Viděli jsme hodně brutality, ale tohle je čiré zlo. Experti varují před podmínkami sexuálních otrokyň

Damašek – To, že bojovníci Islámského státu využívají zajaté ženy jako sexuální otrokyně, je již známý fakt. Deník The Washington Post však teď poukazuje, že se islamisté snaží některé dívky prodávat nejen na tržnicích, ale přímo na internetu. Inzeráty je možné nalézt dokonce i na Faceboku.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Příznivci Islámského státu
doporučujeme

Na fotografii na Facebooku je mladá žena, asi osmnáctiletá, s olivovou pletí a tmavou ofinou, která si spadá do tváře. Snaží se usmívat, ale nedívá se přímo do objektivu. Popisek u fotky o ní říká jen jedno – je na prodej. „Pro všechny bratry, kteří uvažují o koupi otrokyně, tahle je za 8 tisíc dolarů," píše se v příspěvku, který byl dle listu na Facebooku umístěn 20. května. Nahrál ho zřejmě příslušník Islámského státu, který si říká Abu Assad Almani.

Tentýž muž o několik hodin později nahraje další fotku, tentokrát mladé dívky světlé pleti s uplakanýma červenýma očima. „Další otrokyně, taky za 8 tisíc. Ano, nebo ne?" píše se u snímku. Není jasné, zda ženy prodává přímo on, či zda jen sdílí fotky někoho jiného. Neobvyklé „inzeráty" podtrhují to, před čím varovali odborníci – existují stovky a tisíce žen, ze kterých se stávají otrokyně bojovníků IS.

Otrokyně nemají dost jídla a ohrožují je vojenské útoky

Vzhledem k tomu, že je teroristická skupina pod zvýšeným tlakem jak v Iráku tak i v Sýrii, trpí tyto ženy, nedostatkem potravin a léků, protože peníze nemají často ani jejich majitelé. Denně jsou navíc ohrožovány vojenskými údery, varují odborníci a experti na terorismus i lidská práva.

Stránky islámských bojovníků na sociálních sítích jsou v poslední době používány k nákupu a prodeji sexuálních otrokyň, zároveň se na nich objevují formální pravidla pro zacházení s nimi. Tyto pokyny se týkají takových otázek, jako zda je možné mít sex s předpubertálními otrokyněmi, což je podle právních expertů Islámského státu přípustné, i toho, jak těžce může být otrokyně zbita.

Ale až do 20. května nebyly známy žádné případy, kdy by bojovníci zveřejňovali fotografie ženských zajatců s nabídkami k prodeji. Snímky obou neidentifikovaných žen Facebook brzy odstranil, ale obrázky zachytil na institut zabývající se výzkumem Blízkého východu, který sleduje účty džihádistů.

Je to čiré zlo

„Viděli jsme hodně brutality, ale obsah, který IS šíří v posledních dvou letech, překonal vše. Je to čiré zlo," uvedl Steven Stalinsky, výkonný ředitel Institutu. „Prodej otrokyň na sociálních médiích je jen dalším příkladem."

Almani, zdánlivý vlastník facebookového účtu, je považován za německého občana bojujícího v řadách Islámského státu v Sýrii. Jeho příspěvky naznačují, že je důvěrně obeznámen s aktivitami Islámského státu ve městě Raqqa, neformálním hlavním městě IS v Sýrii. Pravidelně také používá své účty k žádostem o finanční příspěvky pro teroristické skupiny.

Džihádista také prostřednictvím sociálních sítích radí svým „přátelům", aby se oženili a přestěhovali se na území ovládané Islámským státem. Pod fotkami žen pak mnozí diskutovali, jestli je 8 tisíc dolarů dobrá cena za sexuální otrokyni. „Co ji dělá tak zvláštní, že stojí za tu cenu? Má nějaké mimořádné schopnosti?" ptal se jeden z diskutujících pod fotkami. „Ne. Nabídka a poptávka dělá takovou cenu," opáčil mu Almani. Někteří se posmívali tomu, jak ženy vypadají, zatímco jiní nadávali Almanimu, že vkládá fotografie žen, které nenosí závoj.

IS používá sociální sítě k lákání nových rekrutů

Zástupci IS používají sociální sítě jako Facebook nebo Twitter, aby přilákali nové rektury nebo šířili svou propagandu. Společnosti se už nějakou dobu snaží tyto účty blokovat, stále ale vznikají nové. Incident s fotkami na Facebooku přichází uprostřed stížností od skupin pro lidská práva, které volají, že slábne zájem veřejnosti o situaci žen držených islámským státem. Organizace Human Rights Watch (HRW) s odvoláním na odhady kurdských úředníků v Iráku a Sýrii říká, že teroristická skupina drží asi 1800 žen a dívek z jezídské komunity.

HRW také vydala minulý měsíc zprávu založenou na výpovědi tří desítek iráckých a syrských žen, které v posledních měsících unikly z měst ovládaných džihádisty. Mezi ženami byly i bývalé jezídské sexuální otrokyně, které popisovaly zneužívání, velký počet znásilnění různými muži, i to, jak byly prodávány. Problémy, kterým tyto ženy čelí, se kvůli vojenskému a ekonomickému tlaku vyvíjenému na IS ještě více zhoršují, píše se ve zprávě.

„Čím déle jsou drženy islamisty, tím horší se život pro jezídské ženy stává. Kupují je a prodávají, brutálně je znásilňující, jejich děti jsou jim sebrány," řekla Skye Wheelerová, která se v HRW zabývá otázkou žen.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Syrská armáda začala kvůli rusko-turecké dohodě hlídkovat na hranicích

14.11.2019 18:01 Syrská vládní vojska dnes začala hlídkovat na severovýchodě Sýrie v blízkosti turecké hranice. S…

Turecko vyhostilo cizince s vazbami na IS, většina se vrátila do Německa

14.11.2019 17:22 Turecké úřady dnes rozhodly o tom, že do domovských zemí vrátí devět cizinců podezřelých z…

Nová smršť raket. Příměří mezi Izraelem a Islámským džihádem narušil ranní…

14.11.2019 16:59 Aktualizováno Izrael a radikální palestinská skupina Islámský džihád se dohodly na příměří v Pásmu Gazy a jeho…

Skočil z budovy? Turecko vyšetřuje smrt zakladatele Bílých přileb jako…

14.11.2019 14:48 Smrt jednoho ze zakladatelů syrské dobrovolnické organizace Bílé přilby Jamese Le Mesuriera…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama