Příměří v Sýrii podle radikálů chrání Asada, u Damašku se válčí o vodu

Damašek - Příměří v Sýrii platí téměř týden a vylučuje teroristické skupiny. Mluvčí jedné z nich, skupiny Fronta dobytí Sýrie, dnes řekl, že ti, kdo na dohodu přistoupili, udělali velkou chybu.

Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
doporučujeme

Klid zbraní je většinou dodržován až na okolí Damašku, kde se několik dní intenzivně bojuje o údolí Barada, jež je zdrojem pitné vody pro hlavní město. Syrská vláda tvrdí, že se na tento region příměří nevztahuje, protože tam působí povstalci napojení na Al-Káidu.

Ankara a Moskva, které jsou hlavními garanty současného klidu zbraní platícího od minulého pátku, se rovněž zavázaly, že budou pracovat na tom, aby mohly humanitární organizace získat přístup do všech oblastí Sýrie, kde je třeba rozdělit pomoc.

Uvedl to dnes poradce OSN pro humanitární záležitosti Jan Egeland. V této souvislosti vyjádřil zklamání nad tím, že zatímco příměří je "z velké míry dodržováno", konvojům OSN byl odepřen přístup do pěti z 21 oblastí, včetně venkovských částí Damašku, Homsu a Hamá.

Mluvčí Fronty dobytí Sýrie řekl, že jeho skupina není proti politickému řešení v Sýrii, ale že povstalci se musejí nejdříve sjednotit a dospět k vítězstvím na bojišti.

Příměří, které pomohly dojednat Rusko, Turecko a Írán, podle tohoto mluvčího pouze ochraňuje syrského prezidenta Bašára Asada.

Příměří má připravit podmínky pro politická jednání, která se mají uskutečnit tento měsíc v kazašské Astaně. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura dnes přípravy na toto setkání, které má pomoci ukončit konflikt v Sýrii, uvítal. Rozhovory by podle něj měly upevnit příměří v zemi a připravit podmínky pro širší vyjednávání pod záštitou OSN, která se mají v únoru uskutečnit v Ženevě.

Témata: Bašár Asad | Sýrie
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama