Tragédie a hrůza. Americký generál otevřeně promluvil o válce s islamisty

MAGAZÍN - V městském boji se civilisté vždy stávají obětí takzvaných vedlejších škod, zdůrazňuje Paul Vallely v rozhovoru pro server rt.com. Bývalý generál americké armády a vojenský analytik v něm konstatuje, že existují technologické postupy, které dokážou ztráty omezit, avšak v městských podmínkách to nikdy nejde na sto procent.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Irácké jednotky za podpory spojenců osvobozují Mosul (1. listopadu 2016)
doporučujeme

Tragická situace, děsivé podmínky

Spojenými státy podporované koaliční jednotky v iráckém Mosulu dobyly most spojující osvobozenou východní část měst se západem, který stále drží Islámský stát (IS). Během jediného týdne pak z oblasti bojů uprchlo na 10 tisíc civilistů, zintenzivněné boje vedou k většímu počtu obětí, z nichž podle některých zpráv tvoří až polovinu právě civilní obyvatelstvo.

Vallely sám v Mosulu působil. Může podle jeho názoru irácká vláda udělat něco jinak, aby více chránila tamní civilisty?

"Ve skutečnosti, v takové bitvě, kde vedete, jak my říkáme, příměstský či městský boj, civilisté vždy trpí. To se děje v jakémkoliv typu pouličních bojů, blok od bloku, dům od domu," vysvětluje generál. Dodává, že taková situace je vždy tragická, ale nelze se jí vyhnout, pokud mají být síly IS v městské oblasti zcela neutralizovány a poraženy.      

Hrůzné podmínky vládnou v Mosulu hlavně pro ženy, děti a starší lidi, ale Iráčané je evakuují, jak nejrychleji dovedou, konstatuje analytik. Připomíná, že za účelem jejich odvozu do uprchlických táborů, kde by se jim mělo dostat lékařské a další péče, byl vypraven celý konvoj autobusů. "A američtí poradci, kteří tam spolupracují s iráckými silami, často pomáhají, dokonce letadly a vrtulníky přepravují ty nejvážněji raněné," ujišťuje Vallely.

Podle vysloužilého generála je vždy obtížné vyvarovat se civilním obětem, byť se v dnešní době dá nasadit plošné sledování. "Používají drony, satelity, můžete se ve skutečnosti podívat dolů a vidíte...ty civilisty v ulicích, kteří se evakuují z Mosulu," pokračuje Vallely. Vysvětluje, že na základě toho lze navádět vrtulníky, letouny a dokonce i dělostřelectvo, aby se držely od těchto oblastí dále a zaměřily se na místa, kde může IS koncentrovat své jednotky a ozbrojené bojovníky.   

Islámský stát nebyl podceněn    

Cesta k omezení civilních ztrát tedy do značné míry existuje, ale bohužel nikdy nebude stoprocentní v podmínkách městského boje, varuje expert. Zároveň odmítá, že by američtí vojenští představitelé sílu IS v Mosulu podcenili: "Ne, myslí, že vždy říkali - nejméně čtyři až pět měsíců, pokud si pamatuji - věděli, že na IS bude velmi těžké útočit v tamní městské oblasti, zjistit, kde se síly IS nachází a jednoduše na ně útočit."

Je třeba mít na paměti, že džihádisté u Mosulu ukořistili mnoho vozidel, včetně tanků, bojových vozidel pěchoty, a proto mají velkou pohyblivost a mohou své jednotky přesouvat po okolí, připomíná analytik. Konstatuje, že IS byl již neutralizován na východě města, nyní je na řadě západní část s letištěm a až bude i ta osvobozena, koaliční síly se zajisté postarají o evakuované, jak nejlépe dokážou.

Osvobození Mosulu je nepochybně velmi důležité, ale množí se otázky, co bude s IS poté. Sdílí bývalý generál obavy, že se džihádisté přesunou do jiné části Iráku a obsadí další civilní oblasti?

"Svým způsobem ano. Ale mějme znovu na paměti, že se můžeme podívat dolů a vidět, zda používají vozidla, aby se evakuovali do jiných vesnic či měst v severním Iráku nebo dokonce do syrské Rakky," odpovídá Vallely. Poukazuje, že v oblasti se nachází hodně vesnic, avšak jde v zásadě o planinu, tudíž je jednoduché určit, kam se bojovníci mohou přesunout, a zaútočit.  

Většina džihádistů k tomu zajisté použije vozidla, pár jich půjde pěšky, bude je nicméně možné sledovat ve dne i v noci, zdůrazňuje analytik. Předvídá proto, že prchající bojovníky IS se podaří vystopovat, ať se vydají kamkoliv, a koaliční síly proti nim podniknout nezbytnou akci.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Turecku rekordně přibylo mrtvých s covid-19

09.04.2020 19:21 V Turecku se za poslední den zvýšila bilance obětí koronaviru nejvíce od začátku epidemie, zemřelo…

Covid-19 zasáhne ramadán. Chameneí naznačil, že společné modlitby nebudou

09.04.2020 14:15 Aktualizováno Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes upozornil Íránce na to, že o muslimském postním…

Islámský stát pokládá covid-19 za boží zásah proti křižákům, píše Politico

09.04.2020 10:03 Zatímco svět se uzavřel a zaměřil na počítání ztrát způsobených šířením koronaviru, teroristická…

Syrská armáda podle vyšetřovatelů spáchala v roce 2017 chemické útoky

08.04.2020 20:24 Aktualizováno Letectvo syrského prezidenta Bašára Asada podle závěrů vyšetřovacího týmu Organizace pro zákaz…

Související:

Právě se děje

Další zprávy