Jeruzalém povolil výstavbu ve východní části města. Čekal, až skončí Obama

Tel Aviv - Jeruzalémská radnice čekala, až skončí vláda amerického prezidenta Baracka Obamy, a dnes schvália stavební povolení pro více než 560 bytů při Židy ve východní části města. Tyto čtvrti obývají hlavně Arabové.

Izrael, Jeruzalém
doporučujeme

Nové povolení se týká 566 bytů ve čtyřech čtvrtích východního Jeruzaléma. Palestinci ale počítali s tím, že se tato část města stane metropolí jejich státu. Izrael východní Jeruzalém, který byl pod správou Jordánska, obsadil v roce 1967 a později město sjednotil a prohlásil za svou nedělitelnou metropoli. Odporuje to původním plánům, podle nichž měl být Jeruzalém pod mezinárodní správou.

"Izraelské rozhodnutí je výzva Radě bezpečnosti OSN, zejména když nedávno odhlasovala rezoluci potvrzující nelegálnosti kolonií," sdělil mluvčí palestinské samosprávy Nabíl abú Rudajná. "Extremistická izraelská vláda" podle něj maří možnost diplomatické dohody a Rada bezpečnosti by podle něj měla Izrael zastavit.

Zástupce jeruzalémského starosty Meir Turgeman řekl, že dostal pokyn počkat se schvalováním výstavby, dokud se Donald Trump neujme moci, protože "on s výstavbou v Jeruzalémě nemá problém". Podle něj radnice chystá schválení povolení pro dalších 11.000 bytů.

Předchozí americké vlády se stavěly kriticky k židovské výstavbě i na okupovaném Západním břehu Jordánu. Podle Palestinců židovské osady znemožní vznik územně celistvého palestinského státu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes telefonicky hovořil s Trumpem. Ani jedna strana zatím o obsahu rozhovoru nezveřejnila žádné podrobnosti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama