Asad je v kritickém stavu? Utrpěl mrtvici, kolují zprávy na internetu

Damašek - Na internetu a v některých arabských médiích se v posledních dnech objevily informace, že syrský prezident Bašár Asad (51) je v kritickém stavu. Úřady to rezolutně popřely. Na severu Sýrie vznikla nová aliance. Je v ní i radikální formace Fronta dobytí Sýrie, což je bývalá fronta An-Nusra, napojená na Al-Káidu.

Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.

Podle některých zpráv Asad utrpěl mrtvici, jiní dokonce psali, že byl postřelen. "Prezidentský úřad všechny tyto zprávy popírá. Prezident Asad se těší skvělému zdraví," stojí v prohlášení. "Tyto zprávy související se změnami na bojišti, i pokud jde o politickou situaci," dodal úřad bez bližších podrobností.

Asadův spojenec Rusko spolu s Tureckem, které podporuje naopak povstalce, uspořádaly minulý týden v kazašské Astaně rozhovory mezi syrskou vládou a opozicí.

Asad ještě před jednáním uvedl, že jeho vláda je připravena jednat "o čemkoli". Na dotaz, zda jsou ochotni jednat rovněž o jeho udržení ve funkci prezidenta, řekl: "Ano, ale moje funkce je dána ústavou. Jestliže chtějí jednat o tomto, musejí jednat o ústavě."

Povstalci, kteří bránili strategické údolí Barada u Damašku, se dnes nechali evakuovat. V údolí je hlavní zdroj vody pro syrskou metropoli a bojovalo se o ně i v době příměří, které v Sýrii platí od prosince. Armáda dnes oznámila, že do provincie Idlib odešlo 1142 bojovníků a 760 členů jejich rodin. Odvážely je tam autobusy a vojsko považuje evakuaci za ukončenou.

Syrský kabinet dnes reagoval na informace, že nový americký prezident Donald Trump má v plánu vytvořit v Sýrii a okolních zemích bezpečné zóny pro civilisty. Podle Damašku by jakýkoli podobný pokus bez koordinace se syrskou vládou znamenal narušení svrchovanosti země.

Na severu Sýrie vznikla nová aliance skupin bojujících v Sýrii. Je v ní i radikální formace Fronta dobytí Sýrie, což je bývalá fronta An-Nusra, napojená na Al-Káidu. Podle listu Aš-Šark al-Avsat nová aliance Haját Tahrír aš-Šám může změnit rozložení sil a poskytnout záštitu organizacím jako Fronta dobytí Sýrie.

Podle vojenských zdrojů listu Aš-Šark al-Avsat se k nové alianci připojilo už 18.000 členů Fronty dobytí Sýrie. Vede ji šéf fronty abú Muhammad Džúlání a podle listu je vznik nové skupiny pokusem sjednotit radikální skupiny pod jedno vojenské vedení.

Psali jsme:  

Skupiny řazené k umírněné opozici podle listu vznik radikální aliance šokoval. V minulých dnech ztratily v boji proti Frontě dobytí Sýrie své pozice v provincích Idlib a Halab a fronta nyní pohrozila dalšími útoky na pozice Ahrár aš-Šám, pokud tato skupina neodevzdá zbraně zabavené bojovníkům z brigád Sukúr aš-Šám.

To, zda Haját Tahrír aš-Šám obsadí sever Sýrie, záleží hlavně na síle organizace Ahrár aš-Šám, jež byla zapojena do astanských jednání. V minulosti patřila k nejsilnějším ozbrojeným silám v severní Sýrii, ale je podle listu nyní oslabená vnitřním rozkolem. Někteří z jejích členů se rozhodli připojit se k alianci Haját Tahrír aš-Šám. Skupině nyní zůstalo 3000 bojovníků, zatímco nová aliance jich má 31.000.

Témata: Bašár Asad | Sýrie

FBI blokuje přístup na několik zpravodajských serverů, tvrdí Írán

22.06.2021 21:44 Spojené státy dnes podle íránské státní agentury IRNA zablokovaly přístup na několik zpravodajských…

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje