Boje na severu Sýrie: Radikálové dobyli území umírněné opozice

Damašek – Území na severu Sýrie, které ovládaly skupiny z koalice Syrská svobodná armáda (FSA) získala radikální skupina Fronta dobytí Sýrie. Podle dnešního sdělení zástupců z FSA radikálové vytlačili z pozic skupinu Džajš al-Mudžáhidín, jejíž zástupci se tento týden zúčastnili syrských jednání v Kazachstánu.

Sýrie

Oznámily to dnes zdroje z FSA. Fronta dobytí Sýrie, která se dříve jmenovala fronta An-Nusra, se hlásí k Al-Káidě a ofenzivu proti ostatním skupinám působícím v provinciích Idlib a Halab zahájila v úterý. Skupina je stejně jako Islámský stát (IS) řazena k teroristickým skupinám, do jednání zapojena není a nevztahuje se na ni ani příměří dohodnuté v prosinci.

V úterý označila Fronta boje na severu za preventivní akci proti skupinám, které se prý spikly proti ní. Některé údajně předávaly koalici, jež bojuje proti radikálům, informace o pozicích fronty. Podle agentury Reuters šlo o první velký střet povstaleckých skupin v oblasti Idlibu, kam po bojích se syrskou armádou a jejími spojenci odešli mnozí povstalci.

Bojuje se také na dalších místech Sýrie. Rusko dnes oznámilo, že šest jeho bombardérů útočilo na cíle IS v provincii Dajr az-Zaur. Letadla podobně jako v minulých dnech vzlétla ze základen v Rusku.

Od úterka vytlačili syrská armáda a její spojenci IS z několika vesnic na severu provincie Halab. Armáda se tak dostala do osmikilometrové vzdálenosti od pohraničního města Al-Báb, které ovládá IS. O Al-Báb, který leží asi 30 kilometrů na jih od turecké hranice, proti IS bojuje také turecká armáda a povstalecké skupiny, které Ankara podporuje.

Turecko v úterý oznámilo, že tyto skupiny jsou u města blíž než syrská armáda a že ho zřejmě vybojují dříve. Ankara nehodlá Al-Báb syrské armádě vydat. Ankaře nejde jenom o vytlačení IS, ale také kurdských jednotek, které ovládají velkou část pohraničí. Rusko, které stojí na straně Damašku, v poslední době začalo s Tureckem vojensky spolupracovat a minulý týden se jeho letadla zapojila do bojů o Al-Báb na straně Turecka.

Rusko dnes oznámilo, že se ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov sejde v pátek s představiteli syrské opozice. V její delegaci nebudou zástupci těch skupin, které se zúčastnily jednání v Kazachstánu. „Pozvali jsme na pátek všechny oponenty, kteří si přejí přijet. Je to politická opozice. Budeme je informovat o tom, co se dojednalo v Astaně, a o naší představě dalšího vývoje," sdělil Lavrov.

Jednáních v Astaně se zúčastnili zástupci syrské vlády a poprvé také zástupci bojující opozice. Výslednou dohodu podepsaly Turecko, Rusko a Írán, které schůzku zorganizovaly. Účastníci se dohodli na posílení a zajištění příměří. Povstalci závěrečné prohlášení odmítli podepsat.

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Související:

Právě se děje