Proč vznikl Islámský stát? Uznávaný expert má překvapivou odpověď

Je důležité brát v potaz nejen to, co přiměje lidi, aby opustili své ložnice v Yorkshire a vydali se bojovat do Sýrie, ale také to, co motivuje obyvatele Blízkého východu zůstat, když jejich města obsadí Islámský stát (IS). V komentáři pro server The Independent to tvrdí politolog Simon Mabon, expert na uvedenou teroristickou organizaci, který přednáší na Lancasterské univerzitě.

Islámský stát (IS), ilustrační fotografie

Proměna globálního teroru

Během novoročních oslav zabil střelec 39 lidí v nočním klubu Reina na břehu Bosporu v Istanbulu, připomíná akademik. Podotýká, že k útoku se později přihlásil právě IS, ačkoliv není vůbec jasné, zda útok zosnovalo vedení organizace.

"Od doby, kdy se v létě 2014 skupina objevila, se podle mnohých změnila podstata globálního terorismu," konstatuje Mabon. Dodává, že pokud srovnáme poslední útoky například s těmi, které páchala Irská republikánská armáda před Velkopáteční dohodou, je nasnadě proč.  

Pro IS a teroristickou síť Al-Káidu, která nadále existuje, je typický vzestup vlků samotářů a snahy dosáhnout co největšího množství obětí, vysvětluje politolog. Za nejzásadnější posun však považuje skutečnost, že teroristé nyní obsazují a spravují území.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Po letech politických, sociálních a hospodářských otřesů na Blízkém východě dokáže IS těžit z uvedených problémů a získávat a držet rozsáhlá území, která se mají stát chalífátem, uvádí Mabon. Domnívá se, že z historického hlediska byla jako jeden z hlavních motorů násilností pojímána chudoba, ale podpora, kterou si IS dokázal získat ve skutečně masové míře, nám ukazuje nutnost podívat se na celé spektrum dalších faktorů.     

Ty v Iráku a Sýrii zahrnují politické vyloučení, společenskou a náboženskou marginalizaci, ekonomické vykořenění a strach pramenící z násilností, k nimž v těchto státech dochází, soudí akademik. Poukazuje, že odnože IS - vilajety - lze nalézt napříč muslimským světem, přičemž jsou primárně situovány tam, kde lze najít marginalizované lidi.

"Pochopitelně, podpora nutně neznamená souhlas s ideologií skupiny, ale může zahrnovat setrvání a práci na (jejím) území," pokračuje Mabon. Zdůrazňuje, že přesvědčit fundamentalistického ideologa o chybách v jeho postupu je mnohem složitější úkol než pracovat na zajištění bezpečnosti lidí v příslušném regionu, který čelí vlastním problémům.      

Politická dynamika teroru

Ačkoliv mnozí očekávali že Al-Káida bude po smrti Usámy bin Ládina poražena, nový vůdce organizace Ajmán Zavahrí prokázal bystré taktické myšlení a distancoval se od stále brutálnější kliky Abú Bakra Bagdádího, připomíná politolog. Doplňuje, že Al-Káida je tak zřejmě stále úspěšnější v navazování vazeb na kmenové skupiny napříč muslimským světem, což nejlépe demonstruje její úspěch v Jemenu, kde se IS nedaří získat jakýkoliv vliv.    

Ovládání území se stalo důležitou součástí strategií obou organizací, přičemž slouží jako nástroj k demonstraci jejich schopností a vlivu, vysvětluje expert. Konstatuje, že jak IS, tak Al-Káida se snaží nejen prezentovat obraz vlastní síly, ale zároveň se pokoušejí apelovat na lidi po celém světě, aby se přidali k jejich boji.   

"V rámci stále propojenějšího světa může to, co se děje v Sýrii, přimět jedince v Yorkshire k akci, která bude chápana jako pomoc souvěrce vyslat silné poselství," varuje odborník. Skutečností podle něj zůstává, že politická dynamika získá a maximální důležitosti, pokud pochopíme podstatu teroristických akcí a politického násilí.

Jak se blízkovýchodní státy nadále prohýbají pod tlakem dopadů povstání arabského jara, musíme si uvědomit, co je nutné k porážce násilí a zabránění dalších teroristických útoků, ať již na Blízkém východě - kde se jich odehrává největší procento - či v ulicích evropských metropolí, deklaruje Mabon. Recept podle něj představuje zajistit lidem jejich základní potřeby a pocit bezpečí při jejich naplňování.    

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Turecko podle Erdogana zabilo jednoho z vůdců kurdské PKK v Iráku

06.06.2021 20:23 Turecké tajné služby podle Ankary při operaci na území Iráku zabily jednoho z čelných představitelů…

Izrael začal s očkováním dětí od 12 let

06.06.2021 11:24 Izrael dnes začal očkovat proti covidu-19 děti od 12 do 15 let. Ministerstvo zdravotnictví podle…

Výbuch miny v Afghánistánu zabil nejméně 11 lidí, včetně dětí

06.06.2021 08:02 Nejméně 11 lidí, včetně dětí, zahynulo v sobotu na severu Afghánistánu, když jejich automobil najel…

Související:

Právě se děje