Irák chce poslat armádu proti IS i do okolních zemí

Bagdád - Irácký premiér dnes řekl, že jeho zeme bude pokračovat v úderech na radikály z Islámského státu (IS) i v Sýrii a dalších okolních zemích, pokud s tím budou tyto státy souhlasit. Džihádisté mají v Sýrii pod kontrolou stále města Rakka a Dajr az-Zaur. V Iráku nyní vrcholí bitva o Mosul.

Přidejte svůj názor

Irák
doporučujeme

"Respektuji svrchovanost zemí. Získal jsem svolení Sýrie k útoku na jejím území. Nebudu váhat útočit na pozice teroristů v sousedních státech, budeme v boji (proti IS) pokračovat," řekl Abádí na tiskové konferenci v kurském městě Sulajmáníja.

Škody, které teroristé z IS napáchali v Iráku, podle Abádího dosahují 35 miliard dolarů (896 miliard Kč).

V západním Mosulu vojsko v úterý postoupilo do hlavní budovy místní vlády. Bojovníci IS sice zorganizovali protiútok, ale vojákům se ho podařilo odrazit. "Teď tu oblast čistíme, je osvobozená," řekl dnes irácký generálmajor Alí Kázim Lamí.

Dnes irácká televize oznámila, že armáda a šíitské milice obsadily silnici západně od Mosulu vedoucí do Tall Afaru. Toto město, vzdálené asi 60 kilometrů od Mosulu, je stále pod kontrolu IS. Podle televize se obsazením silnice podařilo izolovat západní břeh (západní Mosul) od Tall Afaru. Znamená to uzavření ústupové cesty pro bojovníky IS, kteří brání Mosul.

Podle armády byla v úterý kromě vládního areálu osvobozena také součást centrální banky a muzeum, v němž po tři roky lidé z IS ničili vzácné artefakty. "To muzeum je zcela prázdné. Památky byly ukradeny a pravděpodobně propašovány pryč," řekl Lamí.

Občané Mosulu se často před radikály ukrývali ve sklepech svých domů a vypověděli, že mnozí z členů IS nehovořili arabsky.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Turecku rekordně přibylo mrtvých s covid-19

09.04.2020 19:21 V Turecku se za poslední den zvýšila bilance obětí koronaviru nejvíce od začátku epidemie, zemřelo…

Covid-19 zasáhne ramadán. Chameneí naznačil, že společné modlitby nebudou

09.04.2020 14:15 Aktualizováno Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes upozornil Íránce na to, že o muslimském postním…

Islámský stát pokládá covid-19 za boží zásah proti křižákům, píše Politico

09.04.2020 10:03 Zatímco svět se uzavřel a zaměřil na počítání ztrát způsobených šířením koronaviru, teroristická…

Syrská armáda podle vyšetřovatelů spáchala v roce 2017 chemické útoky

08.04.2020 20:24 Aktualizováno Letectvo syrského prezidenta Bašára Asada podle závěrů vyšetřovacího týmu Organizace pro zákaz…

Související:

Právě se děje

Další zprávy