Co se chystá v Sýrii? Analytik Pentagonu má jasno

V současnosti sedí syrská opozice u jednacího stolu s představiteli vlády prezidenta Bašára Asada, což by před pár měsíci nebylo možné, poukazuje bezpečnostní analytik Michael Maloof. Bývalý dlouholetý pracovník amerického ministerstva obrany v rozhovoru pro server rt.com zdůrazňuje, že politické okolnosti syrské války se nyní zcela změnily.

Válka v Sýrii

Monumentální posun

Mírové rozhovory probíhají v kazašské metropoli Astaně za účasti syrské vlády, opozice, Ruska, Turecka a Íránu. Jde o hodně stran, které by si ještě nedávno málokdo dokázal představit u jednoho stolu. Maloof proto tvrdí, že jde o monumentální posud vpřed.

"Předně, máte zde opozici, která sedí naproti u stolu se syrskou vládou," konstatuje analytik. Dodává, že to by se ještě před několika měsíci nestalo. Domnívá se, že jde o důkaz proměny politické situace.      

Došlo k různým událostem, které nyní umožňují dát dohromady takový typ aktivity, vysvětluje Maloof. Domnívá se, že částečně jde o důsledek vedení Ruska, kterému se podařilo zapojit souběžně Írán a Turecko, které rovněž výrazně přispělo k současné situaci. Moskva dokonce přizvala k rozhovorům Spojené státy, což se dříve nedělo, připomíná bývalý pracovník Pentagonu.  

  • Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

Skutečnost, že opoziční delegace poprvé zahrnuje i skutečné vojenské velitele z povstaleckých skupin, namísto ryze politických představitelů opozice, považuje analytik za významnou. Podotýká, že právě tito velitelé kontrolují oblasti a bojovníky, kteří je drží.

"To je důležitý prvek. Před šesti měsíci byste to neměli," pokračuje Maloof s tím, že tehdy projevovali ochotu jednat pouze političtí zástupci opozice. Ani dnes nejsou v rozhovorech zastoupeny všechny opoziční proudy, připouští někdejší zaměstnanec amerického ministerstva obrany. Dodává však, že ty nejdůležitější frakce se účastní, zasedly ke stolu a jednají, což je podstatné.

Islamisté zůstávají terčem

Dokud se budou uvedení příslušníci opozice držet toho, co chce Turecko, budou moci prosazovat i svoji agendu a skládat dohromady její prvky, domnívá se analytik. Podotýká, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan již opustil svůj požadavek, aby nejprve odešel syrský vládce Bašár Asad, než rozhovory začnou.

Prioritou je podle Maloofa nyní nastolit minimálně trvalé příměří, aby mohl začít politický proces na bázi ženevského komuniké z roku 2012. "Alespoň z mého pohledu je toto rozšíření ženevských rozhovorů," tvrdí odborník. Doplňuje, že jde o velký průlom, který byl ještě před půl rokem nepředstavitelný.

Domnívá se Maloof, že se k současným rozhovorům později připojí zástupci Spojených států? "Myslím, že doteď šlo o kombinaci diplomacie a vojenské akce - takzvaného hybridního přístupu k zahraniční politice," odpovídá na dotaz. Dodává, že ve Washingtonu je nyní odlišná politická reprezentace a syrská opozice si uvědomuje, že přijde o podporu, které se jí dostávalo od Obamovy administrativy.

Důležité také je, že syrská opozice viděla, k čemu došlo v Aleppu, deklaruje analytik. Domnívá se, že dobytí města vládními jednotkami zřejmě znamená začátek konce pro salafistické džihádisty v oblasti.

"Pochopitelně, Islámský stát, An-Nusrá a Fronta dobytí Levanty zůstávají cílem, ale ty se rozhovorů v Astaně vůbec neúčastní," zdůrazňuje Maloof. Realitou podle něj zůstává, že mnoho opoziční skupin nyní vidí, že se podařilo zasednout ke stolu a jednat ve snaze vyřešit problém za všechny, jelikož vojenské možnosti nezafungovaly.   

Témata: Sýrie | USA

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Související:

Právě se děje