Má Trump podporovat syrskou opozici? Bláznovství, všichni patří pod Al-Káidu, zní reakce

Washington – Koalice amerických organizací chtěla zavést agresivnější intervence proti Asadově režimu. Počítala s Hilary Clintonovou, její prohra v prezidentských volbách se proto stala velkou překážku. Přesto se organizace nevzdává a snaží se přesvědčit nastupující Trumpovu administrativu o oprávněnosti svých poznatků, píše Middle East Eye.

Al-Káida

Strategická skupina pro boj s Al-Káidou v Sýrii (Combating al-Qaeda in Syria Strategy Group) bylo zformována v minulém červenci Centrem pro novou americkou bezpečnost (Center for a New American Security - CNAS), podle politického dokumentu distribuovaného na akci Atlantické rady 12.ledna. Skupina zahrnuje Charlese Listera z Ústavu Blízkého východu (Middle East Institute) a Jennifer Cafarellovou z  Ústavu pro studium války (Institute for the Study of War),  kteří oba obhajovali přímé nasazení amerických vojenských sil proti syrskému režimu na podporu ozbrojené opozice.

Bylo to však CNAS, které měla dostatečný politický vliv, aby přivedlo koalici k životu na základě velmi příznivých okolností. Michele Flournoy, zakladatelka a generální ředitelka CNAS a bývalá podtajemnice ministerstva obrany, byla považován za pravděpodobnou volbu Clintonové na post ministra obrany během prezidentských primárek. Jí spolu-vedená zpráva CNAS z června 2016  byla v souladu s Clintonovou otevřeně deklarovanou podporu pro větší americkou intervenci v Sýrii.V této zprávě se volalo po vytvoření ne-bombardované zóny, na ochranu ozbrojených opozičních skupin – které by byly ověřené CIA – před útoky syrského režimu a Rusů.

Nová koalice think-tanků se začala scházet minulé léto, když se politická atmosféra v USA zdála být vhodná pro rozběhnutí kampaně na podporu vojenské intervence USA v Sýrii. Lister 30.9. 2016 publikoval dlouhý esej, ve kterém vyzývá Spojené státy, aby poskytly protiletadlové rakety odpalované z ramene  „umírněným“ opozičním skupinám a pohrozily syrské armádě útoky, pokud by porušila příměří. Tento návrh, který byl původně šit na míru Clintonové, nyní koalice nabízí Trumpovi. Nazývá to „holistickou preventivní politikou pro boj proti terorismu, která umožní umírněným Syřanům…překonat extrémisty v Sýrii.“ Těmito extremisty je především myšlena Al-Káida a jí odvozené odnože.

Problémem této strategie však je přehlížení skutečné situace v Sýrii. Tzv. umírněná opozice není v boji s Al-Káidou, naopak využívá její znalosti a spoléhá na jí vycvičené vojáky. Lister ve svém plánu do určité míry počítá s tím, že od CIA prověřených „umírněných" ozbrojených opozičních skupin se neočekává ukončení vojenské spolupráce s Al-Káidou vytvořenou vojenskou skupinou Fateh al-Sham, jak tomu bylo uvedeno v obou dohodách o příměří v únoru a září. Listerovým záměrem je donutit Asadův režim k jednáním – a to bude vyžadovat přítomnost Fateh al-Sham.

Publicista Washington Post David Ignatius ukazuje na problémy amerického přístupu v Sýrii. Ignatius se setkal s představiteli Harakat al-Hazm, považovanou za nejslibnější "umírněnou" ozbrojenou skupinu.  v Sýrii. Zjistil, že tato skupina je zoufalá, protože USA právě provedly letecký útok na Fateh al-Sham. Skupina podporovaná CIA se obávala, že díky tomu ztratila v očích svých vojenských spojenců důvěryhodnost. A tyto obavy se potvrdily. Fateh al-Sham ji zničil a vzal si všechno vybavení, které jim CIA dodala.

O čem tento hořce ironický příběh vypovídá? O tom, že v Sýrii nelze oddělit Fateh al-Shamod od ostatních skupin. O tom, že všechny tyto „umírněné“ vojenské skupiny byly absorbovány Al-Káidou a jí založenými organizacemi operujícími v Sýrii. Je to poznatek, o kterém se v médiích nemluví a který staví všechny pokusy podporovat „umírněnou opozici“ a přitom bojovat proti Al-Káidě mimo hru, píše Middle East Eye. Washington si pomalu uvědomuje, že přes všechna selhání Asadova režimu, je to syrská armáda, která je skutečně jediná síla, co v Sýrii bojuje proti Al-Káidě a Islámskému státu.

Fiala: Rusko vede dvě války, jednu i s Českem

22.06.2022 21:40 Premiér Petr Fiala dnes přednesl projev k národu. Týkal se aktuální politické a ekonomické situace…

Deštivé počasí o víkendu vystřídají tropy, bude přes 30 stupňů

25.06.2022 06:30 Zatímco dnes nás čeká spíše zatažené počasí s deštěm a bouřkami, v neděli se vyjasní. teploty navíc…

Předsednictvo Starostů našlo kandidáta do čela resortu školství, v užším…

24.06.2022 16:55 Petra Gazdíka, který končí k 30. červnu v čele ministerstva školství kvůli kontaktům s obviněným…

V USA začaly v reakci na soudní verdikt zavírat potratové kliniky

25.06.2022 08:08 V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší…

Zemřel televizní meteorolog Ján Zákopčaník, působil v ČT

24.06.2022 12:55 Ve věku 63 let zemřel ve středu známý meteorolog Ján Zákopčaník, který přes deset let předpovídal…

Tisíc mrtvých, dvakrát tolik zraněných. Afghánistán ukončil pátrací…

24.06.2022 09:53 Úřady v Afghánistánu ukončily pátrání po přeživších středečního ničivého zemětřesení, při kterém…

Afghánistán řeší následky zemětřesení, záchranné práce z velké části…

23.06.2022 20:55 Aktualizováno Záchranné operace v Afghánistánu, kde si středeční ničivé zemětřesení o síle 6,1 stupně vyžádalo…

Afghánistán a Pákistán zasáhlo ničivé zemětřesení. Mrtvých je přes tisíc,…

22.06.2022 16:38 Aktualizováno Již na tisícovku vystoupil počet obětí zemětřesení, které dnes brzy ráno (před půlnocí na dnešek…

K sobotnímu útoku na sikhský chrám v Kábulu se dnes přihlásil Islámský stát

19.06.2022 20:08 Aktualizováno K sobotnímu útoku na sikhský chrám v Kábulu se dnes přihlásila teroristická organizace Islámský…

Írán potvrdil, že připravuje test nosné rakety na pevné palivo

16.06.2022 09:36 Írán potvrdil, že připravuje test nosné rakety na pevné palivo. Přípravy jsou patrné na satelitních…

Izrael vyzval své občany, aby opustili Turecko

13.06.2022 17:20 Izraelský ministr zahraničí Jair Lapid dnes vyzval občany své země, aby urychleně opustili Turecko.…

Turecko podle Lipavského musí jednat s uchazeči o vstup do NATO, věří ve…

13.06.2022 13:20 Finsko, Švédsko a Turecko musejí zasednout k jednomu jednacímu stolu a posunout otázku rozšíření…

ROZHOVOR: Důsledky šestidenní války zůstávají i po 55 letech zásadním…

10.06.2022 00:01 Před pětapadesáti lety skončila šestidenní válka, v níž Izrael jednoznačně porazil koalici…

V Izraeli opět roste počet nakažených, ohroženým skupinám úřady doporučují…

07.06.2022 21:10 Izraelské ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo kvůli přibývajícím případům covidu-19 obnovit…

ROZHOVOR: Pět let od bitvy o metropoli Islámského státu. V regionu není…

06.06.2022 00:01 Od zahájení finální fáze bitvy o syrskou Rakku, někdejší metropoli samozvaného Islámského státu …

Související:

Právě se děje

reklama