RB OSN na žádost Egypta odložila hlasování o nelegálních izraelských osadách

New York - O návrhu rezoluce, která požaduje po Izraeli, aby přestal osidlovat okupovaná palestinská území, dnes Rada bezpečnosti OSN hlasovat nebude. Odklad požádal Egypt, který návrh předložil, ale nyní chce více času na další konzultace. 

Přidejte svůj názor

OSN

Datum nového hlasování nebylo stanoveno. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom informují zahraniční tiskové agentury.

Egypt k oddálení rozhodnutí o rezoluci přistoupil kvůli tlaku Izraele, tvrdí několik diplomatů a západních činitelů, na které se odvolává agentura AP. O posunu hlasování požádala Káhiru vláda v Jeruzalémě. Zástupci Židů mimo Izrael s kontakty v Egyptě také intervenovali, sdělil nejmenovaný izraelský diplomat agentuře Reuters.

Návrh rezoluce naléhal na Izrael, aby „okamžitě a zcela ukončil veškeré osidlování na okupovaných palestinských územích, včetně východního Jeruzaléma". Egypt návrh rezoluce předložil ve středu večer. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vzápětí veřejně požádal Spojené státy, aby využily svého práva veta k zablokování textu. Washington je hlavní spojenec Jeruzaléma a přijetí podobné rezoluce již zabránil v roce 2011.

OSN dlouhodobě zastává názor, že z hlediska mezinárodního práva je osidlování tohoto okupovaného území nezákonné a opakovaně vyzvala Izrael k jeho zastavení. Izraelská zástavba na palestinských územích se přesto podle představitelů OSN za poslední měsíce rozrostla.

Budoucí americký prezident Donald Trump, už vyzval dosluhující vládu Baracka Obamy, aby nedovolila schválení rezoluce. Podle něj je rezoluce velmi nespravedlivá ke všem Izraelcům a dostala by Jeruzalém do velmi špatné vyjednávací pozice. "Míru mezi Izraelci a Palestinci je možné dosáhnout jen přímým jednáním obou stran, nikoli prostřednictvím podmínek stanovených z OSN," prohlásil nastupující americký prezident.

Témata: OSN | Jeruzalém | palestina
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volební kampaň v Izraeli ovládla kauza ponorek, Netanjahu má co vysvětlovat

20.03.2019 16:13 Hlavní svědek v korupční kauze kolem dohody o nákupu ponorek a válečných lodí pro izraelské…

Pompeo navštívil Kuvajt, vyzval k urovnání vleklé diplomatické krize

20.03.2019 14:31 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo při návštěvě Kuvajtu vyzval k urovnání diplomatické krize…

Česká pašeračka Tereza H. si po roce vyslechla verdikt. U soudu se…

20.03.2019 13:46 Aktualizováno Češka Tereza H., které je je od loňského ledna v pakistánském vězení a která byla obviněna z…

Dva Palestinci zaútočili u Josefova hrobu, vojáci je vzápětí zastřelili

20.03.2019 12:25 Izraelští vojáci dnes ráno zastřelili ve městě Nábulus dva Palestince, kteří podle izraelské armády…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama