Irácké jednotky dobyly další část Mosulu. Civilisté na útěku šplhají přes zničený most

Bagdád - Irácké jednotky při osvobozování Mosulu obsadily další dvě čtvrtě na východě města. Islámský stát se nechce vzdát. Jeho bojovníci zmísťují nálože do úzkých uliček a odstřelovače na budovy, v nichž bydlí civilisté.

Poslední zničený most v Mosulu
doporučujeme

Elitní jednotka ministerstva vnitra vstoupila do čtvrti Mísák, protiteroristická jednotka obsadila průmyslovou zónu Mosulu.

"Máme velký strach. DAIŠ (zkratka pro bývalý název IS) do blízkosti našeho domu umístil protiletecké zbraně a střílel odtud na vrtulníky. Viděli jsme na ulici několik členů DAIŠ s lehkými a středně těžkými zbraněmi. Letadla je zasáhla," sdělil jeden občan čtvrti Mísák.

Většina prchajících civilistů je hlavně z východních částí Mosulu. Stále více lidí se ale snaží dostat i ze západních čtvrtí, které má zatím IS plně pod kontrolou. Podle Reuters se snaží šplhat přes mosty přes Tigris poškozené bombardováním koalice, jež podporuje iráckou armádu. Zničení mostů má radikálům bránit v přemístění se na západ. Další civilisté řeku přeplovají na lodích.

Podle OSN zatím z Mosulu odešlo přes 125.500 civilistů, což je méně než se původně očekávalo. Ve městě žilo na 1,5 milionu lidí. Po 12 týdnech složitých bojů je nyní v rukou iráckých bezpečnostních sil asi čtvrtina Mosulu.

Protiteroristické jednotky do města postupují od východu, další armádní oddíly ze severu a z jihu, ale jejich postup byl zastaven prudkou protiofenzívou IS. Irácká armáda operaci na několik dní pozastavila a nyní ji obnovila znovu na třech frontách.

Provládním oddílům pomáhají američtí poradci. Jak dnes uvedl mluvčí americké armády John Dorrian, jejich počet v zemi se za posledních několik týdnů zdvojnásobil. Nyní Iráčanům pomáhá již 450 koaličních poradců. Zaměřují se hlavně na boje u Mosulu, zůstávají ale za frontovou linií.

Podle Dorriana jsou nové americké posily "kombinací speciálních jednotek, inženýrů a pracovníků zpravodajských služeb". Jak uvádí americké ministerstvo obrany, v Iráku se nyní nachází 4935 amerických vojáků, včetně odborníků na výcvik a členů dalších podpůrných jednotek.

Ztrátou Mosulu IS přijde o svou hlavní baštu v Iráku. V sousední Sýrii má stále pod kontrolou část území i svůj hlavní stan, město Rakka.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama