Řekneme islamistům sbohem? Islámský stát se pustil do boje proti "bratrům"

Washington - Delegace egyptských zákonodárců a zástupců občanské společnosti plánuje přijet do Washingtonu den po inauguraci Donalda Trumpa s cílem jeho administrativu přesvědčit, aby pevně zakročila proti Muslimskému bratrstvu (MB). Egypt, Saudská Arábie a Spojené Arabské emiráty tak už učinily. Podle egyptského ministerstva zahraničí je to MB, nikoliv IS, kdo stojí za útokem na koptský kostel. Trumpův poradce v zahraničních věcech Walid Pares již dříve prohlásil Muslimské bratrstvo za teroristickou skupinu.

Nový egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí

"Jsme ve válce proti této skupině a jiným radikálním politickým hnutím islámu, a proto je důležité využít novou atmosféru zaměřenou proti radikálnímu islámu v Americe k dosažení našeho cíle," řekl Tarek Radwan,  místopředseda egyptského parlamentního výboru pro zahraniční věci, egyptskému deníku Al-Ahram. Plán egyptské delegace je organizován ministerstvem zahraničí prezidenta Abda al-Fattáha as-Sísího, a očekává se, že se setká s představiteli nové administrativy a republikánskými zákonodárci, kteří navrhují MB klasifikovat jako teroristickou organizaci.

Jednou z osob, která zcela nepochybně bude naslouchat egyptské delegaci v této otázce příznivě, je neúspěšný republikánský kandidát na prezidenta a senátor Ted Cruz. Spolu s Mario Díazem-Balartem, republikánským členem Sněmovny reprezentantů, vyzval Cruz ministerstvo zahraničí, aby označilo MB za teroristickou skupinu. Jedná se již o pátý pokus, kdy se členové Sněmovny a Senátu pokusily přiřknout MB nálepku teroristické organizace, připomíná The Huffington Post. Podle Cruze USA označily jednotlivé členy, pobočky a charity Muslimského bratrstva typu Al-Káidy nebo Hamasu jako teroristy, nikoliv však samotnou skupinu.

Odborníci na terorismus nicméně MB za teroristickou skupinu nepovažují, ačkoliv neskrývají svoji kritičnost vůči verzi islamismu, kterou MB propaguje. Podle britské vládní zprávy MB sice vykazuje některé extremistické tendence, nejedná se však o teroristickou skupinu. Analytici též upozorňují, že přiřknutí tohoto statutu MB by mohlo zkomplikovat zahraniční vztahy s blízkovýchodními zeměmi, kde MB má důležitou politickou roli, píše The Huffington Post.

Američtí muslimové věří, že iniciativa je dalším krokem ve snaze proti-islámských skupin šikanovat muslimy. Některé skupiny jako Islamic Society of North America nebo Council on American-Islamic Relations (CAIR), které jsou dlouhodobě obviňovány z krytí MB, by se tak mohly ocitnout pod ještě větším tlakem, upozorňuje zpravodajská stránka CNSNews.com. „Každá muslimská organizace v Americe byla podrobena šestnácti letům extrémního prověřování v rámci Bushovy a Obamovy vlády,“ řekl Corey Saylor, ředitel oddělení pro monitoring a potírání islamofobie CAIR. „Jakékoliv akce proti americkým muslimským skupinám v rámci Trumpovy administrativy, jako je protlačování vyvrácené konspirační teorie o Muslimském bratrstvu, jsou politickým honem na čarodějnice.“

Trumpův šéf diplomacie, Rex Tillerson, považuje za prioritu v boji s radikální terorismem zničení Islámského státu. Jeho porážka otevře pole působnosti pro vypořádání se s „jinými agenty radikálního islámu jako je Al-Káida, Muslimské bratrstvo, a určité elementy v Íránu.“ Middle East Eye upozorňuje, že IS považuje MB za odpadlíka od „pravého“ islámu. IS na stránkách svého propagačního časopisu Dabiq přirovnává MB k „devastující rakovině“, která se volně šíří, aby přivedla celou muslimskou komunitu na cestu hereze. Pro IS Muslimské bratrstvo si osvojuje „pohanské“ návyky Západu jako je liberalismus, pacifismus, socialismus a především demokracii, která namísto vlády Boha staví do čela lid. 

Muslimské bratrstvo v egyptském kontextu

Podle Middle East Eye se blízkovýchodní země se snaží zbavit MB ani ne proto, že by se skutečně jednalo o teroristickou skupinu, ale protože ohrožuje jejich legitimitu. Zvláště v Egyptě je tato vnitropolitická dimenze úsilí o zbavení se MB velmi důležitá. Nynější egyptský prezident náleží do kliky, která nastoupila k moci po svržení prvního egyptsky demokraticky zvoleného prezidenta, Muhammada Mursího, který byl hlavou MB a který je nyní ve vězení. MB se pokusilo proti Sísímu protestovat v celostátní kampani, ale jejich „Revoluce chudých" se z větší části neuskutečnila. Tam, kde k protestům došlo, se s nimi Sísí snadno vypořádal.

Sísí je někdy na Západě vnímán jako reformátor islámu, píše H. A. Hellyer z Rafik Hariri Center for the Middle East na stránkách Al-Džazíry, to však je daleko od pravdy. V potírání svých oponentů se neliší od svého předchůdce, tvrdí. A jako Mursi, i Sísí používá islám k získání politického kapitálu. Podporovatelé obou prezidentů se rekrutují z řad kazatelů a obě postavy zmiňovali sny jako důkaz božské inspirace. Ani jedna strana nemůže tu druhou obviňovat z politického zneužívání islámu, protože tak činí obě, uzavírá svoje poznámky Hellyer.    

Do vraždy novináře Chášukdžího měli být zapojeni i lidé s výcvikem z USA

23.06.2021 16:06 Čtyři saúdskoarabští agenti, kteří se v roce 2018 podíleli na vraždě novináře Džamála Chášukdžího v…

Tálibán ovládl přístupovou cestu z Afghánistánu do Tádžikistánu

23.06.2021 15:05 Afghánské povstalecké hnutí Tálibán od úterý kontroluje hlavní přístupovou cestu z Afghánistánu do…

Bývalý izraelský premiér Netanjahu poděkoval Zemanovi za dopis

23.06.2021 14:49 Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes na twitteru poděkoval českému prezidentovi Miloši…

Izrael může posílat do karantény i očkované, pokud se setkají s mutací…

23.06.2021 13:10 Izraelské úřady mohou nově poslat do karantény kohokoliv, kdo přišel do kontaktu s velmi nakažlivou…

Írán podle tamních médií zmařil pokus o útok na svůj jaderný program

23.06.2021 12:24 Íránské úřady zmařily útok na íránský civilní jaderný program. Podle agentury AP to dnes uvedl…

Co odhalily prezidentské volby o íránském režimu? Z Washingtonu zní tvrdá…

23.06.2021 00:01 NÁZOR - Íránské prezidentské volby odhalily, že tamní režim se soustředí kolem nesmlouvaných…

FBI blokuje přístup na několik zpravodajských serverů, tvrdí Írán

22.06.2021 21:44 Spojené státy dnes podle íránské státní agentury IRNA zablokovaly přístup na několik zpravodajských…

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Související:

Právě se děje