Rusko zveřejnilo seznam syrských opozičních sil v příměří, kurdské milice se nezapojí

Ankara - Za garancí Ruska a Turecka začne platit o dnešní půlnoci (23:00 SEČ) platit v Sýrii příměří. Jeho součástí však nebudou kurdské milice YPG.

Přidejte svůj názor

Sýrie

Agentura Reuters to uvedla s odkazem na opoziční Svobodnou syrskou armádu (FSA), podle které zástupci kurdské Strany demokratické unie (PYD), která je politickým křídlem YPG, rovněž nebudou pozváni na mírové rozhovory o Sýrii svolané do kazašské metropole Astany.

„Dohoda o zastavení palby v Sýrii je mezi režimem a opozicí, nezahrnuje proto kurdské milice YPG nebo (teroristické hnutí) Islámský stát," píše se v prohlášení FSA.

Psali jsme:  

Zároveň dodala, že se příměří podřídí a že se také zúčastní rozhovorů v Astaně. Během nynějších jednání o příměří se nesetkala s žádným zástupcem syrské vlády, dodala FSA.

„Rozhovory o politickém řešení budou ve shodě s ženevským procesem," dodala FSA s tím, že autoritářský syrský prezident Bašár Asad nebude mít v budoucí Sýrii žádné místo. FSA tak odkázala na dřívější ujednání, která předpokládají, že mírový politický proces vyústí v novou ústavu a volby.

Rusko zveřejnilo seznam syrských opozičních sil v příměří

Ruské ministerstvo obrany na svém webu zveřejnilo seznam opozičních skupin, které se připojily k dnes ohlášenému příměří. Největší silou je hnutí Ahrár aš-Šám, které má asi 16.000 bojovníků. Ze zveřejněného ruského dokumentu vyplývá, že opoziční skupiny zapojené do příměří mají dohromady více než 51.000 bojovníků.

Před nadcházejícím příměří, které má platit od dnešní půlnoci místního času (23:00 SEČ), byly podepsány tři dokumenty. "První o zastavení bojů na území Syrská arabské republiky podepsala syrská vláda a ozbrojená opozice. Druhý dokument je balíčkem opatření, která se týkají sledování příměří, a třetí je prohlášení o připravenosti začít mírové rozhovory o urovnání poměrů v Sýrii," citovala agentura TASS prohlášení ministerstva.

Vedle Ahrár aš-Šám se příměří týká hnutí Fajlak aš-Šám (Legie Šám) s více než 4000 ozbrojenci, Džajš al-Islám, což je skupina podporovaná Saúdskou Arábií (12.000 bojovníků), Suvár aš-Šam (2500 bojovníků), Džajš Idlib (přes 6000 bojovníků), Džabhat Šamíja (3000 ozbrojenců) a Armáda mudžáhidů (8000 bojovníků).

Psali jsme:  

Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura přivítal chystané příměří v Sýrii, které má platit od dnešní půlnoci (23:00 SEČ). De Mistura podle agentury Reuters věří, že klid zbraní ochrání civilisty, otevře cesty pro humanitární pomoc a povede k plodným mírovým rozhovorům v kazašské Astaně.

"Takový vývoj by mohl přispět k všezahrnujícím a produktivním vnitrosyrským vyjednáváním, které se pod záštitou OSN budou konat 8. února," uvedl v prohlášení de Mistura.

Ruský diplomat Vitalij Naumkin, který je de Misturovým poradcem a který v minulosti působil jako ruský zprostředkovatel pro mírové řešení v Sýrii, mezitím v rozhovoru s agenturou RIA Novosti prohlásil, že rozhovory v Astaně by se mohly uskutečnit ještě před lednovým nástupem budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa k moci.

Témata: Sýrie | Kurdové
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volební kampaň v Izraeli ovládla kauza ponorek, Netanjahu má co vysvětlovat

20.03.2019 16:13 Hlavní svědek v korupční kauze kolem dohody o nákupu ponorek a válečných lodí pro izraelské…

Pompeo navštívil Kuvajt, vyzval k urovnání vleklé diplomatické krize

20.03.2019 14:31 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo při návštěvě Kuvajtu vyzval k urovnání diplomatické krize…

Česká pašeračka Tereza H. si po roce vyslechla verdikt. U soudu se…

20.03.2019 13:46 Aktualizováno Češka Tereza H., které je je od loňského ledna v pakistánském vězení a která byla obviněna z…

Dva Palestinci zaútočili u Josefova hrobu, vojáci je vzápětí zastřelili

20.03.2019 12:25 Izraelští vojáci dnes ráno zastřelili ve městě Nábulus dva Palestince, kteří podle izraelské armády…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama