Jeruzalém odložil hlasování o výstavbě nových osad, nechce rozbroje s USA

Jeruzalém - Úřady v Jeruzalémě na žádost izraelského premiéra Benjamina Netanjahua zrušily hlasování o výstavbě téměř 500 nových bytů pro Izraelce v okupovaném východním Jeruzalémě. Nechtějí ještě více poškodit vztahy s Obamovou administrativou.

Izrael, ilustrační foto
doporučujeme

Agentuře Reuters to řekl jeden z členů příslušného výboru pro výstavbu Hanan Rubin. Rozhodovat se mělo o výstavbě 492 bytů pro Izraelce v osadách Ramot a Ramat Šlomo.

Jeruzalémská radnice nicméně schválila výstavbu čtyřpatrového bytového domu pro osadníky v palestinské čtvrti ve východní části Jeruzaléma.

Ke svému kroku radnice přistoupila jen pár hodin před projevem amerického ministra zahraničí Johna Kerryho. Ten by měl promluvit v 17:00 SEČ a hovořit by měl právě i o obviňování Američanů, že Izraelce nepodrželi a dokonce stojí za návrhem páteční rezoluce. "Premiér uvedl, že podporuje výstavbu v Jeruzalémě, nicméně na druhou stranu nemusí nyní ještě přilévat olej do ohně," uvedl Rubin. Jak poznamenala agentura Reuters, příslušný výbor se schází pravidelně a může se rozhodnout, že výstavbu schválí někdy příště.

Psali jsme:  

Rada bezpečnosti OSN v pátek schválila rezoluci, která po Izraeli požaduje, aby ukončil výstavbu židovských osad na okupovaném palestinském území. Spojené státy, které židovský stát vždy v předchozích hlasováních v OSN podporovaly, se tentokrát hlasování zdržely. Dokument tak mohl projít. Netanjahu ho označil za "neobjektivní a hanebný".

Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Chtějí proto, aby z Předjordánska, tedy Západního břehu, odešli všichni izraelští vojáci i osadníci.

Témata: Izrael | USA | Kerry, John
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sebevražedný útok u školy v Kábulu má nejméně 13 obětí

24.10.2020 17:32 Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si dnes vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu,…

Írán: Normalizace mezi Izraelem a Súdánem je výsledek výkupného

24.10.2020 11:05 Dohoda o normalizaci vztahů Izraele se Súdánem je "předstíraná" a podařilo se jí dosáhnout díky …

Erdogan potvrdil, že Turecko testuje ruský systém S-400

23.10.2020 21:02 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes potvrdil, že jeho země testuje systém protivzdušné…

NATO rozšíří své působení v Iráku, shodli se ministři

23.10.2020 18:37 Severoatlantická aliance plánuje zvýšit počet svých vojáků v Iráku a rozšířit svou působnost i do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama