvořilo poté,…

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

18.09.2021 18:50 Omluva nestačí, řekl dnes Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel v…

Exploze v Afghánistánu si vyžádaly nejméně dva mrtvé a 19 zraněných

18.09.2021 12:52 Nejméně dva mrtvé a 19 zraněných si dnes v Dželálábádu na východě Afghánistánu vyžádala série…

Tálibán tvrdí, že řeší problémy, kvůli nimž jsou státní zaměstnanci bez…

16.09.2021 21:32 Nová afghánská vláda se snaží vyřešit řadu problémů, kvůli kterým zaměstnanci ve veřejném sektoru…

Členové Tálibánu se po obsazení prezidentského paláce v Kábulu poprali

15.09.2021 21:26 Mezi vůdci islamistického hnutí Tálibán, které od srpna vládne Afghánistánu, údajně propukl koncem…

Pákistánský vrtulník zachránil dva české horolezce

15.09.2021 07:32 Vrtulník pákistánské armády dnes ráno převezl do bezpečí české horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka…

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

14.09.2021 19:32 Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků.…

Záchrana českých horolezců v Pákistánu dnes končí, vrtulník je vyzvednout…

14.09.2021 18:05 Záchrana dvou českých horolezců a jejich pákistánského kolegy bude v Pákistánu pokračovat ve středu…

Související:

Právě se děje

reklama