Ušlápnuté Arabky? Na to zapomeňte. Ženy berou do rukou zbraně a vydávají se porazit Islámský stát + VIDEO

Rakka - Kurdské bojovnice oznámily, že zakládají novou výcvikovou akademii pro arabské ženy, které se chtějí zapojit v Sýrii do boje proti Islámskému státu. Mluvčí Syrské ženské ochranné jednotky (YPJ) tvrdí, že znovudobytí města Rakka od IS bude „pomstou všech žen“.

Armáda

YPJ v Sýrii plánuje rozšířit svoji činnost a přijmout další arabské ženy, které se chtějí zapojit do boje proti džihádistům a de facto tak v roce 2017 posílit řady vojáků bojujících o Rakku – hlavní město IS v Sýrii. O jejich aktivitě informuje server Independent. „Jako ženy YPJ máme za cíl nejen osvobození od IS, ale také osvobození mentality a myšlenek,“ zvedla mluvčí bojovnic Nesrin Abdullahová.

„Válka není jen osvobození země. Bojujeme také za osvobození žen a mužů. Pokud se tak nestane, bude patriarchální systém nakonec znovu převažovat," řekla mluvčí v rozsáhlého rozhovoru pro kurdskou tiskovou agenturu Firat se sídlem v Amsterodamu.

Podle ní se v průběhu roku 2016 značně rozšířily řady žen, které chtějí bojovat. Zároveň podle ní vzniklo několik vojenských koncilů, jejichž cílem je podpořit účast arabských žen a osvobozených jezídek v bojích proti IS v Sýrii a Iráku.

Například obyvatelky z Manbidže se ve velkém počtu inspirují vojačkami z YPJ, které je pomáhaly osvobodit. Právě tyto ženy vytvořily vlastní čistě ženský prapor, který se pokouší dobýt sousední město al-Bab.

v

Abdullahová také uvedla, že dvě jednotky již ukončily trénink pod záštitou syrských demokratických sil (SDF). „V osvobozených oblastech převládají Arabové. Byli velmi ohromeni, když viděli, že se ženy zapojily do vojenských záležitostí, že hrály v bojích klíčovou roli. Mělo to zásadní dopad. Od Shaddadi k Manbidž, mnoho žen se k nám už připojilo,“ vysvětluje bojovnice.

Psali jsme:  

Poukazuje také na to, že trénink těchto žen je ucelený a má do značné míry „akademickou“ podobu. Bojovnice jsou podle ní vzdělávány v mnoha oblastech, včetně feministické historie a filozofie. „To proto, že YPJ není jen hrubá bojová síla, ale síla společenská, kulturní a morální. Ženy, které si uvědomily samy sebe, teď realizují tento boj,“ tvrdí mluvčí.

Cílem je dát ženám sebevědomí, posilovat je, aby se samy rozhodovaly, jednaly na vlastní pěst a byly „aktivní, mobilizované, intelektuální“ v boji proti IS a aby se nepoléhaly jen na muže, popisuje Abdullahová širší cíle organizace.

„Rok 2017 bude posledním rokem války - vojensky i politicky. Dokonce i když nebude dosaženo řešení, budou vytvořeny podmínky pro řešení. YPJ bude vždy podporovat demokratické mírové řešení,“ uvedla Abdullahová. Bez ohledu na výsledek války má skupina za cíl zdvojnásobit nebo ztrojnásobit své stávající síly. „Je zde možnost, že se rozpory a střety prohloubí. A my bychom měly zlepšit svou sílu,“ dodala.

Co odhalily prezidentské volby o íránském režimu? Z Washingtonu zní tvrdá…

23.06.2021 00:01 NÁZOR - Íránské prezidentské volby odhalily, že tamní režim se soustředí kolem nesmlouvaných…

FBI blokuje přístup na několik zpravodajských serverů, tvrdí Írán

22.06.2021 21:44 Spojené státy dnes podle íránské státní agentury IRNA zablokovaly přístup na několik zpravodajských…

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje