Irácká armáda kvůli zabití stovek civilistů zastavila osvobozování západního Mosulu

Bagdád - Irácká armáda zastavila operaci, jejímž cílem je osvobodit západní část města Mosul z rukou teroristické organizace Islámský stát (IS). Vojsko oznámilo, že ze zřícené budovy v zasažené čtvrti Al-Džadída, v níž bojovníci IS nastražili řadu náloží, bylo vyproštěno 61 těl.

Irák
doporučujeme

Stalo se tak poté, co se objevily zprávy o náletech ze 17. března, které připravily o život až 200 civilistů. Spojené státy v sobotu uvedly, že koaliční jednotky pod americkým vedením skutečně bombardovaly čtvrť drženou islamisty, kde civilisté zahynuli. Zprávy o civilních obětech americká armáda prověřuje.

Útok na čtvrť Al-Džadída na západě Mosulu je považován za jeden z nejkrvavějších náletů pro civilisty od americké invaze do Iráku v roce 2003. List The Guardian napsal, že během soboty, více než týden po leteckém útoku, byla z trosek zasažených domů stále vytahována těla.

Americká armáda uvedla, že o bombardování oblasti ji požádal sám Irák. Cílem byli bojovníci Islámského státu. Podle výpovědi svědků byli rozmístěni i na střechách domů, v nichž se civilisté ukryli.

Podle obyvatel čtvrti Al-Džadída dostaly tři domy přímý zásah bombami a další byly poškozeny troskami a ostřelováním.

Představitel místní správy v sobotu uvedl, že z trosek tří zřícených domů bylo vytaženo 240 těl. Místní advokát a dva očití svědci uvedli, že koaliční bombardování zřejmě zasáhlo velkou nálož na autě, což způsobilo výbuch, po němž se domy zřítily.

Spojené státy v sobotu uvedly, že koaliční jednotky pod americkým vedením skutečně bombardovaly čtvrť drženou islamisty, kde civilisté zahynuli. O bombardování oblasti ji prý požádal sám Irák. Cílem byli bojovníci IS.

Podle obyvatel čtvrti Al-Džadída dostaly tři domy přímý zásah bombami a další byly poškozeny troskami a ostřelováním.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael na zkoušku otevřel 15 nákupních center. Experti mají obavy, může…

27.11.2020 16:42 Aktualizováno V Izraeli se dnes na zkoušku otevřelo 15 nákupních center po celé zemi. Úřady budou pečlivě…

Archeolog předložil argumenty pro tezi, že v dochovaném domě žil Kristus

27.11.2020 07:36 Podle britského archeologa existují silné argumenty pro tezi, že v domě v izraelském Nazaretu…

V Izraeli hrozí další volby, sílí roztržka ve vládní koalici

26.11.2020 19:32 V Izraeli sílí roztržka uvnitř vládní koalice. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes znovu…

Pokus o puč a vraždu Erdogana: 337 obžalovaných dostalo doživotí

26.11.2020 14:38 Aktualizováno Soud v Turecku dnes odsoudil k doživotí 337 obžalovaných z účasti na neúspěšném vojenském převratu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama