Mosul brzy padne, Islámský stát ho ale jen tak neopustí

Bagdád - O víkendu došlo v Mosulu k prolomení obrany univerzitního areálu, který pro vojenské účely využívá Islámský stát. Iráčtí velitelé tento postup v rámci probíhající operace považují za znatelný posun. Jak nedávno uvedl časopis The Wall Street Journal, dobytí mosulské univerzity představuje obrovský krok vpřed směrem k ovládnutí celé části města východně od řeky Tigris. Postup vládních jednotek v posledních týdnech zrychlilo vyčerpání sil Islámského státu a změna taktiky.

Islámský stát (ISIS)

Množství sebevražedných útoků proti iráckému vojsku pomocí vozidel s výbušninami se v nedávné době razantně zmenšilo. Četnost tohoto klíčového prvku obrany města poklesla od počátku irácké ofenzivy asi desetinásobně, z 50 denně na pouhých několik. Generálmajor Maan al-Saadi, podle informací serveru news.com.au, pokládá tento fakt za důkaz oslabování defenzivních sil poslední irácké bašty Islámského státu.

Radikálové navíc ztrácí kontrolu nad objekty určenými pro výrobu trhavin a začínají trpět kritickým nedostatkem mužů. Minulý týden ovládly irácké jednotky nemocnici Al-Salam, jež sloužila k ošetřování raněných, produkci bomb a vývoji chemických zbraní. Druhou a poslední budovou s podobným zaměřením je univerzitní areál, který se teď nachází pod soustavným útokem.

„Pokud ztratí univerzitu, jejich bojovníci a podpora se morálně zhroutí. Ztráta univerzity znamená ztrátu východní části města,” soudí generál Sami al-Aridi, jeden z velitelů frontových jednotek.

Vojenská operace dobytí Mosulu začala na jižních, severních a východních předměstích 17. října loňského roku. Její průběh se po dosažení hustě zalidněných oblastí o měsíc později znatelně zpomalil. V polovině prosince se postup z důvodu přítomnosti civilistů, nedostatku elitních jednotek pro boj ve městě a prudkému nárůstu ztrát dokonce zcela zastavil.

Tyto skutečnosti donutily koalici proti Islámskému státu zaměřit se v Iráku na zlepšení taktiky boje. Zkušené policejní jednotky z jižní části města byly nasazeny společně s protiteroristickými útvary z východní fronty. V iráckých řadách také došlo ke snížení počtu obrněných vozidel, která se nehodí pro městské prostředí, čímž se zvýšila pohyblivost nasazených sil. Výsledkem se stal úspěšný postup a rozdělení města na dvě části podle řeky Tigris.

V další fázi operace se boje přesunou do západního Mosulu. Bagdád v současné době soustředí svá vojska u letiště jihozápadně od města, v pouštních oblastech západně od Mosulu a na severních předměstích.

Vleklá a náročná obrana Mosulu Islámským státem je nepravděpodobná, protože by vyčerpala zbytky jeho sil a zdrojů, domnívá se Zaineb al-Assam ze soukromé zpravodajské služby IHS Jane’s. Jako pravděpodobný se naopak jeví scénář rychlé několikatýdenní operace, během níž se část obranných sil stáhne do Sýrie a zbytek radikálů v Mosulu se stane natolik demoralizovaným, že bude schopen jen chabého odporu. Velmi pravděpodobně začnou radikálové z Islámského státu provádět teroristické útoky proti irácké armádě a jejím spojencům okamžitě po pádu města. Využijí k tomu pečlivě budované tunely a zázemí pod západní částí Mosulu a v okrajových čtvrtích.

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Turecko podle Erdogana zabilo jednoho z vůdců kurdské PKK v Iráku

06.06.2021 20:23 Turecké tajné služby podle Ankary při operaci na území Iráku zabily jednoho z čelných představitelů…

Izrael začal s očkováním dětí od 12 let

06.06.2021 11:24 Izrael dnes začal očkovat proti covidu-19 děti od 12 do 15 let. Ministerstvo zdravotnictví podle…

Související:

Právě se děje