Polozapomenutá válka, tisíce mrtvých: Historik tvrdě zkritizoval Spojené státy

MAGAZÍN - Krize v Jemenu je bez velkého přehánění důsledkem politiky USA a zemí NATO, tvrdí americký historik Gerard Horne, který přednáší na Houstonské univerzitě. V rozhovoru pro server RT poukazuje, že přístup Spojených států k uvedené blízkovýchodní zemi je nekoherentní a působí podobně zmatečně jako postoj k Sýrii, kde Washington vede podobně zbrklou politiku.

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Širší hra na Blízkém východě

O uplynulém víkendu v ulicích jemenské metropole San'á demonstrovaly tisíce lidí proti bombardování země Saudskou Arábií, které trvá již více než dva roky. Podle OSN si konflikt v Jemenu vyžádal na 10 tisíc životů, 40 tisíc zraněných a 3 miliony lidí přinutil odejít z jejich domovů, což představuje přes 11% celkové populace země. Červený kříž navíc vydal varování, že pokud se válku nepodaří zastavit, v Jemenu mohou v horizontu nadcházejících 4 měsíců dojít potraviny.

Stupňující se hlad, který svírá Jemen, má podle historika obzvláště ničivý dopad na děti, mládež a těhotné ženy. "To je přímý důsledek Saúdy vedeného zásahu do vnitřních záležitostí Jemenu," dodává Horne.

Dle odborníkova názoru je vojenská intervence Saudské Arábie součástí širší hry. "Stejně jako v Sýrii, kde vidíme, jak se USA a Saúdové snaží destabilizovat v Damašku sídlící režim prezidenta Asada, v Jemenu Saúdové a jejich američtí spojenci záměrně vedou zástupnou válku s Húsii, etnickou jemenskou skupinou, kterou podporují Íránci, stejně jako je Asadův režim v Damašku podporován Íránci," vysvětluje akademik.

Expert také předkládá myšlenku, že Saudské Arábii se její vojenská intervence v Jemenu v delším časovém horizontu vymstí, jelikož již nyní doslova vysává finance této bohaté, ropu těžící země.

Hladomor je přitom dle historika v tomto případě ryze politickou otázkou. "To je důvod, proč bych ostatně jako každý humanista podpořil dodávky potravin strádajícím a hladovějícím (lidem) v Jemenu," konstatuje Horne. Domnívá se, že pokud se má hladomor zastavit, je třeba jednoznačně politické řešení.

To je jeden z důvodů proč odborník doufá, že zainteresované strany vezmou v potaz slova zvláštního zmocněnce generálního tajemníka OSN pro Jemen, Ismaila Ahmeda, který volá po urychlených rozhovorech o řešení tohoto velmi znepokojivého problému.

Jemen jako Sýrie

"Bez velkého přehánění, (problém v Jemenu) je dílem Spojených států a jejich severoatlantických spojenců," deklaruje Horne. V té souvislosti dodává, že je třeba mít na paměti, že před několika dekádami existoval Jižní Jemen, nebo-li Jemenská lidová demokratická republika s hlavním městem v přístavu Adenu, kde fungovala socialistická vláda.

"Ale spojené státy kvůli své studenoválečné psychóze nedokázaly vystát existenci takového režimu," píše historik. Doplňuje, že USA začaly Jižní Jemen destabilizovat a v důsledku této destabilizace se mimo jiné zrodila organizace Al-Káida na Arabském poloostrově.

Washington se následně - dle očekávání - proti vzestupu a vlně uvedené teroristické sítě postavil, pokračuje expert. Připomíná, že z nějakého důvodu však Spojené státy nyní podporují Saudskou Arábií vedenou vojenskou intervenci, která je paradoxně vedena ve prospěch bojující strany, na které se nachází právě i Al-Káida na Arabském poloostrově.

"Jako vždy, americká zahraniční politika v Jemenu je neucelená," tvrdí Horne. Situaci závěrem přirovnává k jiné blízkovýchodní zemi zmítané občanskou válkou, Sýrii, kde Washington dle jeho názoru vede podobně nesourodou a unáhlenou politiku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Turecko podle Erdogana zabilo jednoho z vůdců kurdské PKK v Iráku

06.06.2021 20:23 Turecké tajné služby podle Ankary při operaci na území Iráku zabily jednoho z čelných představitelů…

Izrael začal s očkováním dětí od 12 let

06.06.2021 11:24 Izrael dnes začal očkovat proti covidu-19 děti od 12 do 15 let. Ministerstvo zdravotnictví podle…

Výbuch miny v Afghánistánu zabil nejméně 11 lidí, včetně dětí

06.06.2021 08:02 Nejméně 11 lidí, včetně dětí, zahynulo v sobotu na severu Afghánistánu, když jejich automobil najel…

Související:

Právě se děje