Izraelský voják je vinen ze zabití zraněného Palestince. Před soudem došlo k bitce

Jeruzalém - Voják Elor Azaria, který loni zastřelil na zemi ležícího Palestince, byl shledán vinným ze zbaití. Verdikt dnes vynesl tříčlenný senát v Tel Avivu. Mladíkovi tak hrozí až dvacetiletý trest, ale nepočítá se s tím, že bude využita jeho horní sazba.

Izraelská armáda
doporučujeme

Před budovu, kde se proces konal, přišlo několik set Azariových zastánců i odpůrců, zablokovali křižovatku a střetli se s policií i novináři.

Podle svědectví o incidentu, který se stal 24. března v Hebronu, Azaria přišel na místo několik minut po útoku dvou Palestinců na izraelské vojáky. Jeden z útočníků už byl mrtvý, druhý ležel zraněný rovněž na zemi. Azaria postoupil k ležícímu Palestinci Abdal Fattáhovi Šarífovi a vpálil mu střelu do hlavy. Podle obvinění jednal v rozporu s předpisy, protože muž už nepředstavoval nebezpečí. Pitva prokázala, že Palestince zabila Azariova střela. Video zveřejnila levicová nevládní organizace ochránců lidských práv Betselem.

Azaria, jemuž je nyní 20 let, tvrdil, že jednal v sebeobraně. Obhájci pak uváděli, že si jejich klient myslel, že střelba je jediný způsob, jak zachránit život sobě a ostatním. Prokurátor při procesu nechal několikrát přehrát video, z nějž je patrné, že se Azaria k Palestinci blížil pomalu a s rozmyslem, bez jakékoli známky strachu nebo projevu ohrožení.

Soud odmítl většinu argumentů obhajoby. "Azaria střílel bezdůvodně," řekla dnes předsedkyně soudu Maja Hellerová. "Nebylo možné přijmout jeho argumenty. Motivem jeho střelby bylo to, že cítil, že terorista si zaslouží zemřít," dodala.

Oznámení výše trestu se očekává až za několik týdnů a země se během té doby bude muset nejspíš vypořádat s bouřlivou debatou na téma, zda si voják zaslouží milost, poznamenala agentura AP. Obhajoba už oznámila, že se odvolá.

Mluvčí rodiny prohlásil, že soud nevzal v úvahu, že se incident stal na místě útoku. "Mám pocit, že soud vrazil ten nůž, co ležel tam na zemi, do zad všem vojákům," sdělil. Ze soudní síně, kam směla jenom rodina, byla vykázána žena, která rozsudek označila za "hanbu". "To je konec izraelské armády!" volala. Další žena pak vyrazila ven s křikem "odporní levičáci!" Azaria sám nedal najevo žádné emoce.

Šarífův otec je s rozsudkem spokojen. "Cítím se dobře, je to spravedlivé. Byl jsem vyčerpaný, vykouřil jsem dva balíčky cigaret, když jsem se na to díval," řekl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama