Masakr v istanbulském klubu: Experti prstem ukazují na pravděpodobného pachatele

Washington - Americká soukromá konzultační zpravodajská agentura Stratfor se ve své aktuální analýze zabývá novovoční střelbou v nočním klubu v Istanbulu. Turecké úřady na atentát uvalily informační embargo a povolily domácím médiím zveřejňovat jen oficiální vyjádření vládních představitelů, informací je proto jen málo. Jisté je, že se k útoku zatím nikdo nepřihlásil, Stratfor ale na základě dostupných fakt ukazuje prstem na jednoho viníka.

Teroristický útok v Reina Night Club, Turecko (1.1.2017)
doporučujeme

Analýza připomíná známé informace – dva ozbrojenci převlečení za Santy Klause vtrhli do istanbulského nočního klubu Reina a zranili nejméně 39 osob a 69 dalších zranili. „Útok je určitě inspirovaný nebo řízený Islámským státem, jednou ze tří složek terorismu, které v současné době ohrožují Turecko.. Reina je oblíbeným místem v úžině Bospor a v době útoku bylo uvnitř asi 700 lidí,“ připomíná Stratfor.

Psali jsme:  

Autoři analýzy také připomínají, že Istanbul byl ve stavu vysoké pohotovosti a že na Silvestra bylo v ulicích města údajně nasazeno 17 tisíc policistů. „Ani zvýšená bezpečnostní opatření zjevně neodradila militanty. Turecko bylo terčem různých militantních útoků ze strany kurdských separatistů, džihádistických skupin a marxistické Revoluční lidové osvobozenecké strany fronty (DHKP-C),“ uvádí Stratfor.

Psali jsme:  

Kurdské útoky páchají většinou Kurdská strana pracujících (PKK) a Kurdští svobodní jestřábi (Freedom Hawks, TAK) a vycházejí z dlouhotrvajícího napětí, které bylo způsobeno vojenskou kampaní Turecka proti PKK. „Islámský stát se zaměřil na Turecko kvůli jeho invazi do Sýrie, kterou Turecko zahájilo částečně kvůli hrozbě islámského státu,“ shrnuje dění analýza.

„Vzhledem k tomu, že tento útok byl zaměřen na civilisty slavící Nový rok, je pravděpodobné, že incident mají na svědomí džihádisté, nebo byl alespoň inspirovan Islámským státem. Ani TAK ani DHKP-C totiž nemaji zájem útočit na civilisty tímto způsobem,“ dodává Stratfor.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama