Íránský aktivista přestal s hladovkou, reagoval na propuštění své ženy

Teherán – Agentura AP informuje, že uvězněný íránský aktivista Araš Sádekí dnes přestal držet hladovku. Reagoval tak na dočasné propuštění své ženy z vězení. Včera přitom případ vyvolal v Íránu nezvyklý protest několika set Íránců před Sádekího věznicí Evín.

Věznice
doporučujeme

Sádekí považoval uvěznění své ženy za trest, který má dodatečně postihnout jeho samotného. Amnesty International verdikt nad ní označila za směšný a proces za frašku. Jak uvedla BBC, Sádekí si odpykává trest vězení v trvání 19 let, který mu byl vyměřen za protistátní spiknutí a urážku zakladatele íránské republiky. Podle Amnesty International dostal aktivista 15 let vězení.

Aktivistův advokát uvedl, že Sádekího prý již chtěli převézt do nemocnice, kde měl být krmen nitrožilně. Jeho manželka byla propuštěna na několik dní, její setrvání na svobodě ale může být prodlouženo, uvedla polooficiální íránská agentura ISNA.

Muž hladovku začal držet 24. října, když byla uvězněna i jeho žena. Podle ochránců lidských práv z organizace Amnesty International byla odsouzena k šestiletému trestu vězení za autorství příběhu o ženě, která spálila korán na protest proti ukamenování jiné ženy za cizoložství. Příběh nebyl publikován, agenti jej našli v ženině deníku, když přišli Sádekího v roce 2014 zatknout. Při zatýkání byla i Sádekího matka, která se tak vylekala, že dostala infarkt a později zemřela.

Kromě Sádekího drží v Íránu protestní hladovku dalších sedm vězňů. Přátelé na Sádekího případ upozorňují na twitteru a v souvislosti s hladovkou vyjadřovali obavy o jeho zdraví.

O nepovoleném pondělním protestu informovala jen zahraniční média a webové stránky opozice, íránské sdělovací prostředky se mu nevěnovaly.

Témata: Írán
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama