Má Trump podporovat syrskou opozici? Bláznovství, všichni patří pod Al-Káidu, zní reakce

Washington – Koalice amerických organizací chtěla zavést agresivnější intervence proti Asadově režimu. Počítala s Hilary Clintonovou, její prohra v prezidentských volbách se proto stala velkou překážku. Přesto se organizace nevzdává a snaží se přesvědčit nastupující Trumpovu administrativu o oprávněnosti svých poznatků, píše Middle East Eye.

Al-Káida
doporučujeme

Strategická skupina pro boj s Al-Káidou v Sýrii (Combating al-Qaeda in Syria Strategy Group) bylo zformována v minulém červenci Centrem pro novou americkou bezpečnost (Center for a New American Security - CNAS), podle politického dokumentu distribuovaného na akci Atlantické rady 12.ledna. Skupina zahrnuje Charlese Listera z Ústavu Blízkého východu (Middle East Institute) a Jennifer Cafarellovou z  Ústavu pro studium války (Institute for the Study of War),  kteří oba obhajovali přímé nasazení amerických vojenských sil proti syrskému režimu na podporu ozbrojené opozice.

Bylo to však CNAS, které měla dostatečný politický vliv, aby přivedlo koalici k životu na základě velmi příznivých okolností. Michele Flournoy, zakladatelka a generální ředitelka CNAS a bývalá podtajemnice ministerstva obrany, byla považován za pravděpodobnou volbu Clintonové na post ministra obrany během prezidentských primárek. Jí spolu-vedená zpráva CNAS z června 2016  byla v souladu s Clintonovou otevřeně deklarovanou podporu pro větší americkou intervenci v Sýrii.V této zprávě se volalo po vytvoření ne-bombardované zóny, na ochranu ozbrojených opozičních skupin – které by byly ověřené CIA – před útoky syrského režimu a Rusů.

Nová koalice think-tanků se začala scházet minulé léto, když se politická atmosféra v USA zdála být vhodná pro rozběhnutí kampaně na podporu vojenské intervence USA v Sýrii. Lister 30.9. 2016 publikoval dlouhý esej, ve kterém vyzývá Spojené státy, aby poskytly protiletadlové rakety odpalované z ramene  „umírněným“ opozičním skupinám a pohrozily syrské armádě útoky, pokud by porušila příměří. Tento návrh, který byl původně šit na míru Clintonové, nyní koalice nabízí Trumpovi. Nazývá to „holistickou preventivní politikou pro boj proti terorismu, která umožní umírněným Syřanům…překonat extrémisty v Sýrii.“ Těmito extremisty je především myšlena Al-Káida a jí odvozené odnože.

Problémem této strategie však je přehlížení skutečné situace v Sýrii. Tzv. umírněná opozice není v boji s Al-Káidou, naopak využívá její znalosti a spoléhá na jí vycvičené vojáky. Lister ve svém plánu do určité míry počítá s tím, že od CIA prověřených „umírněných" ozbrojených opozičních skupin se neočekává ukončení vojenské spolupráce s Al-Káidou vytvořenou vojenskou skupinou Fateh al-Sham, jak tomu bylo uvedeno v obou dohodách o příměří v únoru a září. Listerovým záměrem je donutit Asadův režim k jednáním – a to bude vyžadovat přítomnost Fateh al-Sham.

Publicista Washington Post David Ignatius ukazuje na problémy amerického přístupu v Sýrii. Ignatius se setkal s představiteli Harakat al-Hazm, považovanou za nejslibnější "umírněnou" ozbrojenou skupinu.  v Sýrii. Zjistil, že tato skupina je zoufalá, protože USA právě provedly letecký útok na Fateh al-Sham. Skupina podporovaná CIA se obávala, že díky tomu ztratila v očích svých vojenských spojenců důvěryhodnost. A tyto obavy se potvrdily. Fateh al-Sham ji zničil a vzal si všechno vybavení, které jim CIA dodala.

O čem tento hořce ironický příběh vypovídá? O tom, že v Sýrii nelze oddělit Fateh al-Shamod od ostatních skupin. O tom, že všechny tyto „umírněné“ vojenské skupiny byly absorbovány Al-Káidou a jí založenými organizacemi operujícími v Sýrii. Je to poznatek, o kterém se v médiích nemluví a který staví všechny pokusy podporovat „umírněnou opozici“ a přitom bojovat proti Al-Káidě mimo hru, píše Middle East Eye. Washington si pomalu uvědomuje, že přes všechna selhání Asadova režimu, je to syrská armáda, která je skutečně jediná síla, co v Sýrii bojuje proti Al-Káidě a Islámskému státu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama