O tom se Trump musí dozvědět. Svět přehlíží naléhavou hrozbu, tvrdí bývalý velitel NATO

Islámábád - Trumpova administrativa se musí potýkat s velkým počtem zahraničně-politických výzev – doposud neporažený IS, dlouhotrvající válka v Sýrii, nepředvídatelná Severní Korea pilně pracující na svém jaderném programu, rozzlobená Čína a aktivní Rusko usilující o získání ztracené prestiže. Jeden naléhavý problém ale zůstává doposud pod radarem, tvrdí na stránkách Foreign Policy James Stavridis, vysloužilý čtyřhvězdičkový admirál US Navy a vrchní velitel spojeneckých sil NATO, který dnes zastává funkci děkana na Fletcher School of Law and Diplomay na Tufts University.

Pákistán - ilustrační foto

Jako šestá nejvíce lidnaté země na světě (před Nigérií a za Brazílií), Pákistán je domovem více než 200 milionů lidí.  Když byl premiér Naváz Šafír zvolen v květnu 2013,  bylo to vnímáno jak první skutečně demokratický přechod mezi politickými stranami od roku 1947, kdy došlo k rozdělení. V poslední době však síla této rodící se demokracie byla zpochybněna protesty, které reagovaly na kauzu Panama Papers, ve kterých se ukázalo, že Šafír a jeho rodina skrývaly bohatství v zámořských účtech, aby se vyhnuli placení daní. To jen podtrhuje vysoký stupeň korupce v zemi, která podle Transparency International je na 117 místě z 168 zemí dle jejího Indexu vnímání korupce (Corruption Perception Index).

Země se kromě ekonomických problémů potýká též s vysokou míru terorismu. Pákistánský Tálibán zabil desítky tisíc civilistů a vojáků v průběhu posledních pěti let. Od roku 2006, více než 60 000 Pákistánci byli zabito při teroristických akcí - v podstatě tak došlo k dvěma 9/11 tragédiím ročně v zemi s populací mnohem menší než mají Spojené státy, poukazuje Stavridis. Pákistánští teroristé dále prohlubují napětí mezi Indií a Pákistánem. V září napadli základnu indické armády v Kašmíru. Následkem přepadu bylo 19 mrtvých vojáků a neustálé přestřelky na hranicích, což vedlo k ještě většímu počtu mrtvých vojáků i civilistů. Vyhrocené vztahy s Indií jsou zvláště alarmující vzhledem k faktu, že Pákistán má zřejmě více než 100 jaderných hlavic. I když jsou pod přijatelnou kontrolou, Pákistán představuje nejméně stabilní jadernou velmoc – když se nebude počítat Severní Korea.

Vzhledem k těmto faktorům by Spojené státy měly přemýšlet, jak pomoci vytvořit stabilnější situaci v Pákistánu, tvrdí Stavridis. První kroke by měl spočívat v uvědomění si, že páky USA na Pákistán jsou omezené, ale nikoliv bezmocné. Spolupráce s Indií by měla probíhat tak, aby nebyl ohrožen Pákistán. USA by měly Indii motivovat k tomu, aby se pokusila co nejvíce vyřešit diference se svým sousedem. Role Washingtonu by tak spočívala v návštěvách nejvyšších představitelů v obou městech a uskutečňování neoficiálních programů „Track 2". USA by též měly výslovně uvést mír a stabilitu v Jižní Asii jako národní strategický zájem.

Trumpova administrativa by též měla pomoci navýšit vojenskou pomoc Pákistánu v protiteroristickém boji na afghánské-pákistánské hranici. Stavridis připomíná, že pro americké plánovače vojenských operací  - včetně něho, když byl vrchní velitel spojeneckých sil NATO zodpovědný za bojové operace v Afghánistánu -je dlouhodobým zdrojem frustrace pákistánská podpora afghánského Talibánu. Na tento problém by se americká administrativa měla zaměřit a výměnou za zvýšenou pomoc v boji proti-terorismu by měla vyžadovat na oplátku snížení podpory těchto afgánských povstalců.  Washington doposud dodával zbraně, sledovací služby a zpravodajské systémy Islámábádu dosti nevyrovnaně. Stanovení jasnějších a spolehlivějších dodávek bylo velice prospěšné, tvrdí Stavridis.

Kromě vojenské a informační podpory by Washington neměl zapomenout ani na podporu školství, zdravotnictví a humanitárních projektů. Když Spojené státy a NATO společně uskutečňovaly humanitární pomoc  po zemětřesení v Pákistánu v roce 2005, mělo to významný a pozitivní dopad na obraz Ameriky v zemi. Otázkou je, zda se držet republikánského přístupu, které používá těchto pomocí k tlaku na Pákistán. Nová administrativa by podle Stavridise měla spíše než tento krátkodobý cíl sledovat ten dlouhodobější. Nezištná pomoc Pákistánu ve vyjmenovaných oblastech by mohla vést k redukci podmínek, kvůli kterým se lidé obrací k extrémismu – jako je chudoba, nevzdělanost či chybějící životní perspektiva. 

USA by neměly všechno dělat sami, ale zmezinárodnit své aktivity.  Práce s jinými národy – s Británií nebo Německem např. - by mohlo zvýšit dopad jejich úsilí. K dispozici jsou také mezinárodní organizace, například Vysoký komisař pro uprchlíky OSN, které mají značný vliv v Pákistánu. Klíčová je však spolupráce s Indií. Tyto kroky by mohly zabránit sice momentálně značně nepravděpodobné destabilizaci Pákistánu, která by však v případě, že by taková situace nastala, měla obrovský dopad. Trump je obchodník a měl by si uvědomit, že investovat čas a snahu na vyřešení pákistánských problémů v budoucnu přinese obrovské politické dividendy, tvrdí Stavridis.

Témata: Pákistán | taliban | Indie

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Turecko podle Erdogana zabilo jednoho z vůdců kurdské PKK v Iráku

06.06.2021 20:23 Turecké tajné služby podle Ankary při operaci na území Iráku zabily jednoho z čelných představitelů…

Izrael začal s očkováním dětí od 12 let

06.06.2021 11:24 Izrael dnes začal očkovat proti covidu-19 děti od 12 do 15 let. Ministerstvo zdravotnictví podle…

Související:

Právě se děje