Diktátor Kim je nelítostný. Bez váhání by použil jaderné zbraně, prozradil diplomat

Soul - Bývalý zástupce severokorejského velvyslance v Londýně Tche Jong-ho, který loni v srpnu utekl do Jižní Koreje, promluvil o poměrech v totalitní KLDR. Příslušníci elity podle jeho slov stále otevřeněji vyjadřují svůj nesouhlas s diktátorem Kim Čong-unem.

Kim Čing-un usoudil, že "za stávající situace nastal čas zúčtovat s americkými imperialisty".
doporučujeme

Tche je za posledních takřka 20 let nejvyšším severokorejským představitelem, který ze země uprchl. Od prosince 2016 se pravidelně vyjadřuje pro média.

"Jsem si jistý, že moji příbuzní, moji bratři a sestry, byli buď posláni do odlehlých, uzavřených oblastí nebo do vězeňských táborů. Může mi to zlomit srdce," prohlásil podle zpravodajského serveru BBC News.

Tato skutečnost je jedním z důvodů, proč chce Tche Jong-ho maximálně osobně přispět k pádu severokorejského režimu. K útěku přiměla Tche Jong-hoa prý vlastní rodina. Jeho synové, nyní ve věku 20 a 27 let, poznali život v Británii a začali se ho vyptávat, proč například KLDR zakazuje lidem používání internetu nebo proč popravuje lidi bez náležitého soudu.

"Když Kim Čon-un přišel k moci, doufal jsem, že přijme rozumná rozhodnutí a vyvede Severní Koreu z bídy, ale brzy jsem propadl zoufalství, když jsem sledoval, jak bezdůvodně provádí čistky mezi vysokými činiteli," řekl 54letý Tche ve středu při své první tiskové konferenci pro zahraniční novináře. "Lehká forma disentu či kritiky režimu, které byly donedávna nemyslitelné, jsou stále častější," dodal.

Tche uvedl, že v Evropě je více severokorejských diplomatů, kteří chtějí uprchnout do Jižní Koreje. Prohlásil rovněž, že pouze ekonomické reformy mohou ukončit Kim Čong-unovu vládu.

O Kim Čong-unovi ví Tche málo. Prý žije utajovaný život a nikdo například netuší, kde bydlí. Podle Tchea je ale nelítostný a neváhal by použít jaderné rakety proti Spojeným státům, pokud by jimi disponoval.

Na dotaz, zda by místo Kim Čong-una mohl Severní Koreji vládnout diktátorův bratr Kim Čong-čul, odpověděl Tche skepticky. "Kim Čong-čul nemá o politiku vůbec zájem. Zajímá ho hudba. Zajímá ho jen Eric Clapton. Kdyby byl normální člověk, jsem si jistý, že by byl velmi dobrým profesionálním kytaristou," uvedl Tche.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama