Erdogan má prý důkazy o americké podpoře IS. USA jeho obvinění popírají

Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že USA podporují IS. Má prý k dispozici potvrzené důkazy ve formě fotek a videí. Americká ambasáda ve středu vydala prohlášení, ve kterém takovéto obvinění popírá jako falešná, uvádí Voice of America.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Recep Tayyip Erdoğan

Americká ambasáda neadresovala přímo Erdoganova slova, nýbrž řekla, že v tureckých médií obíhají „značné dezinformace" o působení USA v Sýrii. Spojené státy „nevytvořily ani nepodporovaly Daesh v minulosti. Tvrzení, že vláda Spojených států podporuje Daesh nejsou pravdivá, "stojí v prohlášení, užívající arabský akronym pro IS.

Erdogan obvinil USA, že kromě IS podporují též kurdské milice. Turecko je dlouhodobě kritické vůči jejich zapojení v Američany vedené koalici bojující proti IS. Ankara považuje kurské milice, známé jako YPG, za teroristickou skupinu a tvrdí, že pomáhá zakázané Kurské straně pracujících (PKK). PKK je USA označena jako teroristická skupina.

Americká ambasáda taktéž tyto obvinění popřela. „Nevím, odkud to pochází," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Mark Toner novinářům ve Washingtonu o Erdoganové kritice. Alan Makovsky, bývalý úředník ministerstva zahraničí USA a expert na Turecko, sdělil Voice of America, že Erdoganova obvinění jsou absurdní. "Jestli to není, dluží světu ukázat své důkazy," uvedl Makovsky. Podle Buraka Bekdila, tureckého bezpečnostního analytika, jsou komentáře Erdogana určené pro domácí publikum.

Erdogan čelí doma značné kritice za jeho zvládání hrozby IS. Turecko podporuje syrské rebely v severní Sýrii v rámci operace „ Štít Eufrat", jejímž cílem je vyhnat IS i kurdské bojovníky z turecko-syrské hranice. Nicméně, jak podotýká Soner Cagaptay, ředitel turecké výzkumného programu Washingtonského institutu, turecko-syrské síly se v Sýrii potýkají se silným odporem ze strany IS. Video vydané IS minulý týden údajně ukazuje, jak jsou dva turečtí vojáci upáleni zaživa.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volební kampaň v Izraeli ovládla kauza ponorek, Netanjahu má co vysvětlovat

20.03.2019 16:13 Hlavní svědek v korupční kauze kolem dohody o nákupu ponorek a válečných lodí pro izraelské…

Pompeo navštívil Kuvajt, vyzval k urovnání vleklé diplomatické krize

20.03.2019 14:31 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo při návštěvě Kuvajtu vyzval k urovnání diplomatické krize…

Česká pašeračka Tereza H. si po roce vyslechla verdikt. U soudu se…

20.03.2019 13:46 Aktualizováno Češka Tereza H., které je je od loňského ledna v pakistánském vězení a která byla obviněna z…

Dva Palestinci zaútočili u Josefova hrobu, vojáci je vzápětí zastřelili

20.03.2019 12:25 Izraelští vojáci dnes ráno zastřelili ve městě Nábulus dva Palestince, kteří podle izraelské armády…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama