Je rozhodnuto o vítězství Asada ve vleklé syrské válce? Rusko rozhoduje o osudu Sýrie na setkání, kam nebyly pozvány USA ani OSN

Moskva - Rusko, Írán a Turecko se setkaly v Moskvě, aby projednaly osud Sýrie, který by sloužil jejich zájmům. Američané nebyli pozváni a nebyla ani konzultována OSN. Podle New York Times absence USA a OSN naznačuje, že je v zájmu všech zúčastněných stran, aby syrský prezident Bašár al-Assad i nadále vládl v Sýrii i přes prohlášení Obamy před více než pěti lety, že Assad ztratil legitimitu a musí být odstraněn.

Moskva, Kreml
doporučujeme

Nicméně, Obamova nechuť se více vojensky zapojit do konfliktu nechala dveře otevřené pro volné působení Ruska. „Rusko chápe, že vám nikdo nic nedá, vy si to jen vezmete, a v tomto prostředí, s USA ustupujícími rychleji než druhá strana může postupovat, je to volné pro všechny," říká o současné situaci v Sýrii Andrew J. Tabler, který působí na Washington Institute for Near East Policy. „Když Turci, Íránci a Rusové se shodují ohledně procesu, aniž by USA byla v místnosti, uvědomíte si, že to je pro nás problém."

Ruští funkcionáři neskrývali své opovržení nad americkými diplomatickými snaham. Minulý týden, ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že pracovat na evakuaci přímo s Tureckem bylo mnohem účinnější než „neplodná setkávání s USA." V úterý Lavrov uvedl, že International Syria Support Group, kterou on a americký ministr zahraničí Kerry vedli od roku 2015, vytvořila důležité dokumenty, ale nebyla schopná dohlédnout na to, aby osvojená rozhodnutí byla implementována. Kerry mluvil s Lavrovem i s tureckým ministrem zahraničí po telefonu a vyjádřil skepsi, že by nová snaha byla úspěšná.

Jak syrské síly a jejich spojenci znovu obsadily povstalci držené oblasti Aleppa, Rusko navrhlo nové mírové rozhovory v Kazachstánu, které by měly nahradit ty sponzorované OSN v Ženevě. Rusko taktéž pracuje přímo s Tureckem na evakuačním řešení. Turecko změnilo svůj přístup k syrské krizi po letech podporování povstalců. Důvodem obratu je americká podpora kurdských milicí bojujících proti IS, u kterých se Turecko obává, že obrátí zbraně proti němu.

Další důležitým faktorem, který stojí v pozadí posilujících se vztahů mezi Ruskem a Tureckem, je nástup Donalda Trumpa do prezidentského úřadu. Trump vyjádřil své znepokojení, co se týče syrské opozice, a ačkoliv jeho politická koncepce řešení problému v Sýrii není konzistentní a zcela jasná, očekává se od něj navázaní spolupráce s Ruskem v boji vůči IS.

Překvapivá vražda ruského velvyslance se nezdá být překážkou rozvoji bilaterálních vztahů mezi Ruskem a Tureckem. V Moskvě Lavrov a jeho jeho turecký protějšek, Mevlut Çavuşoğlu, položili květiny vedle portrétu zabitého velvyslance, Andreye G. Karlova. „Turecký lid oplakává tuto ztrátu tak moc jako Rusko a lidé Ruska", řekl Çavuşoğlu. Lavror ocenil tureckou rychlou reakci na zabití a jejich projevenou soustrast a řekl, že tato tragédie učinila jejich setkání a boj proti terorismu ještě závažnějším.

Stranou by neměla zůstat přítomnost Íránu na setkání. Původní evakuační dohoda byla pouze mezi Ruskem a Tureckem a zahrnovala pouze Aleppo. Ale šíitské milice loajální k Íránu a bojující na Asadově straně zabránily prvním autobusům opustit město a požadovaly projednání dohody, aby zahrnovala i lidi ze dvou šíitských vesnic v provincii Idlib.

Íránští představitelé se vychloubají roli svých bojovníků v boji o Sleplo. „Je to koalice Íránu, Ruska a Hizballáhu, která zapříčinila osvobození Aleppa, a velmi brzy Mosul bude rovněž osvobozen," řekl minulý týden Yahya Rahim Safavi, vojenský poradce ajatolláha Alího Chameneího, íránského nejvyššího vůdce. „Ukazuje to, že tato koalice má navrch a nově zvolený prezident USA musí čelit její závažnosti."

Témata: Rusko | Turecko | Moskva
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

VIDEO: V Turecku explodovala továrna na pyrotechniku. Dva mrtví, 73…

03.07.2020 14:19 Aktualizováno Při výbuchu v továrně na zábavní pyrotechniku na severu Turecka dnes přišli o život dva lidé a 73…

V Turecku začal proces s lidmi viněnými z vraždy Chášukdžího

03.07.2020 10:51 V nepřítomnosti obžalovaných dnes v Turecku začal proces s 20 lidmi, kteří byli obviněni z vraždy…

Írán prý souhlasí s odškodněním cizinců za lednový pád letadla v Teheránu

02.07.2020 19:49 Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy