Kdo je odpovědný za přetrvávání Islámského státu? Rusko a Asad jej skrytě podporují, tvrdí proslulá rádiová stanice

Dajr az-Zaur - Islámský stát dokázal od svého vzniku shromáždit poměrně velké území. Táhl se od severozápadní Sýrie na předměstí Bagdádu v Iráku. Nyní je však pod velkým tlakem. Existují přinejmenším čtyři oddělené koalice, které tvrdí, že je třeba s ním bojovat. Tři z těchto koalic hlásí velký úspěch a selhání čtvrté koalice vypovídá mnohé o stavu regionálních a geopolitických záležitosti, tvrdí Rádio Svobodná Evropa (Radio Free Europe/Radio Liberty).

Islámský stát (ISIS)

Na východní frontě kurdská Pešmerga, turecké vojenské jednotky, irácké milice, US Special Forces, a široká koalice mezinárodní letecké podpory vedená Spojenými státy osvobodila Ramadí a Fallúdžu od kontroly IS a nyní přebírá iráckou baštu IS, Mosul. I když se jedná o tvrdý boj, koalice postupuje rychle a už osvobodila jeho východní část.

V centru Islámské státu Spojenými státy podporované syrské síly (SDF), které se skládají převážně z kurdských bojovníků, urvaly velký kus území a nyní hrozí zaútočit na jeho hlavní město Rakka, na které nyní pravidelně dopadají letecké údery od USA a koaličních partnerů.

Na západní frontě, v Sýrii, turecké armády a syrští rebelové působí velké ztráty IS. Turecké síly se potýkají s těžkým odporem IS v pevnosti Al-Bab, ale pomalu dělají pokrok. Azaz, Džarábulus a Mari byly osvobozeny od IS. Největším vítězstvím bojů proti IS v této oblasti bylo zcela nepochybně získání malého města Dabiq, který hraje důležitou roli v apokalyptickém myšlení IS. Po tomto městě je pojmenován jeho propagandistický časopis. IS očekával, že zde se strhne finální bitva mezi silami zla a dobra, přičemž mu na pomoc proti „Římanům“ přijdou hordy muslimů. Nic takového se nestalo a Dabiq byl osvobozen s překvapující lehkostí. Jeho ztráta ukázala slabost IS a naznačila jeho pomalu blížící se konec, tvrdí analytik Scott Stewart z analytické skupiny Stratfor.

Dohromady tyto tři koalice obléhají nejdůležitější města IS. Jsou hrozbou pro velmi důležité zásoby ropy a plynu. V jimi vymezené pasti uvízli ti nejdůležitější vůdci extrémistického uskupení, věří USA. Je proto s podivem, že čtvrtá koalice, která bojuje za osvobození méně důležitých základen, ztrácí na IS, diví se Rádio Svobodná Evropa.

Tato čtvrtá koalice podporuje syrského prezidenta Bašára Asada. Skládá se z ruských vojáků, speciálních sil a soukromých žoldáků (z nichž mnozí operovali už na Ukrajině), stejně jako z komand Íránských revolučních gard, libanonských Hizballáh extremistů a šíitských milicionářů z Iráku. Předpokládaným posláním této koalice je bojovat s teroristy. Svou pozornost však spíše věnuje USA podporovaným povstalcům ( z nichž někteří byli specificky připraveni k boji s IS) zatímco extremisty nechává rozšiřovat jejich území.

Neschopnost Asadovy koalice v boji proti IS

Během kampaně proti Aleppu Asadova koalice se soustředila na jeho vyčištění od proti-režimních rebelů a umožnila IS, aby náhle dobyl historické město Palmýra. IS zde snadno vyhrál, protože jen málo vojenských jednotek střežilo město. V Aleppu sice Asad vyhrál, IS ale dokázal zatím rozšířit své území na západ od Palmýry.  Přestože jsou v blízkosti tohoto města vedeny těžké boje, žádná operace plného rozsahu nebyla oznámena. Podle Rádia Svobodná Evropa to zcela jasně naznačuje pravé záměry čtvrté koalice, kterými je nikoliv boj s IS poblíž Palmýry, ale se syrskými rebely u Damašku.

Minulý týden se vyskytla nová evidence, která ukazuje na to, že Rusko a Asad mají s IS spíše vzájemně prospěšný vztah než nepřátelský, tvrdí Rádio Svobodná Evropa. Syrské město Dajr az-Zaur bylo do značné míry kontrolováno IS od roku 2015, ale zvláštně tvarované části města a jeho okolí zůstaly pod kontrolou syrské armády. Vojenské letiště nikdy nepadlo do rukou IS, umožňující režimu zásobovat svoje vojáky. V posledním týdnu IS zahájil koordinované úsilí vyhnat syrskou armádu z těchto pozic. Rusko se snaží jej bombardovat a pomoci tak Asadovi, jehož pozice rozdělil IS na dvě části. Je to příběh na dvou mapách, uvádí Rádio Svobodná Evropa. Jak IS ztrácel v Mosulu, tak postupoval v Dajr az-Zaur.

Dajr az-Zaur je však více než 250 kilometrů od nejbližší Asadem držené pozici v Sýrii, nachází se v srdci chalífátu. Proč tedy zde získává pozice IS, když je v takovém oslabeném stavu, ptá se Rádio Svobodná Evropa. Nic nenasvědčuje tomu, že by měla pravdu ruská propaganda, podle které USA dovolují bojovníkům IS ustoupit na západ do Dajr az-Zaur, domnívá se Rádio Svobodná Evropa a dodává, že je nesmysl, aby se USA takto dobrovolně ohrožovaly. Dále je nelogické, aby IS posílal své vojáky sem, když jsou potřeba na jiných, mnohem důležitějších místech.

Skryté důvody selhání

Odpověď pravděpodobně zní, že IS dovolil syrské armádě držet její pozice a syrská armáda dává IS málo důvodů, aby změnil svůj názor. I když stále mezi oběma skupinami probíhají boje, v zásadě jsou si navzájem prospěšní. Asad díky tomu, že IS je usídlen v Dajr az-Zaur, se může tvářit, že s ním zoufale bojuje a věnovat zatím větší pozornost svým záležitostem. A protože IS je blízko syrské armádě, USA se drží zpátky a nebombarduje jej. IS ví, že potřebuje vítězství, tak útočí na syrské pozice v Palmýře a Dajr az-Zaur, protože ví, že zde pravděpodobně vyhraje. Asad mu to dovolí do určité míry, protože to též vyhovuje jeho zájmům. Podle Rádia Svobodné Evropa to slouží jako evidence role syrského režimu ve vytvoření IS a naznačuje to, že se spolu otevřeně domluvili na vytvoření nepořádku v Sýrii.

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Turecko podle Erdogana zabilo jednoho z vůdců kurdské PKK v Iráku

06.06.2021 20:23 Turecké tajné služby podle Ankary při operaci na území Iráku zabily jednoho z čelných představitelů…

Izrael začal s očkováním dětí od 12 let

06.06.2021 11:24 Izrael dnes začal očkovat proti covidu-19 děti od 12 do 15 let. Ministerstvo zdravotnictví podle…

Související:

Právě se děje