Rusko stahuje část armády ze Sýrie, odpluje i letadlová loď Admirál Kuzněcov

Damašek - Rusko začalo stahovat část svých vojáků ze Sýrie, kde operovali od září 2015. Příměří vyjednané Ruskem, Tureckem a Íránem trvá už týden a má pomoci připravit mírové rozhovory, jež Moskva svolala na leden do Kazachstánu. Rusko naopak potvrdilo, že do Sýrie již vyslalo moderní rakety protivzdušné obrany S-300 a S-400, jakož i protilodní rakety Bastion.

Ruská armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Oznámila to dnes agentura Interfax. Jako první budou staženy lodě vyslané k Sýrii loni. Jde o letadlovou loď Admirál Kuzněcov, těžký raketový křižník Pjotr Velikij a doprovodná plavidla.

Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov řekl, že tyto lodě už zahájily plavbu do Severomorsku, kde je námořní základna. Podle námořnictva plavba potrvá deset dní. Agentuře TASS Gerasimov řekl, že "ministerstvo obrany začalo snižovat stav ozbrojených sil v Sýrii v souladu s rozhodnutím vrchního velitele armády (prezidenta) Vladimira Putina".

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že letadlová loď Admirál Kuzněcov se během dvou měsíců podílela na 420 bojových operací a zničení 1252 teroristických cílů a že tím skupina splnila svou misi. Rusko při syrských operacích přišlo o dvě bojová letadla.

Putin ohlásil plánované zmenšení ruských sil v Sýrii, když 29. prosince oznámil dohodu o novém příměří. Řekl tehdy, že ruská armáda sníží počet svých vojáků v Sýrii. Kolik přesně mužů či zbraní má být z boje staženo, ale neupřesnil.

Loni v březnu nechal Putin část ruských letadel stáhnout s tím, že se podařilo dosáhnout cílů, které Kreml sledoval. V září byla ale bombardovací letadla vyslána do Sýrie zpět a kromě nich také letadlová loď.

Náčelník generálního štábu syrské armády dnes řekl, že Damašek doufá v další vojenskou spolupráci s Moskvou, i když budou teroristé poraženi. Ocenil "vedoucí roli ruského letectva při vítězstvích syrské armády", mimo jiné v Halabu.

Podle jeruzalémských médií snímky z izraelské špionážní družice odhalily u letecké základny v provincii Latákíja ruské balistické rakety Iskander poté, co je silné deště připravily o úkryty a vojáci je museli přemístit. Zprávy o dodávkách těchto raket o doletu až 500 kilometrů do Sýrie se objevily již v roce 2013, ale Rusové je popírali.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

VIDEO: V Turecku explodovala továrna na pyrotechniku. Dva mrtví, 73…

03.07.2020 14:19 Aktualizováno Při výbuchu v továrně na zábavní pyrotechniku na severu Turecka dnes přišli o život dva lidé a 73…

V Turecku začal proces s lidmi viněnými z vraždy Chášukdžího

03.07.2020 10:51 V nepřítomnosti obžalovaných dnes v Turecku začal proces s 20 lidmi, kteří byli obviněni z vraždy…

Írán prý souhlasí s odškodněním cizinců za lednový pád letadla v Teheránu

02.07.2020 19:49 Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy