Kataru vyprší ultimátum, požadavky nesplní. Bude válka?

Dauhá - Dnes v noci skončí lhůta pro splnění 13 požadavků, které Kataru předložily čtyři země v čele se Saúdskou Arábií. Katar ultimátum odmítá. Není jasné, co bude následovat. Spekuluje se i o možnosti vojenskéh zásahu.

Katar, ilustrační foto
doporučujeme

Skupina kolem Saúdské Arábie, včetně SAE, Bahrajnu a Egypta, začátkem června přerušila s Katarem diplomatické vztahy a uvalila na něj blokádu. Jako důvod tyto země uvedly, že Katar podporuje teroristické skupiny, což Katar odmítl.

Státům kolem sunnitské Saúdské Arábie se nelíbí ani styky Kataru s šíitským Íránem, který Rijád považuje ze hlavního rivala v regionu. Podle některých analytiků je ale za diplomatickou krizí obava Saúdské Arábie o její dominantní postavení v regionu, které Katar začal v poslední době ohrožovat.

Katar 23. června dostal ke splnění 13 požadavků. Má přestat podporovat údajné teroristy, zavřít svou televizi Al-Džazíru, ukončit kontakty s Íránem a zrušit na svém území tureckou vojenskou základnu.

Pokud Katar požadavky nesplní, hrozí mu další sankce. Řekl to tento týden v rozhovoru s deníkem The Guardian velvyslanec SAE v Rusku Umar Džubaš. Podle něj mohou země vyřadit Katar z Rady pro spolupráci arabských států zálivu (GCC), ale také požádat své obchodní partnery, aby si vybrali mezi nimi a Katarem. Členy GCC jsou SAE, Saúdská Arábie, Katar, Bahrajn, Omán a Kuvajt, který se snaží v krizi hrát prostředníka.

"Seznam požadavků byl udělán tak, aby byl odmítnut. Není zamýšlen tak, aby byl přijat, nebo aby se o něm jednalo," řekl sobotu katarský ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání.

Šajch dále prohlásil, že i přes postoj Saúdské Arábie a její koalice je Katar stále ochoten pokračovat ve vzájemných rozhovorech o řešení krize. Skupina států kolem Rijádu nicméně trvá na tom, že o stanovených podmínkách nehodlá diskutovat a že pokud se Dauhá nepodvolí, podnikne další blíže neupřesněné kroky.

"Pokud jde o požadavky, od začátku jsme hovořili velmi jasně. Nepřijmeme nic, co by narušilo naši suverenitu," prohlásil šajch Muhammad. Na dotaz, zda se neobává vojenské odpovědi ze strany Rijádu, odpověděl, že jeho země strach nemá.

Během dneška už katarská vláda žádný komentář neposkytla, napsala agentura AP. Připomněla, že šéf katarské diplomacie se v Římě setkal se svým italským protějškem Angelinem Alfanoem, který podpořil vyjednávací úsilí Kuvajtu. Spor se snaží zmírnit také Spojené státy, které vyzvaly arabské země, aby byly otevřené jednání s Katarem. K dialogu v sobotu vyzval také Kreml, jehož šéf Vladimir Putin odděleně hovořil s vůdci Kataru a Bahrajnu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama