Erdogan a jeho vize jednotného islámského světa: Povede muslimy proti Západu?

Ankara – Od března, kdy EU s Tureckem uzavřela dohodu o uprchlících, se na tuto zemi upírá pozornost Západu intenzivněji než kdy dříve. Zpravodajský server Al Monitor analyzuje, jakým směrem se zřejmě budou vztahy mezi Tureckem a Západem dále ubírat.

Recep Tayyip Erdoğan, turecký prezident, ilustrační fotografie
doporučujeme

Populismus v Turecku

Server varuje, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan stupňuje svou protizápadní rétoriku, což u některých lidí vzbuzuje obavy, že vztahy Turecka s Evropskou unií a Spojenými státy zůstanou velmi napjaté.

Jak ale vysvětluje, je to právě tento kritický postoj vůči Západu, který na domácí scéně Erdoganovi zajišťuje popularitu – zejména u konzervativních muslimů. „A protože se nyní snaží prosadit novou ústavu, která by mu dala zatím chybějící moc jako jediného vůdce Turecka, Erdogan zřejmě svou populistickou rétoriku jen tak nezmění," varuje server.

„Ve chvílích, kdy je nutné, abych vzdoroval a postavil se celému světu, udělám to s vědomím, že mám za sebou podporu turecké veřejnosti," pronesl například Erdogan v rámci nedávného proslovu ve městě Malatya. „Oči celého islámského světa se upírají na nás," dodal.

Přání jednotného islámského světa

Server varuje, že takovéto proslovy ale jasně naznačují, jaké jsou Erdoganovy další ambice: „Jeho nedávné proslovy a prohlášení naznačují, že to, co si v konečném důsledku přeje, je sjednocený islámský svět s vedením, které bude schopné postavit se Západu silou."

Server připomíná, že se chvíli vztahy mezi Tureckem a Evropskou unií mohly zdát velmi pozitivní, o čemž svědčí zejména dohoda EU-Turecko o uprchlících. Ta je ale nyní ve vážném ohrožení. EU totiž po Turecku požaduje změnu protiteroristického zákona, což ale Erdogan rázně odmítl.

Podle serveru právě dohoda o uprchlících, kterou s EU vyjednal nyní již bývalý premiér Davutoglu, mohla být poslední kapkou, která vedla k jeho konečnému odvolání.

Úplné přerušení styků?

Podle Elmas Topcuové, analytičky opozičního zpravodajského serveru Diken, se vztahy mezi Tureckem a EU v dohledné době nezlepší. „Brusel a Berlín už mají dost výhrůžek a nediplomatických vyjádření ze strany Erdogana a jeho poradců. A nyní jim dělá starosti také to, že Davutoglu, který umí německy a anglicky a mohl tak alespoň být považován za člena debaty, odešel," vysvětluje.

Erdogan podle serveru také zuří kvůli faktu, že Západ truchlí nad útoky v Bruselu nebo Paříži, ale ignoruje útoky v Ankaře nebo Istanbulu.

Úplné přerušení styků ale na druhou stranu podle serveru také nehrozí, protože „Turecko je se Spojenými státy a s Evropou propojeno na mnoha politických, vojenských i ekonomických úrovních".

„Západ si evidentně také nemůže dovolit přerušit s Tureckem styky a nezbude mu tak nic jiného, než přijmout, že Erdogan je takový, jaký je. Turecká zahraniční politika a její vazby na Západ ale pod Erdoganovou vládou zřejmě zůstanou konfrontační," dodává server.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán odmítl návrh EU jednat s USA o dohodě z roku 2015

28.02.2021 18:29 Írán odmítl nabídku Evropské unie na přímé rozhovory se Spojenými státy o dohodě o svém jaderném…

Policie zadržela v Kazachstánu desítky demonstrantů

28.02.2021 17:13 Policie v Kazachstánu dnes zadržela desítky příznivců opozice, kteří v ulicích velkých měst…

Vraždu Chášukdžího podle amerických zpravodajců schválil korunní princ

26.02.2021 21:34 Aktualizováno Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán schválil operaci s cílem zajmout nebo zabít…

USA bombardovaly zařízení proíránských milic v Sýrii

26.02.2021 10:59 Spojené státy provedly při první vojenské akci pod vedením nového prezidenta Joea Bidena vzdušné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama