Peklo v Bagdádu: Při několika bombových útocích zemřelo 27 lidí

Bagdád – Iráckou metropolí dnes otřáslo hned několik výbuchů. Při bombových útocích zahynulo celkem 27 osob.

Bombový útok v Bagdádu
doporučujeme

Poslední atentát se odehrál večer v centru irácké metropole, o život tam přišlo 11 civilistů, informovala agentura AP s odvoláním na místní policii. Podle nejmenovaného policejního důstojníka se terčem večerního útoku staly obchody a stánky s jídlem poblíž autobusové zastávky v oblasti Báb al-Muazam. Zraněno bylo nejméně 22 lidí.

O něco dříve se odehrál útok na tržišti v převážně šíitské bagdádské čtvrti. Zemřelo při něm devět lidí, včetně dvou policisů. Metropoli a její okolí pak zasáhly ještě čtyři další útoky, při kterých přišlo o život nejméně sedm osob.

K útokům se zatím nikdo nepřihlásil, podobné atentáty ale měli v minulosti na svědomí radikálové z takzvaného Islámského státu (IS). Minulý týden zabili v Bagdádu téměř sto lidí.

Bojovníci IS obsadili sever Iráku v roce 2014, loni však velkou část dobytého území ztratili. Nyní se znovu zaměřili na pumové a sebevražedné útoky, při kterých zabíjejí civilisty.

Postup jednotek u Mosulu byl pomalejší, situace se zlepšuje

O Mosul, poslední iráckou baštu IS, se bojuje od října. Do východních čtvrtí města se už dostaly speciální jednotky. Jako poradci při ofenzivě působí Američané.

Americký generál Steve Townsend přiznal, že v prvních dvou měsících nebyly operace v Mosulu dobře koordinovány a postup jednotek byl pomalý a nevyrovnaný. Operace kvůli tomu byly v prosinci přerušeny, teď ale pokračují. Před čtrnácti dny se podle něj iráčtí velitelé rozhodli postup zastavit a lépe zkoordinovat armádu s provládními oddíly, které se boje proti IS účastní.

„Dříve tam byl postup jen v jednom směru, zatímco v ostatních zaostával. Teď jsme svědky postupu na všech frontách východního Mosulu," řekl agentuře Reuters Townsend, podle kterého se teď iráčtí velitelé scházejí vždy po několika dnech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama