Merkelová v Turecku promluvila o islámském terorismu. A to neměla dělat, Erdogan ji začal poučovat

Ankara - Německá kancléřka Angela Merkelová se tento týden setkala s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Ten ji během návštěvy udělil lekci z islámu.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Německá kancléřka na společné tiskové konferenci použila slova „islámský terorismus“. Přestože byl její výrok pronesen se zdánlivě dobrými úmysly, svého hostitele pořádně naštvala a Erdogan ji hned napomenul.

„Z tohoto výrazu – muslimský terorismus – je nám muslimům smutno,“ vysvětloval. „Takový výraz není správný, protože islám a teror není možné spojovat. Význam islámu je mír. Prosím, nepoužívejme tento termín. Dokud bude používán, budeme se proti tomu stavět. Jako muslimský prezident to osobně nemohu přijmout,“ cituje jeho slova ruský server RT.

Psali jsme:  

Oba politici po jednání novinářům také oznámili, že jednali o uprchlické krizi, situaci v Sýrii a společných opatřeních proti terorismu. „Mluvili jsme podrobně o otázce boje proti islámskému terorismu, proti všem formám terorismu, také o terorismu páchaném PKK [Kurdská strana pracujících, v Turecku zakázaná]," cituje Merkelovou AFP. „Dohodli jsme se, že chceme spolupracovat, všechny nás to ovlivňuje. Dohodli jsme se na užší spolupráci v budoucnosti.“

Pojem „náboženství míru“ a další výrazy se často používají při pokusu odlišit násilné islamistické radikály od miliard lidí po celém světě, kteří praktikují své náboženství mírumilovně. Bývalý americký prezident Barack Obama čelí kritice například ze strany současného prezidenta Donalda Trumpa za to, že odmítl používat výraz „islámský terorismus", když popisoval teroristické útoky radikálních muslimů. Trump sám s jeho používáním problém nemá.

Ruský prezident Vladimir Putin také zaujal spíše zdrženlivý postoj. „Já bych dal přednost tomu, aby islám nebyl zmiňován po boku terorismu," odpověděl Putin na dotaz položený během jeho výroční tiskové konferenci v prosinci 2016.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

VIDEO: V Turecku explodovala továrna na pyrotechniku. Dva mrtví, 73…

03.07.2020 14:19 Aktualizováno Při výbuchu v továrně na zábavní pyrotechniku na severu Turecka dnes přišli o život dva lidé a 73…

V Turecku začal proces s lidmi viněnými z vraždy Chášukdžího

03.07.2020 10:51 V nepřítomnosti obžalovaných dnes v Turecku začal proces s 20 lidmi, kteří byli obviněni z vraždy…

Írán prý souhlasí s odškodněním cizinců za lednový pád letadla v Teheránu

02.07.2020 19:49 Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy