Tisíce mrtvých civilistů jsou realitou a bude hůř. Muž z Pentagonu promluvil o válce s Islámským státem

MAGAZÍN - Objevují se závažné zprávy o množství civilistů zabíjených nálety, které u Mosulu podnikají Spojené státy a jejich koaliční partneři v rámci boje proti Islámskému státu (IS), píše Michael Rubin, bývalý blízkovýchodní analytik Pentagonu. V komentáři pro server Commentary Magazine pokládá otázku, zda lze zamezit obětem z řad civilního obyvatelstva, když právě jejich smrt teroristé preferují.

U.S. AIR FORCE

Pochmurná realita

Rubin odkazuje na nedávný článek listu Los Angeles Times, podle kterého si nálet Spojenými státy vedené koalice v Iráku ze 17. března vyžádal více než 270 mrtvých civilistů, přičemž tato tragédie vyvolala na mezinárodní scéně zármutek i pobouření. Tento povyk nicméně maskuje pochmurnou realitu - během války s IS v Iráku a Sýrii zahynuly v důsledku náletů stovky, ne-li tisíce civilistů a je pravděpodobné, že drtivou většinu těchto ztrát Spojené státy ani jejich partneři nikdy neprošetřili, poukazuje odborník.    

Rovněž se zdá, že v posledních měsících počet těchto obětí narůstá, jak se boje posouvají do hustě obydlených oblastí západního Mosulu a koaliční síly podnikají nejničivější nálety za celé tříleté trvání války, připomíná expert závěry Los Angeles Times. Sám sice připouští, že počty zabitých civilistů rostou, ale odmítá, že by USA měly tyto případy hlouběji prošetřovat, a to hned ze dvou důvodů.

"Předně, je to cena za stažení amerických pozemních sil z Iráku, které nařídil prezident Obama v roce 2011," tvrdí expert. Argumentaci, že Irák by nedovolil Američanům zůstat, jelikož by jim tamní vláda neposkytla beztrestnost, označuje za nesmyslnou. Tehdejší premiér Nurí Málikí beztrestnost nabízel, ale americké ministerstvo zahraničí trvalo na tom, aby ji potvrdil irácký parlament, což bylo neprůchodné - jak si Bagdád i Washington shodně uvědomovaly, deklaruje Rubin.   

Analytik vzpomíná na vlastní setkání s Málikím, během něhož si premiér stěžoval, že Spojené státy se dohodnout nechtějí. "V důsledku toho si Bílý dům musel vybrat mezi (dosavadní doktrínou) rapidní dominance a Stalingradem. Přiklonil se k druhému tím, že odstranil možnost získávat zpravodajská data o cílech potřebná k přesnému jednání," vysvětluje odborník.

Je tragické, že umírají civilisté, ale morální odpovědnost za jejich smrt leží na IS, nikoliv na USA a jejich spojencích, tvrdí Rubin. Za stejně morálně pochybnou označuje kritiku odpůrců irácké války, že Spojené státy způsobily smrt více než 100 tisíc Iráčanů, jelikož tyto lidi ve skutečnosti pozabíjeli Íránem podporované milice a iráčtí povstalci, zatímco američtí vojáci nasazovali své životy v bojích s těmi, kteří toto masové vraždění páchali.

Ženevské konvence porušují teroristé  

"Zadruhé, bitva o Mosul předznamenává rostoucí problém, že se obří města stávají místem pro protiteroristické operace 21. století," varuje analytik. Jako příklad uvádí Pákistán, kde se dříve Al-Káida schovávala v nedostupných horách podél pákistánsko-afghánské hranice, ale dnes hledá úkryt v hustě obydlených městských centrech jižního Paňdžábu, přičemž v tomto regionu pákistánská vláda - a popravdě ani místní obyvatelé - nikdy neumožní Spojeným státům vést protiteroristické operace, v důsledku čehož budou budoucí zásahy proti teroristům probíhat ze vzduchu za nevyhnutelného rizika vedlejších ztrát.     

Mediálně zběhlé extremistické skupiny jsou si vědomé západní averze vůči takovým obětem, a tudíž nebudou váhat k nim přispívat, očekává odborník. "USA precizně vybombardují továrnu na zbraně? Proč rychle nevyhodit do vzduchu vedlejší obytnou budovu a vinit z toho Západ?" ptá se Rubin. Dodává, že extremisté si uvědomují, nakolik je pravda ve veřejném mínění podružná.  

Odborník si pokládá otázku, co tedy lze dělat a dospívá k nepříjemné odpovědi, že dobrá varianta možná neexistuje a americká armáda jednoduše nemůže brát riziko v potaz natolik, aby teroristům poskytla bezpečné útočiště. Stejně tak v době snižujícího se rozpočtu pro Pentagon nelze najmout armádu analytiků, kteří budou vyšetřovat každou smrt, ač může být sebenešťastnější, konstatuje Rubin.  

Teroristé jednají v rozporu s Ženevskými úmluvami zakazujícími skrývaní se v civilních oblastech, a to je jasná skutečnost, deklaruje expert. Situaci označuje za politováníhodnou, ale novináři, lidskoprávní aktivisté a diplomaté podle něj nemají jinou možnost, než si na ni zvyknout.   

Fiala: Rusko vede dvě války, jednu i s Českem

22.06.2022 21:40 Premiér Petr Fiala dnes přednesl projev k národu. Týkal se aktuální politické a ekonomické situace…

Deštivé počasí o víkendu vystřídají tropy, bude přes 30 stupňů

25.06.2022 06:30 Zatímco dnes nás čeká spíše zatažené počasí s deštěm a bouřkami, v neděli se vyjasní. teploty navíc…

Předsednictvo Starostů našlo kandidáta do čela resortu školství, v užším…

24.06.2022 16:55 Petra Gazdíka, který končí k 30. červnu v čele ministerstva školství kvůli kontaktům s obviněným…

V USA začaly v reakci na soudní verdikt zavírat potratové kliniky

25.06.2022 08:08 V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší…

Zemřel televizní meteorolog Ján Zákopčaník, působil v ČT

24.06.2022 12:55 Ve věku 63 let zemřel ve středu známý meteorolog Ján Zákopčaník, který přes deset let předpovídal…

Tisíc mrtvých, dvakrát tolik zraněných. Afghánistán ukončil pátrací…

24.06.2022 09:53 Úřady v Afghánistánu ukončily pátrání po přeživších středečního ničivého zemětřesení, při kterém…

Afghánistán řeší následky zemětřesení, záchranné práce z velké části…

23.06.2022 20:55 Aktualizováno Záchranné operace v Afghánistánu, kde si středeční ničivé zemětřesení o síle 6,1 stupně vyžádalo…

Afghánistán a Pákistán zasáhlo ničivé zemětřesení. Mrtvých je přes tisíc,…

22.06.2022 16:38 Aktualizováno Již na tisícovku vystoupil počet obětí zemětřesení, které dnes brzy ráno (před půlnocí na dnešek…

K sobotnímu útoku na sikhský chrám v Kábulu se dnes přihlásil Islámský stát

19.06.2022 20:08 Aktualizováno K sobotnímu útoku na sikhský chrám v Kábulu se dnes přihlásila teroristická organizace Islámský…

Írán potvrdil, že připravuje test nosné rakety na pevné palivo

16.06.2022 09:36 Írán potvrdil, že připravuje test nosné rakety na pevné palivo. Přípravy jsou patrné na satelitních…

Izrael vyzval své občany, aby opustili Turecko

13.06.2022 17:20 Izraelský ministr zahraničí Jair Lapid dnes vyzval občany své země, aby urychleně opustili Turecko.…

Turecko podle Lipavského musí jednat s uchazeči o vstup do NATO, věří ve…

13.06.2022 13:20 Finsko, Švédsko a Turecko musejí zasednout k jednomu jednacímu stolu a posunout otázku rozšíření…

ROZHOVOR: Důsledky šestidenní války zůstávají i po 55 letech zásadním…

10.06.2022 00:01 Před pětapadesáti lety skončila šestidenní válka, v níž Izrael jednoznačně porazil koalici…

V Izraeli opět roste počet nakažených, ohroženým skupinám úřady doporučují…

07.06.2022 21:10 Izraelské ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo kvůli přibývajícím případům covidu-19 obnovit…

ROZHOVOR: Pět let od bitvy o metropoli Islámského státu. V regionu není…

06.06.2022 00:01 Od zahájení finální fáze bitvy o syrskou Rakku, někdejší metropoli samozvaného Islámského státu …

Související:

Právě se děje

reklama