Putin se nestahuje, má jiné plány, varuje politolog

Jedna z nejpopulárnějších ruských satirických postav, fiktivní moudrý blázen z 19. století jménem Kozma Prutkov, vytvořila desítky aforismu, z nichž se mnoho stalo příslovími, připomíná politolog Leon Aron. Uvádí své nejoblíbenější: "Pokud je na sloní kleci napsáno buvol, nevěřte svým očím." Ředitel ruských studií na American Enterprise Institute v komentáři pro server CNN tvrdí, že Kozmova slova trefně popisují aktuální situaci, kdy Vladimir Putin oznámil konec vojenských operací v Sýrii.

Vladimír Putin

Skutečné cíle

Aron připomíná tvrzení ruského prezidenta, že za velmi nízké náklady se dosáhlo značných úspěchů geostrategické i domácí rovině a Rusům přislíbil další prospěch z angažmá v Sýrii. Expert však deklaruje, že bez ohledu na to, co Putin sdělil svým západním partnerům, nikdy neměl v plánu bojovat proti Islámskému státu (IS), když do Sýrie vyslal moderní stíhačky Su-35, bombardéry, pokročilé rakety země-vzduch a na 4 tisíce vojáků. "Jak Putin přiznal domácímu ruskému publiku, cílem bylo obnovit legitimní vládu země, tj. vražedný režim Bašára Asada," píše politolog.   

Moskva navíc touto akcí obnovila bývalou důležitou sovětskou geostrategickou baštu ve formě přátelské Sýrie hostící ruské námořní a letecké základny, vysvětluje odborník. Rusko se dle jeho názoru rovněž pasovalo do role dominantního vnějšího hráče na Blízkém východě, kde Obamova administrativa vytvořila vakuum, když opakovaně posunovala vytýčené červené linie pro zásah v Sýrii. Aron tvrdí, že Kreml se též postavil do řady s další mocností na vzestupu - Íránem, stal se stálým a nepostradatelným elementem pro jakékoliv budoucí urovnání v Sýrii a před Západ postavil odpornou volbu: Asad, či IS.

V posledních pěti a půl měsících Rusko učinilo mohutné skoky k naplnění uvedených cílů, konstatuje politolog. "Ale ještě jich nedosáhlo. Budoucnost Asadova režimu, byť je mnohem nadějnější než před šesti měsíci, není zdaleka zajištěná," podotýká Aron s tím, že stáhnout se v tuto chvíli nedává velký smysl.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Uzavření syrské operace, která podle odhadů doposud stála mezi 5-7,5 miliony dolary denně a vyžádala si tři nahlášené bojové oběti, nedává podle experta příliš smysl ani z pohledu ruské domácí politiky. Nic na tom nemění ani zničení ruského civilního letadla nad Egyptem loňský rok, s největší pravděpodobností v odvetě za ruskou podporu Asadovi, deklaruje Aron. Odkazuje na osobní rozhovor s nejmenovaným předním ruským sociologem, který mu v lednu 2014, tedy dva měsíce před anexí Krymu a hybridní invazí na Ukrajinu řekl, že zahraniční politika je jediná věc, kde si Putinův režim skutečně jde za svým. "To tvrdil v době, kdy se ruský HDP stále nacházel v pozitivních číslech a ropa se pohybovala okolo 106 dolarů za barel," připomíná odborník.     

Tygr potřebuje čerstvé maso  

Politolog se domnívá, že o dva roky později je využití zahraniční politiky na ruské domácí scéně ještě důležitější. V letech 2014-2015 ze země odteklo více než 200 miliard dolarů, poukazuje Aron. Doplňuje, že HDP země loni poklesl o 3,7%, inflace dosáhla 17% a rubl ztratil polovinu své hodnoty, což znamenalo velkou ránu pro ruského spotřebitele, protože země dováží prakticky veškeré kvalitní zboží, od léků přes potraviny až po klíčové technologie pro veškerý průmysl.

Jelikož konec recese není v dohledu, ruský HDP může dle Arona letos propadnout o další 1-3%, inflace zůstává na 8% a krizové fondy režimu můžou vyschnout již koncem roku 2016. Ústřední i místní úřady již zahájily omezování výdajů napříč všemi oblastmi, přičemž začaly ve zdravotnictví a školství, připomíná expert. "Lidé začínají být odíráni. Ruské průzkumy hlásí, že míra respektu vůči vládním institucím ve všech ohledech padá na rekordní minima. Lidé ještě více než předtím vnímají systém jako necitlivý, nekompetentní a totálně zkorumpovaný," píše politolog.     

To však neplatí o Putinovi, dodává odborník vzápětí. Zdůrazňuje, že ruský prezident zaklepal na imperiální nostalgii milionů Rusů a za pomoci monopolistické propagandy se stal symbolem a ztělesněním ruského povstání z kolen s cílem obnovit sovětskou pozici supervelmoci, být obávaným a tudíž celosvětově respektovaným hráčem a uspět ve vlastní vytýčené misi - stát se jedinou protiváhou "zlým" Spojeným státům.

"V těchto těžkých ekonomických časech je Putinův politický teflon jediným nárokem legitimity režimu," deklaruje Aron. Podotýká, že Putionova popularita je pak udržována především obrazem konzistentních a brilantních zahraničněpolitických úspěchů a důvěryhodnost tohoto klíčového narativu by byla těžce poškozena pokud by Rusko, po celostátní televizí přenášené recepci na počest syrského diktátora v Kremlu loni v říjnu, nyní Asada opustilo.   

"Putin osedlal tygra vlastenecké mobilizace a zkušeně ho přiměl klusat správným směrem. Problémem tohoto typu dopravy je potřeba neustálého přísunu čerstvého masa," uvádí Aron. Tvrdí, že syrské dodávky "propagandistického masa" byly hojné - připomíná 26 střel s plochou dráhou letu vypálených z ruských lodí v Kaspickém moři proti údajným cílům IS v den Putinových narozenin 7. října - a tento zdroj ještě zdaleka nevyschl. Pokládá tedy klíčovou otázku, proč se Rusko stahuje právě nyní.  

Pomyslný tygr se podle Arona nestává býložravcem a Putin Sýrii ve skutečnosti neopouští. Závěrem politolog parafrázuje Winstona Churchilla, že pokud jde o Sýrii, tamní ruské angažmá není u konce, ba dokonce ani na začátku konce - je teprve na konci svého začátku.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

28.09.2021 11:20 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Česko hlásí nejvíce případů koronaviru od konce května

28.09.2021 10:30 V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

V Dubaji je nošení roušek povinné uvnitř i venku, striktně se dbá na…

27.09.2021 13:36 V Dubaji musí mít lidé roušky nasazené ve vnitřních prostorách, povinné jsou také venku. V hotelích…

Palestinské úřady: Izraelští vojáci zabili na Západní břehu čtyři…

26.09.2021 11:33 Izraelské síly dnes zabily nejméně čtyři Palestince při zásahu na okupovaném Západním břehu Jordánu…

Tálibán tvrdil, že se změnil. Pak pověsil na jeřáb mrtvé tělo

25.09.2021 18:52 Aktualizováno Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

MONITOR: Biden slibuje tvrdý postup, na Tálibán však nemusí fungovat

25.09.2021 10:30 Americký prezident Joe Biden ve svém úterním projevu na Valném shromáždění OSN přednesl nezbytnou…

Válka v Sýrii si podle nové bilance OSN vyžádala přes 350 tisíc mrtvých

24.09.2021 18:22 Nejméně 350.209 lidí přišlo v uplynulých deseti letech o život v syrské občanské válce. Uvedl to…

Experti radí izraelské vládě zpřísnit opatření proti koronaviru

24.09.2021 12:20 Experti, kteří radí izraelské vládě v otázkách epidemie koronaviru, doporučili znovu zavést některá…

Kolik stojí lidský život? V Afghánistánu někdy i pouhé 3100 korun

23.09.2021 21:58 Britská organizace zveřejnila poprvé informace o odškodněních pro příbuzné stovek afghánských…

Činy Tálibánu zatím nesvědčí o tom, že by se hnutí změnilo, tvrdí…

22.09.2021 09:18 Činy Tálibánu z poslední doby nesvědčí o tom, že by se hnutí oproti své minulosti příliš změnilo.…

Většina Palestinců chce rezignaci prezidenta Abbáse

21.09.2021 19:01 Skoro 80 procent Palestinců si podle nového průzkumu veřejného mínění přeje, aby prezident Mahmúd…

Tálibán zveřejnil seznam náměstků ministrů nové vlády, ani mezi nimi…

21.09.2021 13:41 Islamistické hnutí Tálibán jmenovalo náměstky ministrů nové afghánské vlády, kterou vytvořilo poté,…

Související:

Právě se děje

reklama