Peklo v Mosulu. Pro civilisty to nevypadá dobře

MAGAZÍN - Civilisté v iráckém městě Mosul se nacházejí v hustě zalidněných oblastech a z tohoto důvodu jsou jakékoliv nálety, stejně jako dělostřelecká palba na tuto poslední velkou iráckou baštu džihádistické organizace Islámský stát velmi problematické. V rozhovoru pro server rt.com to tvrdí Michael Maloof, bezpečnostní analytik a někdejší dlouholetý pracovník amerického ministerstva obrany. Vysvětluje, že pokud se civilisté snaží palbě uniknout a z obleženého města prchnout, zabíjejí je bojovníci Islámského státu.

Irácké jednotky za podpory spojenců osvobozují Mosul
doporučujeme

Mezi dvěma kameny

Z Mosulu jen v uplynulých třech týdnech uprchlo na sto tisíc Iráčanů, k čemuž je přimělo pokračování vojenské operace, jejímž cílem je osvobodit město od Islámského státu. Vede ji koalice sil, kterou podporují Spojené státy.    

K náletům koaličních letounů došlo podle zpráv během minulého víkendu, kdy při nedělním bombardování mělo zahynout několik civilistů. Krom toho je hlášen i nárůst počtu civilistů, kterým způsobily zranění či je rovnou připravily o život miny nastražené Islámským státem.

Maloof plně souhlasí s tím, že Spojenými státy vedená koalice si uvědomuje strategii Islámského státu, který v Mosulu používá tamní obyvatele jako živé štíty. "Myslím, že pravidla angažmá je takové, že pokud jdou po velkých cílech, civilní oběti jsou do jisté míry přijatelné," tvrdí analytik. Za hlavní současný problém označuje skutečnost, že ulice v západním Mosulu jsou poměrně úzké a bojuje se v hustě obydlených oblastech, což činí jakékoliv nálety, ba dokonce nasazení dělostřelectva velmi problematickým.

"Dodal bych, že tamní palba má být naváděná laserem, ale tam pokud máte rodiny natěsnané na rozdílných podlažích, je to katastrofa," pokračuje odborník. Dodává, že nejlepší práci neodvádí v tomto smyslu ani zpravodajci.

"Civilisté v tomto bodě jsou skutečně příslovečně chyceni mezi dvěma mlýnskými kameny," konstatuje Maloof. Na druhou stranu se ale nedomnívá, že by momentálně bylo možné, aby Spojenými státy vedená koalice nadále útočila na bojovníky Islámského státu v Mosulu a zároveň se dokázala vyvarovat zasažení civilistů.

Civilisté nemohou vyhrát

Pokud by to bylo možné, přistoupilo by se k evakuaci civilistů z města, věří expert. Zároveň však poukazuje na stálé platný rozkaz iráckých ozbrojených sil pro civilisty, dle něhož mají zůstat na místě. To podle analytika znamená, že postupující vojáci budou muset provádět prohledávání a zajišťování každého domu, a tak přicházet do přímého styku s rodinami.

Daná situace pak nevyhnutelně povede k dalšímu zabíjení civilistů, obává se Maloof. Nicméně podotýká, že pokud se obyvatelé Mosulu snaží zachránit útěkem, jsou zabíjeni bojovníky Islámského státu. "Takže jde o hru, kterou civilisté nemohou vyhrát," konstatuje bývalý pracovník Pentagonu.

Irácký premiér Hajdar Abádí přislíbil, že počet uprchlíků z Mosulu nebude stoupat, byť se boje blíží do své konečné fáze. Domnívá se Maloof, že navzdory této skutečnosti nenarůstá množství civilistů, kteří se pokoušejí uprchnout?

"Absolutně ne. Celkově jsou na vzestupu," kontruje odborník. Deklaruje, že lidé z města prchají a pokud mají příležitost k útěku, seberou se a odejdou. Bohužel, humanitární zázemí pro tyto uprchlíky není příliš zajištěno, kritizuje analytik. Poukazuje, že v okolí města neexistují místa, kde se dá vyhledat bezpečné útočiště.

"V mnoha případech nedošlo ani k postavení stanů," uvádí Maloof. Dodává, že koalice bojující proti Islámskému státu měla na přípravu na danou situace rok, avšak bohužel toho v daném ohledu příliš neudělala.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muslimské země se bouří kvůli karikaturám Mohameda, lidé pálí Macronovy…

27.10.2020 15:52 Aktualizováno V bangladéšské metropoli Dháce dnes demonstrovaly desítky tisíc lidí, kteří volali po bojkotu…

Erdogan žaluje Geerta Wilderse, urazily ho karikatury na twitteru

27.10.2020 15:43 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podal žalobu na ochranu osobnosti na nizozemského poslance a…

Erdogan vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží, přidávají se další…

26.10.2020 17:38 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes vyzval k bojkotu francouzského zboží a přirovnal postoj…

V muslimských zemích bojkotují kvůli karikaturám zboží z Francie

25.10.2020 19:54 V několika muslimských zemí dnes obchody zahájily bojkot francouzského zboží. Reagovaly tak na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama