Erdogan utahuje šrouby, parlament v prvním čtení podpořil ústavní změny

Ankara - Turecký parlament dle očekávání v neděli v prvním čtení schválil návrh ústavního zákona, který posiluje pravomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Pokud poslanci zákon odhlasují, nutná jsou ještě dvě kola, budou reformu schvalovat občané v referendu. Plebiscit by se mohl konat 2. dubna.

Recep Tayyip Erdoğan, turecký prezident
doporučujeme

Zákonodárný sbor začal zákon v prvním čtení postupně schvalovat v pátek, kdy odhlasoval první tři jeho články. Poslední, osmnáctý, článek poslanci přijali v neděli večer.

Návrh úpravy základního zákona by Erdoganovi umožnil zůstat v úřadu teoreticky až do roku 2034. Kromě toho by směl zůstat členem politické strany a vydávat vlastní dekrety. Parlament by také přišel o možnost dohledu nad výkonem funkce hlavy státu.

V případě definitivního schválení ústavního zákona by se prezident mohl vrátit do řad vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) a posílit tak svůj vliv v zákonodárném sboru.

Psali jsme:  

Pokud poslanci změny odhlasují i v druhém kole, musí pro celý balíček ještě jednou ruku zvednout nejméně 330 z celkového počtu 550 zákonodárců. Stihnout by schvalování měli do konce tohoto týdne.

Vládní AKP má v parlamentu pouze 316 hlasů, podporu má ale ústavní reforma i u většiny poslanců opoziční nacionalistické Strany národní akce (MHP) s 39 zákonodárci. Poslední, osmnáctý článek nového zákona podpořilo 344 poslanců. Proti návrhu vystupují opoziční levicová Lidová republikánská strana (CHP) a prokurdská Lidová demokratická strana (HDP), které případné schválení ústavních změn označují za počátek autoritářského režimu v Turecku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama