Islámský stát mění strategii. Nasadil drony a dětské zabijáky

Mosul - Radikální hnutí Islámský stát přichází o stále větší části svých území a postupně ztrácí i iráckou baštu v Mosulu, kterou měl v područí od roku 2014. Rozhodl se proto nasadit do boje vše co má a povolat do akce bezpilotní letouny a dětské sebevražedné zabijáky.

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

Radikálové Islámského státu použili jako smrtící zbraň bezpilotní letoun poprvé v říjnu loňského roku. Dron explodoval v Iráku po přistání a zabil dva kurdské bojovníky a těžce zranil dva francouzské příslušníky zvláštních jednotek.

Jak přesně dron fungoval a jestli byla bomba umístěná na letounu odpálena na dálku nebo měla časový spínač není jasné. Nová taktika ale představuje obrovskou hrozbu, protože bezpilotní letouny mohou létat poměrně velké vzdálenosti a teroristé jsou při jejich expolozi ukryti v bezpečí.

Drony ale nejsou jedinou novinkou, kterou islamisté povolali do akce. Podle nové nahrávky se v bojích začaly angažovat také malé děti, takzvaná "mláďata chalífátu", která radikálové cvičily pro boj s "bezvěrci".

Psali jsme:  

V poslední zveřejněné nahrávce figuruje malý chlapec, který se kromě jiného objevuje i se zbraní v ruce. Poté nastupuje do vozidla na místo řidiče a vyjíždí vstříc vlastní smrti. Následující záběry ukazují, jak se chlapec v autě odpálí přímo v ulicích druhého největšího města Iráku. 

Ofenziva u Mosulu, která začala loni 17. října a která je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003, ale i přesto pokračuje. Armáda začala proti IS bojovat z východu, severu a jihu. Západní polovinu města IS ale stále drží.

OSN a další humanitární organizace nyní odhadují, že pod nadvládou Islámského státu stále žije v západní části Mosulu asi 750 tisíc civilistů. Jejich situace ale není zdaleka jednoduchá, cena základních potravin v oblasti prudce stoupla a lidé se potýkají s výpadky elektřiny a nedostatkem vody.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama